reklama

Čo sa vlastne (ne)deje na Slovenskej Akadémii Vied?

V posledných týždňoch na verejnosť prichádzajú navzájom si odporujúce správy o tom, čo momentálne (ne)prebieha na našej najvýznamnejšej výskumnej inštitúcii – SAV. O čo sa vlastne jedná?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Na začiatok by som vás rád presvedčil o tom, že SAV má na Slovensku miesto a je pre nás dôležitou. Najprv trocha histórie, aby sme sa dostali do kontextu. SAV vznikla v roku 1943 ako Slovenská Akadémia Vied a Umení, k premenovaniu na SAV došlo v roku 1953. Z toho vidieť, že prežila mnoho režimov, ktoré sa u nás vystriedali – a nejedná sa o komunistický výmysel, ako niektorí tvrdia (mimochodom, s návrhom na jej založenie prišiel už v roku 1892 Andrej Kmeť). Ani v Európskom priestore nejde o nejakú anomáliu – podobné inštitúcie fungujú napríklad v Nemecku (Max Planck Gesellschaft, MPG), alebo Francúzsku (CNRS). Nehovoriac o tom, že ústavy, ktoré v USA financuje ministerstvo energetiky (DOE) – napríklad slávny ústav v Los Alamos (o.i. tu vznikla prvá atómová bomba) – fungujú na obdobnom princípe.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou úlohou takýchto ústavov je základný výskum. Čo si pod tým máte predstaviť? Je to všetko od hľadania nových galaxií na oblohe, výskumu nových chemických reakcií, štúdia evolučných procesov v prírode až po antropologický výskum izolovaných kmeňov v Amazónii. V histórii ľudstva bol základný výskum skoro vždy financovaný zo štátnych peňazí – či už šlo o Rudolfa II, ktorý platil Keplerovi, aby skúmal oblohu alebo dnešných vedcov, ktorí súťažia o granty.

Niekedy možno počuť hlasy, že štát by nemal investovať do základného výskumu. To je však veľmi krátkozraké myslenie. V prvom rade, takýto výskum prináša neočakávané aplikácie - keď Einstein pracoval na teórii relativity, nemohol ani len tušiť, že sa bez nej dnes nezaobíde žiadna navigácia GPS. Alebo nedávny (a vo svojej dobe ultra drahý) projekt na štúdium ľudského genómu HUGO, ktorému vďačíme za vznik technológií, ktoré dnes umožňujú tak lacné skúmanie genetickej informácie, že sa DNA testy používajú v klinickej praxi úplne rutinne. Základný výskum je tu však aj z azda omnoho významnejšieho dôvodu – slúži na pochopenie toho, ako vlastne svet okolo nás funguje. V azda každom z nás drieme určitý hlad po tom, aby sme pochopili náš svet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovenská Akadémia Vied je v súčasnosti na Slovensku tá najvýznamnejšia inštitúcia venujúca sa základnému výskumu – takmer polovica zo slovenských vedeckých publikácií pochádza z SAV – a tak pridáva našu krajinu na mapu civilizovaného sveta. Akadémia sa však okrem toho venuje aj aplikovanému výskumu – ako som písal vyššie, aplikácie často neplánovane vyplynú zo základného výskumu. Aplikácie by mohli viesť k spolupráci s praxou. Tu však narážame na kameň úrazu. Doteraz fungovali ústavy SAV vo forme, ktorá robí podnikanie problematickým (rozpočtové a príspevkové organizácie). Vznikol tak návrh transformovať ich na takzvané verejné vedecké inštitúcie - v.v.i – na základe skúseností z českej AVČR, kde sa s úspechom podobný proces realizoval pred 10 rokmi. Treba povedať, že tento návrh sa nerodil bez odporu v samotnej SAV. Hlavne spoločenskovedné ústavy s takouto transformáciou nesúhlasili a chceli aby sa zachoval súčasný stav (v ich prípade je z pochopiteľných príčin možnosť spolupráce s praxou menšia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je nutné zdôrazniť, že takáto transformácia nemá za úlohu zmeniť hlavné poslanie SAV – má sa ďalej venovať hlavne základnému výskumu a byť financovaná z grantov a štátneho rozpočtu. Šlo by len o to, aby sa ústavom umožnilo jednoducho speňažiť svoje know-how v spolupráci s priemyslom, zjednodušiť patentovanie vlastných vynálezov a umožniť použiť takéto zisky na rozvoj ústavov, ktoré v súčasnosti často zápasia s veľkým nedostatkom prostriedkov. Podľa zákona o transformácii SAV, ktorý bol schválený minulý rok, malo dôjsť 1.7. tohto roku k automatickej transformácii ústavov SAV na v.v.i. – zákon dával za povinnosť ministerstvu školstva k tomuto dátumu zapísať do registra v.v.i., čo by umožnilo ďalšie normálne fungovanie týchto ústavov „po novom“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1.7. sa však stalo čosi nepochopiteľné. Ministerka odmietla urobiť zápis ústavov do registra, čím sa stalo to, že ústavy „po novom“ nezačali existovať, ale „po starom“ už zanikli – ocitli sa teda v právnom vákuu. Je dobrou otázkou prečo sa takto ministerka rozhodla. Najprv prišla s tvrdením, že SAV nedodala všetky potrebné dokumenty podľa zákona (čo nebola pravda). Po tom, čo SAV dodala aj dokumenty nad rámec zákona, začala argumentovať s tým, že podľa daného zákona proste SAV transformovať nebude. Ako dôvod udávala svoju úprimnú obavu nad „privatizáciou“ majetku ústavov, ktorá podľa nej pri transformácii prebehne – tvrdila, že ak sa transformovaný ústav dostane do finančných problémov, môžu mu prepadnúť jeho majetok (budovy). V tomto názore ju podporil poradca premiéra pre vedu Jaromír Pastorek (mimochodom bývalý predseda SAV za ktorého vedenia vznikol spomínaný zákon o transformácii SAV!). Treba zdôrazniť, že toto nie je pravda – zákon o transformácii explicitne hovorí, že v prípade tzv. prioritného majetku SAV (budovy) bude potrebné na akýkoľvek prevod potrebný súhlas vlády SR a v prípade zaniknutia organizácie prechádza jej majetok na štát.

Ministerstvo momentálne navrhuje transformáciu SAV podľa iného zákona, kde by možnosti vlády a ministerstva zasahovať do procesu omnoho širšie. Je podozrenie, že je to tak preto, že by niekto rád „odbremenil“ SAV od jej nehnuteľného majetku už dnes – pod správou SAV sú totiž mimoriadne lukratívne pozemky na Patrónke, zámok v Smoleniciach, či observatórium v Tatranskej Lomnici. SAV si zatiaľ nechala vypracovať právnu analýzu, ktorá ukazuje na to, že ministerstvo koná v rozpore s platným zákonom – ilegálne. Medzi tým existujú ústavy v právnom vákuu – nedokážu podpisovať nové zmluvy a majú problém s vyplácaním peňazí na výskum. A vedci, ktorí zatiaľ len uvažovali o odchode do zahraničia si už kupujú letenky a SAV stráca kredibilitu u svojich zahraničných partnerov (a to má ministerstvo školstva v rukách Slovenská NÁRODNÁ Strana – que ironico...)

Ak si myslíte, že takýto stav nie je dobrý – ba čo viac, katastrofálny – tak príďte podporiť vedcov z SAV na protestný pochod v utorok, 14.8.2018 o 16:30 na námestie Slobody v Bratislave. Ukážme spolu politikom, že na vede Slovákom záleží!

Michal Májek

Michal Májek

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  39x

Chemik... toho času späť zo zahraničia na Prif UK: https://www.orgsynlab.com Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu