Nie je Korytnačka močiarna dostatočný národniar ?

Slovenská Národná strana prirovnáva ochrancov prírody k darmožráčom.

Nie je Korytnačka močiarna dostatočný národniar ?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Britský dokumentarista Nigel Marven: Slovensko má unikátnu prírodu, stále máte čas toto bohatstvo ochrániť. Na Slovensko chce prísť natáčať dokument o Korytnačke močiarnej

Obrázok blogu

Britský tvorca Nigel Marven predstavuje divákom prírodu všetkých kútov sveta vo viac ako 150 prírodopisných filmoch a seriáloch. Najbližšie dva roky bude spolu s miestnym tímom pracovať na dokumentárnom filme o slovenskej divočine. Filmovať budeme aj pri Dunaji, ktorý je domovom množstva rýb, vodných živočíchov a vtákov. Chceli by sme zachytiť napríklad rybárika či korytnačku močiarnu.

Na krátkom videu oceňuje prácu Bratislavského ochranárskeho združenia (BROZ) pri záchrane mokrade.

https://www.youtube.com/watch?v=uWL0zKF6pBY

Obrázok blogu

Na Slovensku som bol prvýkrát pred rokmi, nakrúcali sme dokument o čiernych bocianoch. Vaša príroda je nádherná. Vedel som, že patrí medzi popredné krajiny v Európe z hľadiska výskytu veľkých predátorov – medveďov, vlkov či rysov.

Spriatelil som sa s kameramanmi zo Slovenska. Pozvali ma na návštevu Vysokých Tatier. Veľhory a ich divoká príroda sú dobre prístupné a poľahky môžete počas túry zazrieť rôzne zvieratá – kamzíky, svište.

Uvedomil som si, že Slovensko je krajina s veľkým potenciálom ekoturizmu, a rád by som jeho prírodné bohatstvo ukázal svetu. Vo Veľkej Británii sme od čias priemyselnej revolúcie stratili 46 % biodiverzity, vo vašej krajine ostáva zachovaných približne 80 %. Ešte je čas toto vaše prírodné bohatstvo ochrániť a treba o ňom hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak sme sa pustili do výskumu a príprav filmu o slovenskej divočine. Pomáha mi v tom tím domácich prírodopiscov a kameramanov.

„Prajem si, aby si čo najviac ľudí na Slovensku uvedomilo, aký poklad sa ukrýva vo vašej prírode.“

Naše filmy sa vysielajú v 60 krajinách. Verím, že sa nám podarí pripraviť oslavu slovenskej divokej prírody a jej jedinečných rozmanitých druhov zvierat a vtákov. Chcem ich predstaviť milovníkom prírody a ekoturizmu po celom svete.

"Správanie každého z nás má dosah na životné prostredie"

Čo je to Bratislavské ochranárske združenie (BROZ) ?

BROZ už 25 rokov realizuje praktické ochranárske opatrenia v územiach Natura 2000.

Od svojho založenia v roku 1997 sme sa etablovali ako popredná mimovládna organizácia v oblasti ochrany a obnovy vzácnych biotopov.

 Sme tím profesionálnych ochranárov. Riešime environmentálne problémy, ktoré nás trápia. 

SkryťVypnúť reklamu

Predovšetkým v oblasti Podunajska obnovujeme mokrade a riečne ramená, lužné lesy, lúky a pasienky. Usilujeme sa tiež o podporu tradičných, prírode-blízkych foriem hospodárenia ako je pasenie dobytka, kosenie trstiny či orez hlavových vŕb. Našim cieľom je obnova tzv Dedovizne (pôvodnej historickej slovenskej krajiny, kde boli farmári súčasťou prírody)

SkryťVypnúť reklamu

Len ľudia, ktorí poznajú krásy a hodnoty svojho prírodného prostredia, môžu mať motiváciu si ho chrániť. Nielen pre celospoločenské ciele alebo budúce generácie, ale v prvom rade sami pre seba.

https://broz.sk/o-nas/

Je veľmi smutné, že Slovenská národná strana , ktorá obsadila v parlamente ministerské kreslo životného prostredia, hneď na prvej tlačovke napadla občianske združenie BROZ, ktoré má 20 ročnú skúsenosť s ochranou prírody a obnovou pôvodnej historickej slovenskej krajiny. Vyčíta mu netransparentné financovanie a pritom narába s nepravdivou informáciou, že za výskum správania Korytnačky močiarnej zobrali 5 miliónov EUR. Aká je teda pravda? Pán Huliak a Danko, máte zlé výpočty, škrtnite si jednu nulu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Tak v prvom rade, projekt ochrany korytnačky močiarnej nie je projekt skúmania jej správania. Je to projekt, ktorý okrem jej odborného výskumu prináša najmä praktické terénne opatrenia a ochranu a obnovu jej biotopov. To v preklade znamená, že sa v ňom venujeme obnove a ochrane mokradí, v ktorých korytnačka žije a obnove a ochrane kladísk, v ktorých sa vyvíja jej potomstvo a ktoré meníme na trvalé trávne porasty, do ktorých zavádzame pastvu zvierat.
Skrátka, ide o komplexnú ochranu a obnovu biotopov výskytu tohto druhu. Korytnačka močiarna je zákonom chránený druh, ktorý je kriticky ohrozený. Na Slovensku je to jeden z najvzácnejších živočíchov. Na mokrade a porasty s krátkou vegetáciou, kde žije sú viazané aj mnohé ďalšie rastliny a živočíchy, ktoré ochránime spolu s ňou. Okrem toho, prínos obnovy mokradí je v čase klimatickej krízy aj v ochladzovaní prostredia a zadržiavaní vody, ale tieto benefity už asi ani nie je potrebné pripomínať.

Ďalšie vyjadrenia, ktoré treba dať na pravú mieru sú vyjadrenia o rozpočte projektu, všade v médiách sa skloňuje rozpočet 5 miliónov eur. Má to byť 650 tisíc eur, čiže treba si v rozpočte projektu škrtnúť jednu nulu, pán Huliak a pán Danko.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=712922324203600&set=a.653253306837169

Radko Mačuha

Radko Mačuha

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  18 682x

Som Bratislavčan, zaujíma ma všetko o jej histórii, architektúre a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
SkryťZatvoriť reklamu