Gróf Andrej Hadik a Róbert Kaliňák, ich mená sa spájajú s Berlínom a spoločným menovateľom ich úlohy bolo prísne tajné.

Andrej Hadik slovenský generál v službách Márie Terézie. Bol uhorský gróf a rakúsky poľný maršal slovenského pôvodu. Pochádzal z turčianskeho slovenského zemianskeho rodu. Vyznamenal sa v sedemročnej vojne, najmä nečakaným útokom na Berlín, ktorý obsadil s minimálnymi stratami. Z tohto činu sa vyvinul frazeologizmus „husársky kúsok“ (franc. tour d’hussard, nem. Hussarenstück) pre pomenovanie riskantne odvážneho činu.
Táto udalosť bola v roku 2023 aj z filmovaná.

V úvode filmu sa bojuje s Prusmi o Sliezsko. Hadik sa hrdinsky zmocní vojnových plánov nepriateľa a prinesie ich na štáb. Cisárovná jeho smelý čin ocení a padne narážka na rukavičky z kozľaciny (tie najlepšie sa vyrábali v Berlíne). Nejde však len o módny doplnok, keďže hlavné vojsko Fridricha bojuje v Sliezsku, šanca na berlínske dobrodružstvo je otvorená. Rakúski generáli si na takýto čin netrúfnu, a tak sa Mária Terézia obráti na Hadika. Jej želanie je pre verného generála rozkazom

Andrej Hadik bol uhorský gróf a rakúsky poľný maršal slovenského pôvodu.
Dňa 16 októbra 1757 sa podieľal na čele jednotky asi 3500 husárov a pešiakov na prepade a obsadení Berlína. Jeho jednotka pri tejto nebezpečnej akcii stratila iba desať mužov. Berlín sa vtedy vykúpil za 235 000 toliarov, z ktorých dal Hadik 25 000 svojim vojakom a zvyšok poslal panovníčke Márii Terézii.
V roku 1758 bol vyznamenaný Radom veľkokríža Márie Terézie a povýšený na generála kavalérie. V rokoch 1764- 1768 sa stal hlavným veliteľom armád bojujúcich v Sliezku. Keď sa v roku 1763 stal poľným maršalom, povýšili ho aj do grófskeho stavu a stal sa miestodržiteľ Sedmohradska.

Neskôr bol medzi rokmi 1772 a 1774 menovaný za vojenského gubernátora v Haliči a Vladimírsku. Najvyššiu vojenskú hodnosť v rakúskej armáde dosiahol v roku 1774, kedy bol menovaný za poľného maršala. V rokoch 1774 až 1790 bol prezidentom Dvorskej vojnovej rady vo Viedni, čo bola hodnosť zodpovedajúca ministrovi vojny.
Zomrel vo Viedni, bol pochovaný vo Futogu (Vojvodina), ktorý získal ako dedičné panstvo v roku 1763. Jeho zásluhou sa prisťahovali Slováci do neďalekého Petrovca (ktorý patril futockému panstvu), metropoly dolnozemských, vojvodinských Slovákov.
JUDr. Robert Kaliňák (1971 Bratislava ) je slovenský podnikateľ, advokát a politik. Od 25 októbra 2023 je ministrom obrany SR v štvrtej vláde Róberta Fica..
V predchádzajúcich obdobiach bol poslancom NR SR, podpredsedom strany SMER - sociálna demokracia, podpredsedom vlády a ministrom vnútra. 20 apríla 2022 bol obvinený a zadržaný Národnou Kriminálnou Agentúrou (NAKA) zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej organizácie spolu s Robertom Ficom.

Stali sme sa obeťou medzinárodného škandálu alebo sme pomáhali pri únose?
Za čias ministrovania Roberta Kaliňáka (46), sa Slovensko objavilo v hľadačiku nemeckých vyšetrovateľov. Tí riešia šokujúci prípad únosu vietnamského politika a podnikateľa Trinh Xuan Thanha (51), ktorý zo svojej domovskej krajiny ušiel do Berlína po tom, čo ho dvakrát odsúdili na doživotie za korupciu.
V júli ho však z Nemecka uniesla vietnamská tajná služba. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že v prípade únosu sú vo veľkej miere zainteresované aj slovenské vládne orgány.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung priniesol 28 apríla 2018 správu o únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha, ktorý bol vo Vietname zároveň úspešný podnikateľ a funkcionár tamojšej komunistickej strany. V roku 2017, po sérii káuz, za ktoré sa ho Vietnam chystal súdiť sa Thanh spolu s rodinou rozhodol utiecť do Nemecka a získať politický azyl. Následne sa vietnamská tajná služba pokúsila o únos, ktorý sa odohral 23. júla 2017 a bol úspešný. Auto s českými poznávacími značkami, ktoré zabezpečil Long. N. H. (neskôr bol nemeckými súdmi odsúdený na tri roky aj deväť mesiacov väzenia) sa s uneseným Vietnamcom dostalo z Nemecka cez Brno až do Bratislavy. 26. júla 2017 sa v Bratislave odohralo stretnutie v hoteli Bôrik, kde rokovali vtedajší minister vnútra R. Kaliňák a minister vnútornej bezpečnosti Vietnamu To Lam o spoločnej spolupráci. Ministerstvo vnútra malo podľa zverejnených informácií poskytnúť vládny špeciál, ktorý bol vedome zneužitý vietnamskou delegáciou na prepravu uneseného Thanha z Bratislavy do Moskvy. Po uverejnení týchto informácií nemeckým denníkom v roku 2018 sa Kaliňák vyjadril, že si nevie predstaviť, že návšteva To Lama mala iné ako priateľské ciele. Slovenská vláda na čele s Petrom Pellegrinim striktne vylúčila spojitosť Slovenska s únosom. Vtedy už na nemeckej strane prebiehalo intenzívne vyšetrovanie (a to aj na území Slovenska). Kauza znova ožila po zverejnení článku v Denníku N. Vyskytli sa podozrenia, že Kaliňák mohol o celom únose vedieť či dokonca mu napomáhať.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že meno uneseného občana nebolo medzi pasažiermi na palube, ale konkrétne mená nezverejnili. Nemecké tajné služby sa však domnievajú, že mohol cestovať pod iným menom.
Už 30 rokov sme na mape sveta ako zvrchovaná Slovenská republika a už 20 rokov sme členom Európskej únie. V deklarácii zvrchovanosti Slovenskej republiky sme sa zaviazali rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín. Preto ak máme byť v Európe rešpektovaní ako národ s vlastnou kultúrou, postavme do popredia takých dejateľov, také tradície a takých politikov ,"ktorí rešpektujú demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta. Iba takto sa dá prispieť k zmierňovaniu polarizácie spoločnosti.