Behanie v zime - dobrý či blbý nápad?

Jedna múdra veta hovorí, že na behanie je vhodné každé počasie, nevhodné je iba oblečenie. Osobne behávam v zime veľmi rád. Všetky riziká, chlad, vietor, tmu, brodenie v snehu, či šteklenie snehových vločiek, vnímam iba prvých pár minút. Potom sa už vyžívam v osviežujúcom mrazivom vzduchu. Niekedy na minútku zastanem, vypnem stopky a započúvam sa do ticha. Obdivujem trblietavú krajinu - snehom pokryté obrysy kopcov, biele lúky a obťažkané konáre stromov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (64)

Každá minca má však dve strany. Beh v zimnom období so sebou určite prináša nové zážitky a pocity, ale sú s ním spojené aj komplikácie. V zime sa ťažšie hľadá motivácia, existuje veľa dôvodov prečo nevybehnúť a zostať doma v teple. Tréning je riskantnejší, náročnejší a je potrebné viac pevnej vôle.

Na čo treba dávať pozor, ak chcete behať v zime ? Keďže mám už pár zimných kilometrov za sebou, pripojím niekoľko rád overených v mojej bežeckej praxi:

1, Je chladno a zlé počasie ?
Na toto existuje pomerne jednoduchý recept - vhodné oblečenie. Ak fúka, budete potrebovať stopwindovú bundu, pod to dve vrstvy funkčného prádla. Ak je "iba" chladno, do tých mínus siedmich stupňov, mne osobne stačí termotričko s krátkym rukávom, flisová bunda, rukavice, čiapka, spodné prádlo a dlhé termo nohavice. Snažím sa mať v teple najmä krk, hlavu a prsty. Je dobré, ak na začiatku tréningu cítite mierny chlad, po pár minútach sa telo zahreje. Pozor, nesmiete na dlhú dobu zastať a vychladnúť, koledujete si tým o poriadne prechladnutie. Z mojich skúseností, pri viac ako dvojhodinových behoch v silnejších mrazoch, prestáva mať zmysel akékoľvek termoprádlo. Som prepotený, premrznutý a odmŕzajú mi prsty na rukách. Nuž, možno som masochista, lebo ma to aj tak baví:)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2, Piť či nepiť ?
Ak bežíte viac ako hodinu, mali by ste počas tréningu piť a to pravidelne každých 15 minút od prvej päťnásťminútovky. Ale ak je však vonku chladno, po hodine vychladne akákoľvek tekutina, ktorú si so sebou nesiete a piť ju už nemôžete. Riešením je behať menej ako hodinu. Ja tento čas predlžujem niekedy na jeden a pol až dve hodiny a potom v priebehu niekoľkých hodín vypijem niekoľko litrov vody.

3, Pozor na zníženú viditeľnosť !
Použite reflexné prvky, poprípade nejakú baterku alebo svetlo. Tiež si treba uvedomiť, že sa skôr stmieva a často budete musieť behať za šera alebo tmy. Platí tiež známe pravidlo - je rozdiel a byť videný. Osobne v takýchto situáciach používam čelovú baterku a pestrý odev s reflexnými prvkami. Majte oči na stopkách, opatrnosti nie je nikdy dosť.

SkryťVypnúť reklamu

4, Pozor na šmykľavé cesty a chodníky !
Na behanie po snehu je vhodnejšia bežecká obuv určená do terénu. To však nestačí. Ak šliapnete na ľad, zachránili by vás iba lezecké mačky. Našľapujte teda opatrne a sledujte terén. Treba si tiež uvedomiť, že ak beháte po šmykľavej ceste, nebezpečenstvo šmyku sa týka aj áut. Buďte opatrný a sledujte premávku okolo seba.

5, Zúžená vozovka - buďte pripravený na skoky do priekopy
U nás pod Tatrami sú odhrnuté kopy snehu na krajnici bežným javom. Tým pádom je menej priestoru na uhýbacie manévre a netolerantný vodič v zime znamená takmer smrteľné nebezbečenstvo. Neraz som skončil po kolená v snehu, aby sa moja hlava vyhla pluhu, ktorý na mňa mieril zúrivo gestikulujúci šofér. Skrátka, pripravte sa na gaunerov, nervózne gestá a vypäté nervy - všetci majú tej zimy plné zuby a vy si len tak pobehujete po ceste:)

SkryťVypnúť reklamu

6, Brodenie v snehu.
Aj z horeuvedených dôvodov radšej behávam v prírode. V zime to často znamená brodiť sa v dvadsiatich centimetroch snehu, poprípade sledovať nejakú vyšliapanú stopu. V prvom prípade máte po hodine kompletne premočené nohy a svalovku na stehnách. V druhom zase musíte dávať pozor na zranenie členka - našľapujte teda nanajvýš opatrne!

Tak to je všetko, nie je to také hrozné, však? :) Dúfam, že som svojimi "radami" nikoho nevystrašil a od behu neodradil. Ja osobne na beh v zasneženej prírode, nedám dopustiť.

Beh v zime možno nie je pre každého, ale verte mi, že stojí to za to!

Eduard Maguth

Eduard Maguth

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Môj osobný príbeh začal roku 1971. Príbeh mojej diagnózy začal o pekných pár rokov neskôr, v máji 2008, na tom istom mieste. Trochu inak som si predstavoval príchod jari. Veď kto by čakal v 36 rokoch diagnózu "cukrovka"? Napriek, alebo skôr vďaka nej, mám parádny život :) Zoznam autorových rubrík:  behSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu