Americká k****. Aj takto vulgárne oslovoval prezidentku Ľuboš Blaha za potlesku Róberta Fica, ked spolu hecovali demonštrantov na povalenie vlády Hegera. Dôvodom hanobenia prezidentky bola jej podpora Ukrajine, ktorá bola napadnutá Ruskou federáciou.
Čo by asi hovoril Blaha na Imricha Karvaša, guvernéra Národnej banky za Slovenského štátu, ktorý zo štátnych rezerv financoval Slovenské národné povstanie ( čo bol ozbrojený odpor proti vlastnému štátu, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom) ?
Prof. JUDr. Imrich Karvaš bol slovenský národohospodár, právnik, vysokoškolský pedagóg.
Bol tajomníkom Obchodnej a priemyselnej komory, Zväzu slovenských bánk či spoluzakladateľom a generálnym tajomníkom Národohospodárskeho ústavu Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Vo všetkých funkciách sa osvedčil ako vynikajúci odborník, čo si všimli dokonca aj v zámorí.
V roku 1937 sa zúčastnil prednáškového turné v USA. Potom však prišiel rok 1938 a život Karvaša i celej Československej republiky sa zmenil na nepoznanie.
Mníchovská dohoda a Viedenská arbitráž boli rany pod pás, ktoré uštedrilo nacistické Nemecko Československu pred zrakom celej Európy. Karvaš sa mal v roku 1938 stať profesorom Karlovej univerzity no Prahu nakoniec obsadili nacisti.

V marci 1939 Československá republika mizne z máp sveta. V novovzniknutom Slovenskom štáte však má Jozef Tiso s Karvašom svoje vlastné plány.
Napriek Karvašovmu nesúhlasu s politikou HSĽS (Hlinkova slovenská ľudová strana) Jozef Tiso vedel o Karvašovej profesionalite, a tak bol v marci 1939 vymenovaný za guvernéra Slovenskej národnej banky a od roku 1942 zastával funkciu predsedu Najvyššieho úradu pre zásobovanie.
Karvaš si ako guvernér Slovenskej národnej banky uvedomoval podriadený vzťah Slovenska k Nemecku. Napriek tomu sa na všetkých rokovaniach snažil krajinu dostať do rovnocenného postavenia a voči nacistom sa nebál urobiť ani riskantné rozhodnutia len preto, aby hospodárstvo krajiny ochránil. Medzi pamätné patrí to, kedy dal všetky zásoby striebra 42 ton premeniť na mince, čím znemožnil nemcom odviesť zásoby striebra zo Slovenska. Takýmito opatreniami sa Karvašovi podarilo ekonomiku udržať, ba dokonca dosiahnuť, aby rástla.
Bol otvoreným odporcom fašizmu,nesúhlasil s deportáciami a arizáciou. Do protifašistického odboja sa zapojil v auguste 1943. Jeho úlohou bolo zabezpečiť po hospodárskej stránke Slovenské národné povstanie.
Nepohodlný pre fašistov i komunistov
V roku 1944 využijúc júnové bombardovanie Bratislavy nariadil previesť zo Slovenskej národnej banky v Bratislave do filiálky v Banskej Bystrici zásoby obeživa v sume asi tri miliardy korún, ktoré boli po vyhlásení Povstania k dispozícii povstalcom.
Gestapo odhalilo styky profesora Karvaša s antifašistami a v septembri 1944 ho zatklo vo vlastnom byte. S rozsudkom smrti ho previezli do viacerých koncentračných táborov, z ktorých sa vrátil v zlom zdravotnom stave. Pred popravou ho zachránil iba fakt, že bol politický väzeň. Po vojne sa zúčastnil na ekonomickej obnove Slovenska. Odmietol však spoluprácu s komunistickým režimom, čím sa stal neželanou osobou.
V roku 1949 ho obvinili zo špionáže a takmer dva roky väznili. V rámci akcie B v roku 1953 rodinu Karvašovcov vysťahovali z Bratislavy. Druhýkrát Imricha Karvaša obvinili a odsúdili na 17 rokov väzenia za špionáž a velezradu v roku 1958. Po dvoch rokoch ho amnestovali a v roku 1969 súdne rehabilitovali.
Pocty sa mu dostalo až po smrti
Imrich Karvaš zomrel po treťom infarkte v Bratislave 20. februára 1981 vo veku nedožitých 78 rokov.
Prezident Českej a Slovenskej Federatívnej Rrepubliky Václav Havel udelil profesorovi Imrichovi Karvašovi v roku 1991 in memoriam Rad Tomáša G. Masaryka - za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva. Ekonomická univerzita v Bratislave udelila Imrichovi Karvašovi v roku 1995 Zlatú pamätnú medailu in memoriam.
V roku 1999 po prvý raz udelili Cenu profesora Imricha Karvaša. Udeľovanie ceny na bratislavskej Ekonomickej univerzite iniciovali deti Imricha Karvaša.
Inrich Karvaš bol Vlastenec, ktorý vedel kde je geopolitické miesto Slovenska vo svete. Neváhal riskovať svoje postavenie a v konečnom dôsledku aj svoj život, aby hájil základné hodnoty ľudstva ( demokraciu a ľudské práva) A vďaka jeho podpore SNP Slovensko nebolo po vojne vnímané , ako porazený štát.
Vojna na Ukrajine má pre ukrajincov rovnaký význam ako malo pre Slovensko Slovenské národné povstanie. Už nechcú byť satelitom Ruska, ktoré má iné politické smerovanie a nezdiela hodnoty ako európa. V Súčasnosti sa štáty EU podielajú na zbierke na obranu Ukrajiny. Súčasná slovenská vláda to však vidí inak a zbierky sa nezúčastní. A tak jej úlohu suplujú občania slovenska. https://www.municiapreukrajinu.sk/kampanes/municia
Zdroj blogu: https://www.rtvs.sk/novinky/osobnosti/232593/hrdinovia-snp-povstalcom-zabezpecil-tri-miliardy-korun