Autor blogu https://blog.sme.sk/teodorhasala/politika/vazne-si-myslime-ze-simecka-porazi-fica sa sťažuje, že demonštrácie, ktoré prebehli na Slovensku prehrmia a nič sa nestane.
Má pochybnosti, či Šimečka svojou mierumilovnosťou môže poraziť Fica. Otázka je však položená nesprávne, pretože Fica porazia nespokojní občania. Rovnako ako porazili komunizmus, hovorí sa tomu Nežná revolúcia.
Áno, Generácia našich starých rodičov naozaj bojovala za svoju slobodu , ale ich boj bol od Pražskej jari, cez normalizáciu, až do Nežnej revolúcie, pasívny.
Tento boj vyzeral podobne ako v sučasnosti, len bol viac utajený hlavne počas normalizácie. Proti komunizmu sa nebojovalo zbraňami, ani dlažobnými kockami, ani sa nestavali barikády. Heslom Nežnej revolúcie, ktorá na zaciatku čelila aj policajnej agresii bolo "máme holé ruce"


Ani Generácia našich rodičov v roku 98 neviedla boj za samostatnosť.( rozdelenie Československa a vznik samostatnej Slovenskej republiky rovnako nebol boj, ale dohoda medzi Mečiarom a Klausom) poznačená atmosférou doby.
Skutočný boj viedli naši prastarí rodičia, ktorí so zbraňou v ruke chceli urýchliť porážku nacizmu a zorganizovali Slovenské národné povstanie, ale vtedy bola vojna, inak sa to ani nedalo.
Autor blogu za mladú generáciu píše, že my vyrastajúc v blahobyte a slobode, sme generácia mieru. Avšak keďže ho za nás vybojovali iní, akosi nechápeme, že mier bez predchádzajúceho boja nie je možný. Máme pocit, že všetci musia byť umiernení, galantní, nesmú vytŕčať, ale presne to je problémom, ktorému dnes politická scéna čelí - absencii výrazných charizmatických, a zároveň pevných železných politikov na demokratickom krídle politického spektra napríklad ako Winston Churchill, premiér Britského impéria

A predsa aj takého železného, vojnou skúseného politika a takú mocnú ríšu akou bolo Britské kráľovstvo, dokázal mierumilovnou cestou, bez boja poraziť chudý a chudobný intelektuál Mahatmá Gándhí.

Mahátmá Gandhí (Veľký duch), bol indický mysliteľ a politik. Gándhí bol tvorcom metód nenásilného odporu proti koloniálnej vláde, propagátorom rasovej a náboženskej rovnoprávnosti v Indii a čelnou postavou indického národného hnutia za nezávislosť proti britským kolonizátorom.
Áno Šimečka môže poraziť Fica a preto sa ho snaží Fico zdiskretizovať. "Neohrabaný učeň" Šimečka je pre Fica reálny problém. Pretože je to líder druhej najsilnejšej politickej strany na Slovensku, ktorý dokáže na námestie pritiahnuť 100 000 disciplinovaných občanov. Fico sa v skutočnosti Šimečku bojí.
Autor blogu ďalej píše, že novej generácii chýba realistický pohľad na svet. Áno, z pohľadu riešenia vojny na Ukrajine nám možno naozaj chýba väčší pragmatizmus, ale Podávanie si ruky s agresorom ako to robí Fico, alebo veriť v porážku Ruska, konvenčnými zbraňami, ako predpovedali americkí expeti, naozaj nieje cesta. Cesta nieje ani agresívne hejtovať všetko, čo je Ruské, pretože ako Fico nepredstavuje celé Slovensko, tak ani Putin nereprezentuje všetkých občanov Ruska.
Najhorší je pesimizmus. To, že vo svete vyhrávajú populistickí politici (žial aj kvôli vojne na ukrajine) , neznamená, že na domácej politickej scéne nieje možný obrat. Fico vyhral v demokratických voľbách a aj keď sa snaží demokraciu a slobodu slova potláčať, naše členstvo v EU mu v tom nepriamo bráni. Preto namiesto násilného boja u Fica stačí aj dlhodobý a kultivovaný tlak verejnosti. Pretože práve násilie je to čo chce Fico vyvolať, aby mohol vyhlásiť výnimočný stav, stanné právo a obviniť a rozpustit PS ako extrémistickú politickú stranu, ktorá ohrozuje republiku.