Poznanie problému podstaty elektrického poľa, potrebuje v elektrických obvodoch jednoznačné označenia elektrických „nábojov". Elektrón, s prijatým označením náboja záporný „-" má protipól v kladnom náboji, na ktorého označenie sa používa plus „+". Treba ho však chápať, ako symbolické označenie. Podľa dosial platnej teórie, ak v elektrickom obvode súčasne existujú obidva protichodné náboje, musí dôjsť k ich vzájomnému zrušeniu. Označovanie kladného náboja v znázornení elektrického poľa je hypotetické, obr. č.1. Pod kladným nábojom vo fyzike rozumieme pozitrón. Takáto častica sa v elektrických obvodoch nenachádza. Podľa obrázku č.1 je potrebné rozhodnúť, kde sa delí elektrické pole na kladné, kde na záporné. V niektorých prameňoch sa uvádza, že elektrické pole vytvára len kladný náboj.

Pri toku elektrického prúdu sa v elektrickom obvode označujú kontakty zdroja „+" a „-", ale ide len o tok záporných elektrónov, obrázok č.2.
Príkladom pre elektrický rezonančný obvod je mechanické kyvadlo. Hmota závažia kmitá v dvoch protipóloch. Nachádza sa v jednom alebo druhom „póle". Analogicky v elektrickom rezonančnom obvode, elektróny vplyvom kmitania napätia, synchrónne menia svoju polohu v protipóloch. V elektrickom dipóle (anténe) kmitajú elektróny medzi koncami dipólu, protipóly sú bez náboja. V striedavom obvode, ako to znázorňuje obr. č.3. sa pohybujú iba (záporné) elektróny. V skutočnosti sa kladný náboj „pozitrón" ani jeho kladné elektrické pole v elektrických obvodoch nevyskytuje. Používanie kladného náboja v teoretickej elektrotechnike deformuje niektoré teoretické závery.
Záver: Používanie pojmu „kladný náboj" v elektrických obvodoch je potrebné zrušiť. Používanie názvu kladný a záporný pól je možné ponechať. Ide o závažné rozhodnutie, ktoré výrazne ovplyvní platné teoretické závery.