Novodobí nevoľníci, alebo slobodní občania?

Čoraz častejšie sa v správach objavujú reportáže o ľuďoch, ktorí napriek práci, alebo aj  zamestnaniu nie sú schopní pokryť náklady na bežný životný štandard - jedlo, bývanie, zdravie, vzdelanie, ošatenie a trochu kultúry. Ďalšia, veľká skupina ľudí prežíva od výplaty k výplate napriek vzdelaniu a kvalifikácii. Akýkoľvek nepredvídaný životný problém pre nich môže znamenať ekonomický kolaps ich rodiny. V takýchto podmienkach žijú na Slovensku hlavne mladé rodiny . Čo tento stav „nevoľníctva" vlastne spôsobuje ? Dá sa syndróm „človeka- v doživotnom otáčavom koliesku" z nášho systému odstrániť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Závislosť, apatia, nízka sebadôvera, prízemné ciele, sebectvo a čakanie na zázračného riešiteľa problémov...Možno by sa dalo pridať ešte množstvo ďalších príznakov, ktoré spôsobujú to, že sa z občana stáva nevoľník. V opísanej spoločenskej atmosfére sa skvele toleruje podhodnotenie práce. Pri takýchto podmienkach sa neprotestuje ani neštrajkuje. Nerozvíja sa ani občianska spolupatričnosť, ani solidárna komunita, ani kontrola zverenej moci... Takto sa vychováva podriadený, apatický a všetkému sa podvoľujúci obyvateľ územia určitej ekonomicko-mocenskej kliky ( názov takejto štruktúry nie je podstatný- len jej vnímanie moci) .

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ekonomicky nezávislý človek nedá so sebou ľahko cvičiť. Nepotrebuje si pýtať dovolenie na vlastný názor. Netoleruje, ak ho niekto neodôvodnene zdiera. Verí svojej budúcnosti, nebojí sa mať deti, podporovať krajinu v ktorej žije a byť vlastencom. Taký človek nečaká, že mu niekto hodí omrvinky z výpalníckeho stola, ale aktívne si vytvára vlastné, kreatívne príležitosti osobného rozvoja. Záleží mu na spoločnosti v ktorej žije a aktívne sa do nej zapája.

Kde sa u nás stala chyba, ak sa s opísaným postojom vie stotožniť iba malé percento občanov? Koľko ľudí u nás je odkázaných na to, aby zo svojich spoluobčanov robili závislú lacnú pracovnú silu? Koľko perspektívnych mozgov nevedelo prevaliť tento múr egoizmu pijavíc a radšej ušlo za hranice do prajnejšieho sveta?

Skryť Vypnúť reklamu

Dá sa vôbec produktívnej vrstve občanov odstrihnúť od nízkych platov, vynútených platieb za monopolné služby, pokriveného práva, deformovanej mocenskej, neobčianskej politiky a mizerného sociálneho systému? Oplatila by sa Slovensku podpora slobodného, tvorivého a SAMOSTATNÉJHO prístupu občana k životu? Je to problém daňového zaťaženia, prerozdeľovania, výchovy, alebo národnej mentality? V ktorom bode spoločenského marazmu sa zo slobodného občana stáva nevoľník? 

Tomáš Makatúra

Tomáš Makatúra

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Môj blog je miesto, kde zdieľam moje myšlienky so svetom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu