Na hodine švédčiny pre prisťahovalcov, príde mladá černoška v minisukni, na čo moslimský muž, vyhlási, že ju miluje, To však rozhnevá irackú ženu zahalenú v hidžábe a vyčíta dievčaťu, že sa tak nemôže obliekať, pretože to je hriech. Černošské dievča len sucho poznamená, že je leto a jej je teplo.
Podobný konflikt rozdeľuje aj slovenskú spoločnosť, liberáli chcú uzákoniť manželstvá homosexuálov a vyznávači tradičnej kultúry kričia, že je to hriech ( ja len poznamenám, že aj v Európe bolo donedávna nosenie minisukne považované za hriech) liberáli by mali preto iba sucho poznamenat, že ide iba o právnickú zaležitosť.
Je tragikomické, ako sa dnes kvôli pravde dokážeme nenávidieť. Každý má tu svoju a je presvedčený, že druhý sa mýli. Pritom sa mýlime všetci, pravda totiž nieje iba jedna. Je chybou si myslieť, že iba liberalizmus má patent na pravdu, liberalizmus je v zásade menšinová pravda, týka sa hlavne Európy a USA, Kanady, Japonska a Austrálie. Sú to však zároveň krajiny s najsilnejšími ekonomikami, možno aj preto majú pocit, že je ich poslanim diktovat túto pravdu aj ostatným krajinám. Druhá strana, nazvem ju tradičná sa častokrát odvoláva na sväté písma, to je aj prípad nahnevanej irackej ženy. Nám ľuďom žijúcim v liberálnej Európe príde jej svetonázor smiešny až chorý, no luďom žijúcim podľa viery, však môže prísť zase filozofia liberalizmu nebezpečná a na hranici hriechu. Tento rozdiel svetonázorov sa ľudstvu nepodarí vyrovnať, pretože jednotlivé krajiny sú na rozdielnom stupni mentálneho vývoja, k tomu musia dospieť štáty a národy sami. Nevýhoda štátov a názorov, ktoré sú príliš tradičné, tj národné a religiózne však je, že sa stávajú ľahko diktatúrami, ako sme to videli v arabských krajinách a teraz aj v súčasnom Rusku.
Keď pripustíme, že sú svetonázory rovnocenné teoreticky by sme sa mohli prestať nenávidieť. Ale nedá sa, pretože nás nerozdeľuje pravda, ale klamstvo. Tradičná kultúra je totiž náchylná prehliadať klamstvá politikov. Tento fenomén je v liberálnych štátoch na ústupe, nie že by občas politici na zàpade neklamali alebo nekradli, keď sú však prichytení, okamžite sa vzdávajú mandátu, pretože je to spoločenská hanba. Táto ušlachtilá vlastnosť v postkomunistických krajinách žial chýba.
U mňa politik, ktorý dokázateľne opakovane kradne a klame stratil dôveru. Takýto politik totiž nemá právo moralizovať a nebodaj súdiť druhých. A úprimne nerozumiem voličom tradičnej kultúry, ktorým klamstvo a zlodejina neprekáža, veď pojem nepokradneš je jeden zo smrteľných hriechov.
Voličom súčasnej koalície akoby už stačilo iba jedno, že ich lídri nadávajú na Ameriku. Ostatné ich už netrápy. V podstate sú na úrovni moslimov, ktorí sa vždy zmôžu iba na pálenie vlajky USA.
Americký agent je aj obľúbená fráza skorumpovaného premiéra Fica, ktorou častuje prezidentku Čaputovú. Áno, prezidentka je americký agent ! Ale potom je americký agent aj celá Európska únia, pretože USA sú náš obchodný a vojenský partner. To že je náš partner neznamená, že je náš idol, pretože pravdou je aj to, že aj amerika občas porušuje medzinárodné právo a chová sa chrapúňsky ako veľmoc. (Napadnutie Iraku, stíhanie novinára Assagneho atď. ) Donedávna bolo našim obchodným partnerom aj Rusko, kým nenapadol Ukrajinu. Prečo teda s Amerikou udržujeme partnerstvo a s Ruskom nie?Pretože ide o hodnoty, ktoré zastávajú. Rusko dlhodobo zastáva vládu jedného politika a jednej strany, moc a peniaze sú v rukách úzkej skupiny nadľudí, zbytok národa je v zásade chudobná a opozícia kritizujúca Putina je likvidovaná. V amerike sa politici menia, čiže korupcia je oklieštená, je tam aj vyšia životná úroveň a môžeš slobodnejšie vyjadriť svoj názor ( pozor však na tajné dokumenty kompromitujuce národnú bezpečnosť, za tie vás budú stíhať ). A nerobme z Ruska obeť, veď západní lídri Putina predsviedčali nech neútočí na Ukrajinu, lenže Putin všetkých ignoroval. V Iraku aj keď bolo porušené medzinarodné právo, môžme sa obhajovať aspoň tým, že Sadám bol diktátor. Ukrajina je však suverénna krajina, kde bola vláda zvolená v slobodných voľbách. Nedá sa ani povedať, že by bol západ voči Rusku zaujatý, veď v prípade ruskej invázie v Čečensku západné krajiny Rusku nijako nebránili. Celé sa to dá zhrnúť do jednej vety, za komunistov sme poslúchali Moskvu, dnes poslúchame USA. Ostáva už iba otázka koho agent je Fico, veď aj on nakupuje zbrane z USA.