Osviežte si pamäť

Voľby sa blížia a ja s úžasom sledujem, ako sa koaliční politici štylizujú do role tých, ktorí prichádzajú odkiaľsi z neznáma, možno rovno z opozície. Tvária sa, akoby tu posledný rok a pol vládol niekto iný, koho je možné viniť zo zlej situácie. A seba bez problémov prezentujú ako nositeľov svetlých zajtrajškov a tých, ktorí vedia, čo treba robiť. Počítajú azda s tým, že ľudia si nepamätajú, čo robili posledné mesiace? Aj preto nezaškodí osviežiť si pamäť a pripomenúť si tie najkľúčovejšie sľuby a výroky koaličných predstaviteľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (128)

Júl 2010. Budúca premiérka Radičová pri podpisovaní koaličnej zmluvy povedala: "Občania očakávajú, že pohneme slovenským korábom. Že ho nasmerujeme do dobrých vôd. Že sa vyhneme búrkam a víchriciam. Že nasmerujeme tento koráb spôsobom, v ktorom všetci budú mať dôstojné miesto pre život. Takže dobrý vietor do plachiet, kormidlo držím pevne v rukách a posádku mám kvalitnú." Pekné. A dodajme aj povzbudivú vetu, ktorú vyslovila premiérka o pár týždňov neskôr: „Som hrdá na to, že vám môžem predstaviť programové vyhlásenie, ktoré, dúfam, spolu s vami vráti dôveru v schopnosť vlády zlepšovať kvalitu života ľudí na Slovensku ." Ako sa to napĺňalo? Už pri schvaľovaní prvého rozpočtu bol minister Mikloš opatrnejší: "Nedôjde k zníženiu životnej úrovne a zároveň ale urobíme nevyhnutné ozdravenie verejných financií tak, aby v ďalších rokoch, to je už v roku 2012, 2013 mohlo dôjsť k rastu reálnych miezd a k rastu životnej úrovne." Na konci roka 2010 k tomu ešte smelo dodal: "Na budúci rok budú výrazne ozdravené verejné financie, čo vytvorí podmienky a predpoklady na rast ekonomiky, rast zamestnanosti, rast životnej úrovne..." Aká je realita?Namiesto rastu stagnácia a pokles.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prišiel február 2011 a už aj premiérka Radičová zmenila pesničku: Vláda Slovenskej republiky je znepokojená narastajúcimi cenami potravín..." Štátny tajomník ministerstva financií Tvaroška bol konkrétnejší: „Určite, nebudem sa tváriť, že vládne opatrenia, napríklad zvýšenie DPH, neprispeli k rastu cien. V každom prípade aj tieto opatrenia sú jedným z dôvodov, prečo ceny v januári vzrástli." Ale napriek tomu sa ešte v júni 2011 premiérka pokúšala o optimistický tón: "Chcem ubezpečiť občanov, že zo strany vlády nasledujúci rok už nebude rokom uťahovania opaskov." Že by? Realita opäť kráčala opačným smerom. Na jeseň 2011 znervózneli už aj k pravicovej vláde vždy ohľaduplní podnikatelia. Vyjadril to za nich výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska: „Index podnikateľského prostredia, ktorý zhodou okolností oslavuje desiate výročie, dnes sme zverejnili jeho ďalšie vydanie, no a samozrejme klesol. A najväčší vplyv, negatívny vplyv na vývoj indexu mala práve politická nestabilita..."

SkryťVypnúť reklamu

Aby to bolo zábavnejšie, pripomeňme, že v marci toho istého roku čosi celkom iné sľuboval minister Mihál: „Na jeseň sa začne postupne prejavovať oživovanie trhu práce". Ten istý expert ešte aj v júli tvrdil: "Zákonník práce bude vo výslednom efekte znamenať niekoľko desaťtisíc nových pracovných miest, či už v tomto alebo v budúcom roku." A realita? Nezamestnanosť sa podľa Ústredia práce vyšplhala na rekordných 13,37 percenta. Naposledy to na trhu práce vyzeralo horšie v januári 2005. Dalo by sa pripomínať ďalej. Napríklad doslova humoristickú hlášku Radičovej z októbra minulého roka: „Týmito dňami skúšobná doba končí. Aj obdobie systému pokus-omyl." O rok neskôr ju sama pointovala emotívnym výkrikom po páde vlády: „Vyzývam predsedu parlamentu, národnej rady Slovenskej republiky, aby bol chlap. Aj jeho ministri. Aby vedeli, čo je ich zodpovednosť. Vyzývam ich k tomu, aby odstúpili. Ďakujem." Nuž, aj my ďakujeme.

SkryťVypnúť reklamu

A na záver si nechávam sľuby o zdravotníctve vyslovené pri predkladaní programu vlády: „Kvalitný systém zdravotníctva, ktorý zabezpečuje dobrý zdravotný stav obyvateľstva je kľúčovým predpokladom pre fungujúcu spoločnosť a budúcnosť Slovenska." Tu totiž rozpor slov a činov vyvrcholil spôsobom, ktorý ohrozuje nielen fungovanie štátu, ale doslova životy ľudí. Jedna vec je, že vláda dospela so zdravotníctvom až do núdzového stavu. Vláda vrátila lekárov do nemocníc len podpisom premiérky pod memorandom s jasnými záväzkami. Ešte však na tejto dohode neuschol atrament, už boli sľuby vlády spochybnené. Premiérka odkázala, že ich splnenie je vecou poslancov a poslanci koalície sa začali vyhovárať na svoje svedomie. Štát sa tým dostal do neuveriteľného stavu, keď podpis premiéra nič neznamená a keď sa koaliční poslanci dištancujú od záväzkov svojej vlády. Štrajková pohotovosť lekárov prišla ako logický dôsledok. A aká bola reakcia Úradu vlády? Citujem zo správy TASR: "Pani premiérka bude reagovať, len keď sa dobre vyspí." Máte pocit, že sa vám to sníva? Nie. Tak to bolo. Treba si len osviežiť pamäť.

Marek Maďarič

Marek Maďarič

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Minister kultúry SR, podpredseda strany SMER-SD Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu