Praskliny na Bratislavskom hrade.

Nerobme paniku skôr ako si neoveríme fakty.

Praskliny na Bratislavskom hrade.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Posledný týždeň sa médiami prehnala správa, že na Bratislavskom hrade vznikajú praskliny (viď obrázok). Na sociálnych sieťach sa okamžite našiel vinník, teda developer, ktorý v podhradí stavia projekt Nová Vydrica a ktorý kvôli svojmu projektu odbagroval časť hradného brala, ktoré však zabezpečil injektážou a železobetóvovým múrom. Praskliny vznikli na chodníku v dotyku s južným hradobným múrom, ktorý sa napája na Žigmundovu bránu. Veľkosť škáry aj mňa šokovala (múr naozaj pôsobí, akoby bol v pohybe. Bez toho aby som šíril paniku na sociálnych sieťach, som radšej kontaktoval správcu areálu, ktorým je kancelária Národnej rady, či daný problém evidujú a monitorujú. Pretože by bola škoda keby bola poškodená gotická Žigmundova brána a rovnako by bolo škoda aj narušenie vznikajúceho nového projektu v podhradí, ktorý má ambíciu rozšíriť bratislavské korzo až do podhradia a prepojiť ho s hradom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kancelárii Národnej rady chcem poďakovať za promptnú odpoveď.

Pekný deň prajem, pán Mačuha,

Kancelária Národnej rady SR eviduje praskliny v časti hradobného múru nad Žigmundovou bránou. Tento problém sa bude odstraňovať stavebným riešením odsúhlaseným odborne spôsobilou osobou. Náklady na túto sanáciu si bude Kancelária Národnej rady SR, v prípade ak bude preukázaná príčinná súvislosť s činnosťou iného subjektu na hradnom kopci, nárokovať od tohto subjektu.

 

Kontrolné merania posunov v dohodnutých bodoch realizuje aj investor/developer a nezávisle aj Kancelária Národnej rady SR.

Keďže k dnešnému dňu z dokumentov a meraní, ktoré má Kancelária NR SR k dispozícii, nie je možné jednoznačne určiť príčiny vzniku prasklín a posunov, Kancelária NR SR iniciuje ďalšie rokovania s odborníkmi na danú problematiku a pripravuje doplnenie podkladov pre ďalšie relevantné odborné stanoviská a znalecké posudky.

SkryťVypnúť reklamu

 

Podľa odborných vyjadrení statikov nejde v prípade tejto poruchy o havarijný stav a návštevníci areálu hradu nie sú ohrození.

SkryťVypnúť reklamu

 

S prianím pekného dňa

 

Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou

Na stránke archeologického ústavu SAV sa píše , že v roku 2017 sa na tomto úseku uskutočnil záchranný archeologický výskum. Potrebu záchranného výskumu vyvolalo reštaurovanie a stabilizácia hradieb. Na mieste budúcej stabilizačnej konštrukcie sa vykonali výkopové práce na 80 metrov dlhom a 4 metre širokom úseku. Hĺbka výkopu sa pohybovala medzi 2 až 7 metrami. https://archeol.sav.sk/files/Zigmundova-brana.pdf Puklina na danom úseku možno súvisí s touto stavebnou úpravou. S určitosťou to však nevieme, dôležité je, že kompetentní o nej vedia a že je monitorovaná.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Súčasťou reštaurátorských prác bolo aj zrekonštruovanie gotickej Žigmundovej brány v roku 2022 https://www.pamiatky.sk/page/obnova-zigmundovej-brany/

Príbeh Žigmundovej brány.

Po porážke križiackych výprav proti husitom (r. 1426 – 1427) sa Žigmund Luxemburský dočasne uchýlil na Budínskom hrade, no zjavne už dávno predtým si za svoju rezidenciu zvolil Bratislavský hrad. Dôvodom bola strategická pozícia na vyvýšenom brale nad riekou a vhodná geografická poloha uprostred cisársko-kráľovského mocnárstva. Opevňovanie hradu a jeho rozsiahle prestavby sa začali už v r. 1423 pod dohľadom županov Rozgoňovcov. Dokončenia zamýšľaného honosného kráľovského sídla sa Žigmund Luxemburský nedočkal. V r. 1437 sa pobral na večnosť a práce sa zastavili. Našťastie sa z tých čias zachovala takmer v pôvodnom stave jedna zo vstupných brán opevnenia a to na jeho juhovýchodnej strane, v smere na súčasnú Beblavého ulicu. Dlho sa myslelo, že je z neskoršieho obdobia a mylne ju nazývali „Korvínska“ brána. Pochádza však z doby panovania Žigmunda Luxemburského. Prezentuje vyspelú architektúru a kamenárske majstrovstvo neskorej gotiky. Na náročne tvarovaných článkoch sochárskej výzdoby vežovitej „Žigmundovej“ brány sa zachovalo množstvo kamenárskych značiek. Archívne materiály uvádzajú, že vedúcim prestavby bol kamenársky majster Konrád z Erlingeru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Podjazd veže lemovaný sedíliami je zaklenutý sieťovou klenbou tzv. „milevského“ typu. Bývalý priestor posádky na poschodí veže je prístupný vstupom cez sedlový portál z hornej východnej terasy po štvoramennom schodisku so stredovým profilovaným stĺpom. Pôvodné, pravdepodobne dlátkové zastrešenie sa nezachovalo. Grafické listy zo 16. a 17. storočia zobrazujú vežu s cimburím. Stanová strecha sa objavuje až na vedutách z 18. storočia. Východnej fasáde dominuje segmentovaný portál ukončený náročnou krížovou kyticou. Pozoruhodná je celá bohatá výzdoba fasád, nároží a zakončenia veže, s výnimkou severnej fasády, kde sa detaily pôvodnej výzdoby nezachovali. Neskoršie úpravy mali fortifikačné dôvody. V 16. storočí pribudli strielne a predsunuté opevnenie. Po r. 1802, v čase umiestnenia vojenskej posádky na hrade, zrušili západnú ochodzu, podjazd výškovo predelili a umiestnili tam strážnicu. V prvej polovici 20. storočia bola veža dokonca upravená na bývanie.

https://www.kpr-fenix.sk/hlasovanie/pribeh/zigmundova-brana

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Na záver prikladám zopár záberov z Novej Vydrice, ktorá sa nedávno otvorila pre novinárov. https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96108836-lukrativne-byty-pod-bratislavskym-hradom-sa-budu-prenajimat-mesacny-najom-pojde-do-vysin?showPhotoGallery

Kritizovaná časť múru budúcej floriánskej ulice. Na snímke rekonštrukcia Kempelenovho vodovodu. Horná časť múru bude porastená brečtanom.
Kritizovaná časť múru budúcej floriánskej ulice. Na snímke rekonštrukcia Kempelenovho vodovodu. Horná časť múru bude porastená brečtanom. 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Radko Mačuha

Radko Mačuha

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  18 682x

Som Bratislavčan, zaujíma ma všetko o jej histórii, architektúre a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

107 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu