Slovensko patrí do Európskej únie
Príslušnosť Slovenska k európskej civilizácii, ktorá má svoje korene v židovsko-kresťanskej kultúre a filozofii je pre KDH principiálna otázka. Práve tento hodnotový základ totiž priniesol a zaručuje ochranu ľudskej dôstojnosti, individuálnu slobodu aj zodpovednosť. Boli to kresťanskí demokrati ako Konrad Adenauer a Robert Schuman, ktorí po dvoch strašných vojnách predložili Európe mierový projekt spoločenstva a integrácie.
Pevná identita je základ pre úspešnú budúcnosť
KDH zdôrazňuje, že nikdy neustúpi z pozícií kresťanského humanizmu a demokracie. Rovnako neuhneme z princípov právneho štátu, spravodlivosti, slobody slova a svedomia. S nasadením obhajujeme ochranu života a dôstojnosti každého človeka, podporu rodín a subsidiaritu.
Naše ukotvenie v Európskej únii a v NATO považujeme za bytostne dôležité, zvlášť dnes, keď sa svet veľmi rýchle mení a spochybňujú sa základné hodnoty a princípy.
Odmietame preto spoluprácu so subjektami, ktoré by chceli Slovenskú republiku odtrhnúť od západnej civilizácie a spochybňovať naše miesto v obrannej aliancii. Členstvo v EÚ a NATO nám zaručuje nielen bezpečnosť a ochranu štátnosti či hraníc, ale aj ekonomickú stabilitu a prosperitu založenú na solidarite.
S bezpečnosťou sa nehazarduje
Mnohí ľudia pociťujú obavy z budúcnosti Slovenska v Európe a vo svete. Stretnutie premiéra s kremeľským agresorom, ktorý rozpútal vojnu v susednom štáte, delegácie v autokratickom Rusku či komunistickej Číne, neustále spochybňovanie nášho ukotvenia vo svete, kde sa chráni ľudská dôstojnosť a práva, KDH nepovažuje za „sebavedomú zahraničnú politiku“. Pomenujme to priamo: je to hazard s budúcnosťou našej krajiny. Životným záujmom Slovenska je pritom ochrana našich hraníc a bezpečnosť našich občanov. Preto KDH považuje snahy európskych štátov o posilnenie bezpečnosti a obrany za existenčný záujem Slovenska.
KDH prináša návrhy pre prospech všetkých
Je zrejmé, že premiér Fico chce týmto nezodpovedným konaním prekryť domáce problémy, ako kolabujúce zdravotníctvo a školstvo, zdražovanie, či nezvládnutá konsolidácia, ktorej dôsledky znášajú rodiny. Lenže tento odpútavací manéver môže mať fatálne dôsledky pre nás všetkých. Práve preto prichádza KDH so zmenami ústavy, ktoré sú v záujme všetkých občanov. Ich cieľom je jednoznačne posilniť suverenitu, bezpečnosť a prosperitu Slovenska. Pamätáte si ešte, aké ťažké bolo kedysi nakupovať, pracovať, či podnikať v zahraničí? Slobodný pohyb, štúdium, práca či biznis v hocijakej krajine Únie je už dnes samozrejmý. Naša krajina je dodnes čistým príjemcom financií z európskeho rozpočtu. Až 80 % všetkých verejných investícií je zo zdrojov EÚ. To nám prinieslo vzostup životnej úrovne a perspektívu ďalšieho rozvoja prospešného pre všetkých. Preto navrhujeme, aby pre akékoľvek diskusie o vystúpení z EÚ či NATO bolo potrebné referendum – aby teda nebolo možné vystúpiť len vďaka hlasom poslancov v NR SR.
Silnejšie Slovensko
Ďalší krok pre Európu a pre naše silnejšie členstvo v nej, je v ústave zakotvená zvrchovanosť Slovenska v kultúrno-etických otázkach. O nich musí rozhodovať výlučne každý členský štát. Do takejto Európskej únie sme vstúpili a takú si ju želáme. Chceme úniu, ktorá sa sústredí na to, čo má robiť – ekonomiku a bezpečnosť a ktorá nerieši to, čo robiť nemá. Dnes je hájenie ekonomických a bezpečnostných záujmov občanov Slovenska ešte potrebnejšie. KDH sa v Európe vytrvalo zasadzuje za návrat ku kresťanským princípom, na ktorých bola Únia založená. Preto ako súčasť najväčšej európskej politickej strany systematicky pracujeme na posilnení princípov právneho štátu, spravodlivosti, ochrany dôstojnosti každého človeka, ako aj na striktnom dodržiavaní ochrany suverenity členských štátov v kultúrno-etických a ďalších otázkach.
Žiaľ, zástupcovia vládnych strán na európskej aj na domácej pôde po celé roky podporovali rôzne formy zasahovania do našich výlučných kompetencií. Ani po výzvach KDH neboli ochotní sa proti tomu v Bruseli jednoznačne ohradiť. V domácom parlamente zasa dokonca nepodporili uznesenie, v ktorom sme ich k pro-aktívnej ochrane národnej suverenity priamo vyzvali. Preto konáme a navrhujeme posilniť suverenitu v Ústave, aby nebola vystavená svojvôli meniacich sa vlád. Žiaľ vnímame, že naše hodnoty sú dnes ohrozované ideológiami viacerých extrémov, a to je ďalší silný bod, pre ktorý sa za tento návrh môže postaviť každý: aby nám Európsku úniu a Slovensko nerozkladali populisti a extrémisti.
Chceme byť aktívnym členom európskej rodiny. Ak niektoré európske politiky či kroky kritizujeme, je to konštruktívne, nie deštruktívne ako nám to ukazuje súčasná vládna koalícia. Politiku považujeme za spôsob prinášania praktických riešení pre ľudí a zasadzovanie sa za všeobecné dobro pre človeka. To je a bude našim cieľom ako na domácej pôde, tak aj v EÚ.