Toľko o tom, kto ukázal akú tvár alebo kto v skutočnosti zvalcoval STV, SRo a jej orgány. A musím pripomenúť, že Smer nikdy nemenil pravidlá obsadzovania orgánov STV, SRo a dnes RTVS.
K samotnému návrh výboru pre kultúru a médiá. Zákon o RTVS hovorí o možnostiach skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa v paragrafe 18. Podľa odseku 4, písmeno c tohto paragrafu môže národná rada odvolať generálneho riaditeľa na návrh príslušného výboru vtedy, ak si nesplnil povinnosť podľa paragrafu 15, odek 3, písmeno h zákona a to predtým ako začal vo veciach, ktoré majú byť predemtom príslušných návrhov, konať. O akú povinnosť ide? Písomne informovať radu o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, predmetom ktorého je plnenie, ktoré presahuje sumu 100 000 eur.
A teraz k zámeru RTVS vstúpiť do zmluvného záväzku a či o ňom bola rada RTVS vopred informovaná. V apríli zverejnila RTVS na svojom webe výzvu na predloženie ponuky v obchodnej verejnej sťaži na prenájom budovy, mediálneho komplexu pre účely plnenia úloh RTVS. Zverejnenie takejto výzvy je jednoznačným zámerom vstúpiť do zmluvného záväzku, pretože je už konaním smerujúcim k vstupu do zmluvného záväzku. Ide tu o osobitný spôsob uzatvárania zmlúv v obchodnom styku - obchodná verejná súťaž.
A či by bol tento záväzok vyšší ako 100 000 eur? Nuž, ročné prevádzkové náklady súčasných sídiel RTVS sú vyššie ako 6 miliónov eur. Chce niekto tvrdiť, že prenájom akokoľvek úsporného nového sídla pre RTVS by bol nižší ako 100 000 eur? Ani mesačné náklady by neboli nižšie.
Na kľúčovú otázku, či bola o tomto zámere vopred informovaná rada RTVS, podal opakovane odpoveď jej predseda v médiách, aj na zasadnutí rady a síce, že o zámere bola rada infomovaná až ex post.
Je teda zrejmé, že v tomto, a nielen v tomto prípade si riaditeľka RTVS nesplnila povinnosť tak, ako jej ju zákon ukladá a vytvorila tým možnosť, aby bol podaný návrh na jej odvolanie. Slová o nedemokratičnosti sú teda úplne nemiestne. A pohoršovať sa netreba ani nad tým, že tento návrh padol na rokovaní výboru v bode rôzne. Viazala sa totiž na sťažnosť občana, ktorý sa na výbor obrátil vo veci spomínanej výzvy RTVS. Takéto sťažnosti sa riešia v bode rôzne a ak z nej vyústil návrh na odvolanie, tak musel padnúť v tomto bode. A opoziční poslanci by možno neboli prekvapení, keby sa tejto sťažnosti poctivo venovali. A o diskusiu určite neprídu, pretože ak bude návrh zaradený na rokovanie parlamentu, bude k nemu aj rozprava.
Napokon, je komické, ak opozícii prekáža, že predseda výboru Jarjabek neinformoval generálnu riaditeľku Zemkovú vopred o tom, že podá návrhj na jej odvolanie, no súčasne opozícii doteraz neprekážalo, že generálna riaditeľka neinformuje vopred svoj kontrolný orgán o vážnych obchodných zámeroch a ekonomických rozhodnutiach. V jej prípade totiž nešlo len o slušnosť, ale aj o zákonnú povinnosť a predovšetkým o verejné finančné prostriedky.