V tomto roku si obec Papradno z okresu Považská Bystrica pripomína 500. výročie svojej prvej nepriamej písomnej zmienky. Konkrétne sa jedná o rukopisný zápis zo súdneho pojednávania, na ktorom 28. januára 1525 ako svedok vystúpil medzi inými aj istý Mikuláš Hodoň, poddaný z Papradna.
Súdne pojednávanie sa konalo v Turci (Turóc). Týkalo sa sporu medzi Jurajom a Jánom Maršovskými na jednej a Michalom Podmanickým na druhej strane. Podnetom bolo zabratie častí chotára obce Jablonové Podmanickým a jeho kastelánom Jurajom Brigantom z Malej Čiernej a Rašova. Do chotára Jablonového totižto na miesto, zvané Bačova hora, vpadli poddaní Podmanického z Predmiera, kde zhruba na sto jutrách zničili, skosili kosami, mečmi, podupali koňmi, volmi a iným dobytkom rôzne plodiny, čo sa tam pestovali (ovos, šošovica, hrach, pohánka atď.) V prospech obyvateľov Jablonového svedčilo mnoho ľudí z okolitých dedín, či už z radov šľachty, ale aj bežní ľudia. No boli aj svedkovia, čo svedčili v prospech Podmanického. Medzi nimi bol aj spomínaný Mikuláš Hodoň z Papradna, ktorý vypovedal (v latinskom zápise uvedený ako Nicolaus in Spapradna a neskôr ako Nicolaus Hodoň) spolu s istým Martinom, tesárom z Jasenice.
V zápise sa píše:
Martinus faber in Jezenicze et Nicolaus in Spapradna possessionibus commorantes fassi fuissent, quod omnia dampna in terris Bechowahora homines de Predmer fecissent et nunquam jobagiones in Jablonowe cum consensu et voluntate dominorum Podmanyczky illas terras arrasent. Georgius in Naghhothessow fassus fuiset seire omnia premisa, sicut prescripti Martinus faber in Jezenicza et Nicolaus Hodoň.
Preklad:
Martin, tesár z Jasenice a Mikuláš z Papradna vyznali, že všetky škody na mieste Bačova hora spôsobili ľudia z Predmiera, no tieto pozemky v Jablonovom určite nespustošili so súhlasom a po vôli panstva Podmanických. Juraj z Veľkej Kotešovej súhlasil, že preverí všetko, čo Martin, tesár z Jasenice a Mikuláš Hodoň vyznali.
Spory sa preťahovali až do marca. Vtedy hronskobeňadický konvent informoval krajinského sudcu Ambróza Šarkana, že aj navzdory protestom Michala Podmanického a Juraja Briganta Juraj a Ján Maršovskí podľa príkazu znovuzaujali sporné miesta.
Možno vás zaujme, že Michal Podmanický bol otec slávnych lúpežných rytierov Jána a Rafaela Podmanických. Zahynul o rok neskôr po tomto súdnom spore pri známej bitke pri Moháči.
Originálna listina zápisu spolu s pečaťou na zadnej strane sa nachádza v Maďarskom štátnom archíve pod označením: (1525: Dl. 24,068.).
Prepis listiny v latinčine som prevzal z knihy A podmanini Podmaniczky-család oklevéltára II.
Ako zdroj súdneho procesu v slovenčine som použil stať z knihy Jablonové – monografia obce 1268-2013.