Všetky slovanské rieky tečú do ruského mora.

Najväčšia európska rieka Dunaj však pramení zo západu.

Všetky slovanské rieky tečú do ruského mora.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Rieky boli v minulosti dôležité dopravné a komunikačné tepny. Slúžili na prepravu vojakov pri dobyvačných vojnách, na prepravu materiálu na výstavbu miest, na prepravu obchodných komodít a v neposlednom rade na šírenie myšlienok a kultúry.

Slovensko ( bývalé Uhorsko) bolo silno ovplyvnené riekou Dunaj, po nej sa vylodili Nemci, ktorí sem boli pozvaní po Tatárskom pustošení, usadili sa v Pressburgu a putovali aj hlbšie kde založili banské mestá ( Štiavnicu, Bystricu, Prešov)

Vo vnútrozemí Európy kde absentuje more, sa pred objavením parného stroja kultúra šírila hlavne po prúde rieky, nie proti prúdu. Preto sme tak výrazne ovplyvnení nemeckom. Prvý štátny útvar slovanov (Samova ríša) na našom území vznikol tiež vďaka franskèmu kupcovi Samovi a Kyjevská rus vznikla vďaka vikingom, ktorí sa tiež priplavili po rieke. Oslavovaná Svätoplukova Veľkomoravská ríša sa ideologicky tiež obrátila na západ, keď vyhnala učeníkov Cyrila a Metoda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto hlavná idea panslavizmu, že všetky slovanské rieky tečú do ruského mora, je skôr symbolická metafora ako fakt, na ktorom by sa dalo niečo budovať. Slovanské etniká spája príbuznosť jazyka, príbuzné jedlá, ideologicky sme však rôznorodí a ovplyvnení odlišnými kultúrami.

Rusi sú ortodoxní a ovplyvnení áziou, európsky slovania sú katolíci a protestanti.

Panslavizmus bol politicko-ideologický smer, ktorého hlavný obsah tvorilo úsilie o zjednotenie slovanských národov pod vládou ruského cárizmu "tak, ako všetky slovanské rieky tečú do ruského mora". Vznikol medzi slovanskými národmi koncom 18. storočia a rozšíril sa najmä v 19. storočí. Prívrženec panslavizmu sa nazýval pansláv, pričom výraz „štvaví panslávi“ používali v Uhorsku na označenie národovcov (prevažne evanjelikov) snažiacich sa o vyčlenenie slovenských stolíc z Uhorska.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec sa túto myšlienku podarilo zrealizovať ale nie pod cárom ale vďaka ideológii komunizmu. Ako to dopadlo vieme, preto ma udivuje, že sú stále snahy o vzkriesenie tejto idey aj v súčasnosti. Ako funguje slovanská vzájomnosť sme videli pri vojne v Juhoslávii, alebo súčasnej vojne na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Myšlieky panslavizmu šíriace sa hlavne z Ruska dnes už nezjednocujú, naopak majú tendenciu rozkladať slovanské krajiny, ktoré sú súčasťou európskeho spoločenstva z vnútra.

Namiesto šírenia podobných ideológií, by sme si najprv mohli pozametať pred vlastným prahom, pretože slovanské krajiny majú jednu spoločnú charakteristiku, je v nich rozšírená korupcia a alkoholizmus a na ten upozorňovali už Štúrovci.

SkryťVypnúť reklamu

To, že myšlienky zjednocovania národov na etnickom pricípe môžu byť škodlivé sa dá najlepšie ilustrovať na Hitlerovskom Nemecku.

Aj Slovenský Nemci sa nakoniec stali obeťou pangermanizmu nacistického Nemecka a po vojne kvôli kolaborácii museli opustiť svoju 800 ročnú domovinu Slovensko.

Pamätná tabula nemeckej menšiny, ktorá po porážke nacizmu musela opustit svoju 800 ročnú domovinu Slovensko, pretože boli nemci.
Pamätná tabula nemeckej menšiny, ktorá po porážke nacizmu musela opustit svoju 800 ročnú domovinu Slovensko, pretože boli nemci. 

Radko Mačuha

Radko Mačuha

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  215
  •  | 
  • Páči sa:  17 883x

Som Bratislavčan, zaujíma ma všetko o jej histórii, architektúre a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu