Keď na sociàlnych sietach späťne skrolujem pod diskusiami občanov na tému prezidentka, ktoré sú plné vulgarizmov, zosmiešnovania a priania smrti a zároveň spomínam na vulgárne skandovanie Fica a Blahu "americká kurva" na jej adresu vychádza mi iba jediné, z voličov SMERU a jeho lídrov sa stala jedna bytosť, ktorá sa riadi davovou psychózou. Výraz „davová psychóza” sa používa vtedy, keď sa človek vzdáva svojich individuálnych osobnostných vlastností a preberá motívy spoločné s ostatnými členmi davu. Ľudia strácajú schopnosť racionálneho uvažovania a pod vplyvom silnej emócie reagujú inštinktívne na pomedzí reakcií útok/útek Je to psychický stav, v ktorom sa deje transformácia človeka, zo zodpovedného a samostatne zmýšľajúceho , na anonymný dav, ktorí sa riadi iracionálnym inštinktom. Namiesto racionálneho uvažovania sú členovia davu riadení zhypnotizovaným nevedomím, pričom sa jeden od druhého veľmi rýchlo „infikujú“ rovnakými pocitmi. Nech sú to pocity hnevu a nenávisti či radostnej a bujarej opojenosti. Inteligencia davu klesá na úroveň primitívneho jedinca a stráca sa ľudskosť.
Aj Ten, kto je vzdelaný a má slušné správanie, sa v dave začína riadiť inštinktmi, takže myslí a jedná ako barbar. „Je v ňom spontánnosť, násilie, tvrdosť, ale aj nadšenie a hrdinskosť primitívnych civilizácií.
Tento jav prvý krát pozoroval a zaznamenal francúzsky medik Charles Marie Gustave Le Bon počas Parížskej komúny. Keď v marci roku 1871 prevzal násilne moc Ústredný výbor Národnej gardy a bola vyhlásená Socialistická vláda, ulice a námestia hlavného mesta Francúzska sa zaodeli do zvláštnych farieb utopickej nádeje a primitívneho barbarstva.

Euforickí komunardi vykročili na cestu pomsty. Tiekla krv všetkých tých, ktorých rozvášnený dav uznal za nepriateľov. Ale utrpeli aj budovy. Revolučné davy vypálili Tuilerijský palác, knižnicu Louvru, Hôtel de Ville, Gobelínsku manufaktúru, Justičný palác a ďalšie nenahraditeľné diela architektonického umenia.
Práca o správaní sa davov a ich ovládaní či manipulácii bola nakoniec publikovaná v roku 1895. Novej knihe dal stručný názov: Psychológia davov (Psychologie des foules
Le Bon, orientovaný konzervatívne, bol kritický voči demokracii a socializmu, koncipoval svoju knihu ako pomôcku užitočnú pre politikov a štátnikov. Podľa neho by práve oni mali poznať psychológiu davov. Nie tak z dôvodu, aby mohli davy ovládať, ale skôr preto, aby sa nimi nenechali príliš ovplyvniť.
Psychológia davov sa stala na začiatku 20. storočia bestsellerom mnohých významných politikov nielen vo Francúzsku, ale aj v iných krajinách Európy a sveta. Patrili k nim Vladimir I. Lenin, Benito Mussolini, Adolf Hitler, ale aj Theodore Roosevelt, Charles G. Dawes a mnohí iní.
Kniha psychlógia davov by sa z dnešného pohľadu mohla nazvať aj príručkou populizmu.
Prečo má SMER stálu voličskú záklaďnu?
Voličov pripútava opakovaním tých istých tvrdení.
Fico predstiera, že pocity voličov sú jeho pocity.
veľký dav, hľadá inštinktívne svojho vodcu, ťahúňa. Vôľa vodcu je to, s čím sa dav identifikuje. Svojou povahou je totiž dav stádom, ktoré potrebuje nejakého pána. Preto je dôležité, aby reč vodcu bola jasná. Patrí k nej technika založená na opakovaní tých istých tvrdení. ( v prípade Smeru sú to tieto tvrdenia: svet ovláda Soros, slovensko v EU stráca svoju suverenitu a SMER ju ochraňuje a Progresívci sa priživujú na dotáciách a ohovárajú slovensko v EU parlamente) Tieto tvrdenia majú byť formulované jednoducho a krátko, bez argumentácie a poskytnutia dôkazov. „Čím je tvrdenie lídra stručnejšie, tým väčšia je jeho autorita. Tvrdenie však nadobúda skutočný vplyv len vtedy, keď je neustále a často opakované, a to vždy použitím tých istých slov. Napoleon hovoril, že existuje iba jeden jediný dôležitý rečnícky obrat a to je opakovanie. Vďaka opakovaniu sa podčiarkovaná myšlienka vtlačí do myslí do takej miery, že táto ju prijme ako dokázanú pravdu.“
Mohli by sme polemizovať, že tento jav kolektívnej duše je v súčasnosti iba v online priestore na sociálnych sietiach. Podla mna však táto paralíza volicov smeru je aj v skutočnom, inak si neviem vysvetliť, ako si môže Fico dovoliť na jednej strane sebe plat zvýšiť, aby vzàpetí znížil príjem obyvatelstva bez najmenšieho odporu
Keď chcú liberáli osloviť davy musia zabudnúť na logické vysvetlovania, musia hovoriť jednoducho a musia pôsobiliť na city. Ak si chcú získať davy, musia v prvom rade vedieť, aké pocity prežívajú. Lídri majú predstierať, že ide o ich vlastné pocity. Následne sa majú snažiť na ne vplývať a postupne ich meniť vďaka obrazovej sile vhodne použitých slov.