Dlh fasnicuje spoločnosť

V stredu prijalo Portugalsko plán najvýraznejších škrtov vládnych výdavkov za posledných 50 rokov. Urobilo to, aby splnilo podmienky naordinované Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom, výmenou za 78 miliardovú pôžičku z dočasného eurovalu. V tejto fascinácii dlhom, ovládajúcej diskusiu o kríze a jej riešeniach, stojí za to pripomenúť varovné slová ekonóma Paula Krugmana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Plán drastických škrtov výdavkov presadila stredo-pravá portugalská vláda, ktorá sa dostala ku moci (aj) vďaka verejnej nespokojnosti s drastickými výdavkami, ktoré presadzovala predchádzajúca stredo-ľavá vláda. Tento politický paradox jej dôsledkom faktu, že diskusiu o kríze a jej riešení v Európe ovládla myšlienka „rozpočtovej zodpovednosti“. Bez ohľadu na rozdielne situácie, krajine po krajine je pripisovaná rovnaká anamnéza, a predpisovaný rovnaký liek. „Nadmerný dlh“, a „šetrenie“.

Tento názor má však ďaleko ku „jednomyseľnosti“. Preto uverejňujeme preklad jedného z augustových komentárov pre New York Times od profesora ekonómie a medzinárodných vzťahov na Princetonskej univerzite, Paula Krugmana: Fiscalization Watch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Náš dopisovateľ ma informoval, že nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, práve v prejave vyhlásil, že krízu v roku 2008 spôsobil nadmerný verejný dlh. V skutočnosti údajne povedal: „V skutočnosti považujú svetoví ekonómovia za nespochybniteľný fakt, že jednou z hlavných príčin – ak nie najdôležitejšou príčinou – turbulencií, a nie len teraz, ale už od roku 2008, je všade vo svete nadmerný verejný dlh.“

V poriadku, môžeme okamžite dokázať, že sa mýli: Spochybňujem to ja, Brad DeLong, Christy Romer, a myslím, že spadáme do kategórie „svetových ekonómov“.

Ale vážnejšie, pozrime sa na plný zoznam krajín, ktoré sa dostali do problémov kvôli dlhom akumulovaným pred krízou – teda nie tých, v ktorých vznikli vysoké deficity v dôsledku krízy. Tu je plný zoznam:

SkryťVypnúť reklamu

Grécko

Španielsko a Írsko mali na začiatku krízy nízky dlh a rozpočtové prebytky. Finančná kríza v USA predstavovala kolaps dôvery v súkromný dlh, nie verejný dlh. Takže Schäuble si vymýšľa veci, skôr vymýšľa krízu, ktorá nebola, a než aby sa zaoberal krízou, ktorá nastala.

Bohužiaľ, nie je sám. Fiškalizácia príbehu o kríze – trvanie na tom, napriek všetkým dôkazom, že je to všetko o nadmernom verejnom požičiavaní si – sa stala posvätným textom viery na oboch stranách Atlantiku. A táto viera spôsobila a spôsobuje nevysloviteľnú škodu.“

Martin Majchrák

Martin Majchrák

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kuchár, gastronóm, gurmán Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

322 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu