
Pri výstavbe mosta SNP bolo zbúrané celé podhradie a na Židovskej ulici vznikla štvorprúdová diaľnica, ktorá preťala mesto od Bratislavského hradu. Pri búraní Židovskej ulice bolo našťastie pre danú lokalitu objavené a zrekonštruované mestské opevnenie a Bratislava sa tak vrátila ako keby do stredoveku, keď bolo mesto od hradu oddelené samostatným opevnením a vodnou priekopou. Kritici projektu Plató Staromestská tvrdia, že výstavbou premostenia sa zničí stredoveký nádych lokality. Dnes si už nevieme predstaviť, ako táto časť mesta v stredoveku vyzerala na jednej strane hradby pod nimi vodná priekopa a na druhej strane zástavba s názvom Schlossgrund. Jedno je však isté, že tu muselo by príjemne ticho. Preto si myslím, že výstavba parku ponad frekventovanú a hlučnú Staromestskú ulicu je najlepším riešením. Takto najlepšie vynikne stredoveký ráz lokality, zeleň v dotyku z hradbami a zabezpečí sa väčšia interakcia s mestskou fortifikáciou.

Dokonca si myslím, že z hľadiska hygieny stavieb to je lepšie riešenie , ako bola samotná Židovská ulica tj hustá zástavba nalepená na mestské hradby. Bratislava je často kritizovaná, že je tu málo zelene, hlavne v starom meste na zeleň jednoducho nie je dostatok miesta, pritom v minulosti boli aj na úpätí hradného kopca rozsiahle terasovité Pálffyho záhrady, ktoré boli žiaľ zastavané.

Park na plató Staromestská akoby symbolicky navrátil túto historickú záhradu naspäť Bratislavčanom, pretože opäť vzniká na niekdajších Pálffyho pozemkoch. Petržalka má svoj Aupark a Staré mesto bude mať konečne svoj mestský park.
Projekt Plató nám prinesie rekonštrukciu hradieb, rozšírenie populárnej Židovskej ulice, nové vyhliadky na mesto, lepšiu a krajšiu cestu k Bratislavskému hradu, lepšiu interakciu s mestským opevnením, novú zeleň – 23 vzrastlých stromov (lipy, bresty či agáty) a 40 viackmenných druhov stromov a kríkov. Celkovo pôjde o 3700 m2 novej zelene, zníženie hlučnosti v priľahlej lokalite až do 14 decibelov, bezbariérové chodníčky, výťah, v starom meste chýbajúce detské ihrisko, 30 lavičiek atď
Plató Staromestská je projekt, ktorý sa mal realizovať už pri výstavbe mosta SNP, je to obrovský dlh pre Bratislavu, na ktorý čakáme 60 rokov. Viac info o projekte Plató Staromestská tu https://mib.sk/projekt/plato-staromestska/.
Príklad premeny frekventovanej nábrežnej komunikácie na park v nemeckom meste Dusseldorf :

Výstavba Plató však bude stáť 18 miliónov Eur, takúto veľkú čiastku vám žiadny investor nedaruje na vybudovanie nezárobkového parku a preto sa mesto proti nevôli časti Bratislavčanov rozhodlo stopnúť projekt planetária, ktorý mal byť náhradou za zbúrané PKO. Peniaze z planetária dohromady 11 miliónov Eur tak pôjdu na dokumentáciu tzv zeleného ringu okolo starého mesta tj na zelené plató staromestská a tzv živé námestie SNP z toho 8 miliónov Eur pôjde na samotnú realizáciu premostenia. Osobne si myslím, že zástavba nábrežného Riverparku je už aj teraz značne predimenzovaná, preto je vhodnejšie ponechať priestor projektu planetária voľný a vybudovať aj na tomto mieste verejný park, čo je tiež súčasťou dohody medzi mestom a developerom.


Osobne si myslím, že projekt planetária bude aj tak neskôr zrealizovaný, pretože je to komerčná záležitosť, platí sa tam vstupné. Park je však verejný priestor, je zadarmo a pre všetkých, čiže mesto to vybártrovalo dobre. Ak sa v budúcnosti predsa podarí projekt planetária postaviť mohlo by byť spojené s pamiatkou na generála a astronóma Milana Rastislava Štefánika. Budovu planetária by som skôr situoval do priestoru Eurovea alebo do projektu Nové Lido, ktoré má byť spojené peším mostom s námestím generála a astronóma MR Štefánika.

