Bol december. Sedeli sme pri varenom víne v jednom z bratislavských barov, keď sa zrazu kamarátka, ktorá v tom čase študovala v Amsterdame, opýtala: „Už ste videli euro?" Po jednohlasne zápornej odpovedi vytiahla holandskú verziu eurobalíčka - krabičku so vzorne poukladanými exemplármi euromincí. Bola tam jedna každej hodnoty - novučičká, ligotavá a v tom čase ešte neplatná.
Prvý januárový deň roku 2002 vo večerných správach neukazovali iba ohňostroje, sekundu po polnoci narodené bábätká a rušnú noc lekárov z pohotovosti, ale najmä Európsku centrálnu banku a usmievavých politikov slávnostne vyberajúcich z bankomatov nové eurobankovky. A postupne sa v miliónoch peňaženiek udomácnilo euro.
Pre nás sa toho veľa nezmenilo. K povinným rituálom pred cestou do zahraničia stále patrila návšteva banky alebo zmenárne a výmena peňazí. Ale pokiaľ sme cestovali tým správnym smerom, stačilo zameniť koruny za eurá, už sme nemuseli mať v peňaženke štyri rôzne meny, aby sme si mohli kúpiť nanuk aj v krajinách, ktorými sme iba prechádzali. A v cieľovej destinácii človek nemusel minúť všetko do haliera s vedomím, že ak mu ostanú nejaké drachmy, líry alebo pesety, bude ich môcť len vrátiť banke v nevýhodnejšom kurze, skladovať v zásuvke alebo predať známemu, ktorý plánoval dovolenku v rovnakej krajine.
Od zajtra budeme mať euro aj my. Koruna nám bude trochu chýbať, ale zvykneme si, rovnako ako si zvykli iní. Nebola tu predsa odjakživa a so zavádzaním nových platidiel máme svoje skúsenosti. Spomínam si napríklad na krikľavozelenú stokorunáčku s Gottwaldom, ktorá sa však veľmi neujala, na novinku v podobe troch verzií desaťkorunových mincí (bol na nich Masaryk, Štefánik a ešte ktosi), chvíľu sme používali bankovky s nálepkami (pardon, kolkami). Až potom prišla naša vlastná slovenská koruna. A teraz jej zvoní umieráčik. Mince a zopár bankoviek si z nostalgie odložíme, aby sme ich raz mohli ukazovať deťom. Presne tak ako si ostatní Európania odložili svoje marky, šilingy, franky a guldeny. Ja som si pred siedmimi rokmi vystrihla z novín kurzový lístok a odvtedy ho nosím v peňaženke. Ako spomienku na 12 národných mien, ktoré vtedy končili svoju púť.

Stačí porovnať vtedajší kurz eura s konverzným a je jasné, že koruna za sedem rokov prešla dlhú cestu. Dnes však dorazila na konečnú.
Česť jej pamiatke.