Podľa legendy má byť ukryté v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, ktorá je súčasťou národného parku Malá Fatra. Lokalita kde sa zlato nachádza sa nazýva Jánošíkove diery.
Zlato by ste v Jánošíkových dierach síce hľadali márne, našli by ste tu však zlatý poklad v podobe krásnej prírody národného parku.
Nie je to absurdné? Najposvätnejšie miesto na Slovensku, národný park Malá a Veľká Fatra, ktoré je aj súčasťou trojvršia štátneho znaku, miesto, kde sa ukrýval legendárny Jurko Jánošík, chce strana, ktorá sa pyšne nazýva národná, premenovať z národného na prírodný park, aby tam mohla začať ťažiť drevo. Na jednej strane nás Slovenská národná strana núti servírovať národné menu a na strane druhej nám ide likvidovať národný symbol pohorie Fatra.
Jánošíkove Diery - sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov.
V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.
Za účelom zlepšenia katastrofálneho stavu technicky náročných turistických chodníkov v Jánošíkových Dierach vzniklo v roku 2013 Občianske združenie Diery .Pozrite si projekt obnovy, údržby a ďalšieho rozvoja turistických chodníkov v Jánošíkových Dierach.. Je financované predovšetkým s dobrovoľných príspevkov a 2% z dane, z poplatku za parkovanie, ktorý sa vyberá pri hoteli Diery a z výťažku z predaja suvenírov, ktoré sa predávajú pri vstupe do Dier pri hoteli Diery.
Áno čítate dobre opravu národného parku zabezpečuje občianske združenie (zahraničný agent?) a je financovaná z 2% z dane, ktoré súčasná vláda odporúča presunúť dôchodcom.
Chápem, že Slovenská národná strana sa dostala do parlamentu vďaka voličom s dezinfoscény, ale aj medzi hoaxami sa dajú nájsť inšpiratívne príbehy, len tie nie sú založené na nenávisti.
Najkrajší hoax na svete:
Elzéard Bouffier (Muž, ktorý sadil stromy)
https://www.youtube.com/watch?v=fyrf5G5itBc
Novela je od Jeana Giona, napísal ju v roku 1953 a vo Francúzsku nie je veľmi známa. Napriek tomu sa kniha rozšírila do celého sveta. Dostalo sa jej veľkého uznania a bola preložená do trinástich jazykov. Kládlo sa mnoho otázok v súvislosti s osobou Elzéarda Bouffiera a lesom vo Vergonse. Hoci sa nevedelo, kto bol ten záhadný muž, ktorý sadil duby , obrovské úsilie o zalesnenie tejto oblasti v roku 1880 bolo skutočnosťou. Pred I. svetovou vojnou tu bolo sto tisíc hektárov zalesnených borovicou čiernou a smrekovcom opadavým. Dnes tieto lesy menia ráz krajiny a vodné pomery celej oblasti.
Nasleduje text dopisu, ktorý Jean Giono o tejto novele napísal pánovi Valdeyronovi, riaditeľovi Vôd a lesov v Digne, v roku 1957:
Vážený pane!
Je mi ľúto, že Vás sklamem, ale Elzéard Bouffier je vymyslenou postavou. Zámerom bolo podporiť vzťah k výsadbe stromov alebo presnejšie dať podnet k ich sadeniu (čo bola vždy jedna z mojich najväčších túžob). Dnes, hodnotiac výsledok, sa zámer odzrkadľuje v tejto vymyslenej postave. Text, ktorý ste čítali v «Trees and Life» (americký časopis - pozn. prekl.) bol preložený do dánčiny, fínčiny, švédčiny, nórčiny, angličtiny, nemčiny, ruštiny, češtiny, maďarčiny, španielčiny, taliančiny, hebrejčiny a poľštiny. Súhlasil som s voľným publikovaním týchto prekladov. Raz ma jeden Američan požiadal o súhlas s vytlačením a rozdaním 100.000 kópií, samozrejme súhlasil som. Záhrebská univerzita prekladá tento text do srbochorvátčiny. Na tento môj článok som zvlášť hrdý. Nezískal som zaň ani korunu, ale dokázal práve to , kvôli čomu bol napísaný. |