


Strategická poloha medzi dvoma kontinentami po stáročia lákala mnohých, a tak nie je žiadnym prekvapením, že na ostrove sa okrem opevnených miest nachádza aj množstvo obranných veží.


Hlavné mesto Valletta bolo založené v roku 1566 a múdre knihy píšu, že to bolo prvé európske mesto s plánovanou výstavbou. Ulice sú priame a pravouhlé, budovy vysoké tak akurát, aby uliciam poskytovali tieň a celé mesto je obkolesené hradbami. A morom, keďže leží na polostrove. Na jeho konci sa nachádza pevnosť St. Elmo.




Miestna katedrála svätého Jána, na prvý pohľad jednoduchá, no vo vnútri barokovo vyzdobená, vraj poslúžila ako vzor pre mnohé ďalšie maltské kostoly.

Nechýba ani prezidentský palác a parlament, kedysi sídlo veľmajstra rádu svätého Jána, známeho aj ako Rád maltézskych rytierov. Pre palácom postávajú dvaja strážcovia, popoludní tam už nie sú. Možno dostali voľno kvôli vysokým teplotám...



Prechádzka okolo mestských hradieb nás odmení krásnymi pohľadmi na prístav a opačnú stranu zálivu. Rovnako pekný výhľad je i zo záhrad Upper Barrakka, ktoré sú malou oázou zelene v meste.


Vallettu opúšťame trajektom, plavíme sa cez záliv do Sliemy, a niekoľkominútovou plavbou ušetríme čas, ktorý by sme inak strávili v autobuse obchádzajúc celý záliv po pobreží.

Miestnymi autobusmi sa počas niekoľkých dní navozíme viac ako dosť. Vzdialenosti sú síce malé, veď celá Malta má krížom len pár desiatok kilometrov, ale početné zastávky, kľukaté cesty lemujúce pobrežie a dopravné zápchy dokážu zdanlivo krátku cestu mierne predĺžiť. Tak trochu ľutujem, že na ostrove už nejazdia staré pomaľované autobusy. Minulého roku ich nahradili modernejšie a tie historické už ostali len na pohľadniciach a suveníroch. Napriek tomu je vozový park miestnych dosť zastaraný, na moje prekvapenie registrujem množstvo favoritiek a dokonca aj škodu 105. S volantom na nesprávnej strane. Teda, pre Malťanov na tej správnej, veď jazdia vľavo. To len ja nikdy neviem, na ktorú stranu sa mám pozrieť, keď prechádzam cez cestu.
V prístavnom mestečku Marsaxlokk, bývalej rybárskej dedinke, kotvia farebne pomaľované rybárske lode zvané luzzu. Ich konštrukcia, odolávajúca búrkam, sa po stáročia nezmenila. Na všetkých vpredu nájdete oči Osirisa - na obranu pred zlými duchmi.




Vo vnútrozemí ostrova sa nachádza mesto Mosta. Najznámejšou pamiatkou je tu Rotunda, pýšiaca sa kupolou, ktorá údajne patrí medzi najväčšie na svete. Počas druhej svetovej vojny mala namále, do chrámu dopadla bomba, ktorá našťastie nevybuchla a incident sa zaobišiel bez zranení. A tak je možné aj dnes vidieť mohutnú kupolu už zďaleka. Napríklad zo susedného mesta (čo na Malte rozhodne nie je až tak ďaleko).


Aj keď na celom ostrove prevládajú skalnaté pláže, veď Malta je v podstate len kus vápencovej skaly trčiacej z mora, v niektorých zátokách a na západnom pobreží sa nájde aj niekoľko piesočných. Zasadené v zálivoch, chránené z každej strany vysokými útesmi poskytujú vhodnú scenériu pre filmárov. Napríklad na pláži Golden Bay natáčali Tróju. Stačí len privrieť oči, odmyslieť si dovolenkárov, hotel na útese a slnečníky, a môžete si predstavovať Brada Pitta. A ak by vám predstavivosť nepostačovala, na stene v miestnom bare majú aj zopár fotiek.
