Po založení univezity na výučbu jazyka na Devíne sa Cyril a Metod vydali na cestu do Ríma, aby získali súhlas pápeža k používaniu staroslovienčiny ako liturgického jazyka.
V Benátkach však museli nový jazyk obhajovať pred ochrancami tradície kázania tromi jazykmi.
Človeče, povedz nám, prečo si zostavil teraz Slovenom [Slovanom] písmená a učíš ich, ktoré nikto iný predtým nevynašiel, ani apoštolovia, ani rímsky pápež, ani Gregor Bohoslovec, ani Hieronym, ani Augustín. My totiž poznáme len tri jazyky, ktorými sa patrí v knihách chváliť Boha: hebrejský, grécky a latinský.
Na tieto argumenty Filozof Cyril reaguje poetickou a precítenou rečou, v ktorej sa odráža silná osobná angažovanosť a humanistický pátos:
Či neprichádza dážď od Boha na všetkých rovnako? A či slnko nesvieti takisto na všetkých? Či rovnako nedýchame na vzduchu všetci? To sa vy nehanbíte uznávať iba tri jazyky a prikazovať, aby všetky ostatné národy a kmene boli slepé a hluché? Povedzte mi, či robíte Boha bezmocným, že to nemôže dať, alebo závistlivým, že to nechce?
Dišputa z trojjazyčníkmi a obrana slovanského jazyka a bohoslužby v Benátkach koncom roku 867 sa považuje za úspech cyrilo-metodskej práce, pretože Pápež Hadrián II. napokon schválil aj slovanský liturgický jazyk staroslovienčinu ako štvrtý jazyk západnej cirkvi popri latinčine, gréčtine a hebrejčine.
Róbert Fico zneužil oslavy Cyrila a Metoda na Devíne na rozdelovanie spoločnosti, pretože nepochopil odkaz solúnskych bratov , ktorým je Humanizmus (ľudomilnosť)
Vyzval na budovanie hrádze proti liberalizmu, ktorý označil ako rakovinu, ktorà poškodzuje Slovensko. Liberalizmus však volila polovica slovákov.
Rovnako je smutné, že Fico vyzýva na budovanie hrádze z miesta, ktoré sa stalo symbolom rozdelenia sveta železnou oponou.

Voľakedy premiér Fico vyzýval na postavenie hrádze proti pravicovému extrémizmu. Žiaľ dnes, Fico týmto aktom na posvätnom Devíne extrémizmus korunoval.