Poslanec Roman Michelko pri presadzovaní novely zákona o Fonde na podporu umenia klamal, že dielo Lúka autorskej dvojice Kubinských spočíva vo vystavení špinavých posteľných plachiet, pošpinených telesnými výlučkami a tekutinami. Dielo, ktoré podporil FPU a poslanec ho považuje za nehorázne, podľa jeho slov presvedčilo koaličných poslancov hlasovať za novelu zákona. Vďaka nej FPU podporovanie takéhoto umenia už nedopustí.

Poslanec Michelko tým priamo priznal, že zmenu zákona pripravili s cieľom robiť v umení politickú cenzúru.
Umenie je obrazom doby, keď budú politici cenzurovať a hanobiť umenie za účelom propagácie estetického umenia, dosiahnu tým pravý opak, umenie sa stane ešte ohavnejšie.
Umenie nieje iba o kráse, umenie vie byť aj angažované. Uvediem zopár príkladov kedy zobrali umelci politiku do svojich rúk.
Goyove hrôzy vojny

Edward Munch a Jeho výkrik ako prejav úzkosti z rozkladu spoločnosti 19 storočia.

Picassova guernica ako reakcia na vzostup nacizmu

Viedenský akcionizmus, ako reakcia na prudérnosť rakúskej politiky a cirkvy

Československé umenie 60 rokov ako reakcia na okupáciu

Michelkovo tvrdenie je účelovým klamstvom. Vzor na plachtách vznikol otláčaním rastlinných prírodných pigmentov, ako vysvetlili Monika a Bohuš Kubinskí.
Kauza ale poukázala na to, že o kvalite umenia rozhodujú a budú rozhodovať ľudia bez elementárnej znalosti tejto oblasti. Používanie telesných výlučkov a tekutín nie je v súčasnom umení ničím šokujúcim. Pracovali a pracujú s nimi svetovo uznávaní umelci a umelkyne. Ikonické dielo Marcela Duchampa Fontána už pred vyše sto rokmi odkázalo práve k prepojeniu “nízkej” telesnosti a umenia.

Dielo talianskeho konceptuálneho umelca Piera Manzoniho Artist´s Shit sa v roku 2007 vydražilo za 181 374 dolárov.

Na využívaní telesných tekutín v umení nie je nič zvrátené, ak ich použitie nie je samoúčelné.
V konečnom dôsledku aj relikvie svätcov patria do tejto kategórie.
Najznámejšou relikviou je asi Turínske plátno (tal. Sacra Sindone)

je ľanová plachta rozmerov 4,36 x 1,1 m s hmotnosťou 2,5 kg. Je umiestnené v katedrále v Turíne. Na plátne sa nachádzajú pozoruhodné odtlačky a škvrny. Toto plátno sa pokladá za jednu z najvýznamnejších relikvií tradičnej cirkvi, pretože údajne ide o ľanovú plachtu, do ktorej Jozef z Arimatie a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako zomrel na kríži. Obojstranné škvrny na plátne (spredu i zozadu) pripomínajú odtlačok tváre a tela mŕtveho muža s ranami po bičovaní a na rukách a nohách s ranami po ukrižovaní.
Oveľa šokujúcejšie a zvrátenejšie ako odtlačky tela je nepravdivo niekoho obviniť v Národnej rade SR aj na sociálnych sieťach a vzápätí svoje obvinenie bez ospravedlnenia zbabelo stiahnuť.
Vyzývame poslanca Michelka, aby svoju účelovú lož verejne vyvrátil a dotknutej autorke a autorovi sa ospravedlnil.
Viac info tu ( otvorená kultúra)