Netvrdím pritom, že nie je vôbec zaujímavé alebo dôležité, z ktorých strán bude zložená nová koalícia a vláda. Určite to však nie je ten podstatný a prvoradý problém, nad ktorým sa dnes musíme zamýšľať. Podstatné a prvoradé je, či bude vláda, ktorá vzíde z marcových volieb, schopná riešiť tie najväčšie problémy spoločnosti, ako je napríklad nezamestnanosť alebo úpadok zdravotníctva. Práve toto kritérium funkčnosti a schopnosti novej vládnej zostavy by malo byť rozhodujúce aj pri špekulovaní alebo rozhodovaní sa, kto s kým a kto bez koho. Malo by to byť rozhodujúce aj pre politikov aj pre voličov. A tento aspekt by snáď aj novinárov mohol zaujímať viac než to, či Fico a Dzurinda boli voči sebe v diskusii dostatočne agresívni a vyvodzovať z toho „ďalekosiahle" dôsledky.
Poradie otázok by teda malo byť: Ktoré sú najväčšie problémy Slovenska a čo najviac trápi ľudí? Čo je potrebné urobiť, aby sa stav zlepšil? Aké riešenie týchto problémov ponúka tá ktorá strana? A aká zostava by teda bola možnou zárukou ich riešenia? A až celkom nakoniec možno aj to, čo sa dnes dáva na prvé miesto - s kým chcete a s kým nechcete spolupracovať, pretože máte nejaké výhrady, animozity alebo generálne línie.
Aby som nebol nespravodlivý k novinárom, motívom pre takéto otázky je najmä to, že niektoré politické strany majú už dnes jasno v tom, že s niekým nechcú za žiadnu cenu spolupracovať a dávajú to všade na známosť, akoby práve na tom stál a padal osud Slovenska. V skutočnosti tým len dávajú najavo svoju pýchu a čo je ešte horšie svoju neochotu uprednostniť riešenie problémov ľudí pred svojimi krátkozrakými mocenskými ambíciami a komplexmi. Tvrdím teda, nemyslime len na to, kto s kým, ale rozmýšľajme hlavne - pre koho a s akým cieľom robíme politiku. Len tak sa dopracujeme aj k najlepšej možnej vládnej zostave, ktorá by bola funkčná a stabilná.