Do očí bijúce je to pri nehoráznych platoch niektorých primátorov a starostov, pri multiposlancoch a multifunkcionároch, pri neudržateľnom množstve platených predstaviteľoch verejných funkcii a zástupcov v štátnych podnikoch. Zbojnícke tendre a neutajiteľné čierne fondy strán to potvrdzujú. Množstvo ľudí len profituje na našich daniach bez toho, aby vniesli do systému pridanú hodnotu. Cicajú, devastujú spoločnosť a tvária sa, že peniaze, ktoré za to zoberú, sú iného zdroja a nechýbajú na starostlivosť pre chorých, vzdelanie pre deti, ochranu pred násilím a kriminalitou... Ak sa už prevalí nejaká neudržateľná kauza, väčšinou sa ani nevyšetrí a ukradnuté nevráti. Dokonca sa stalo módou, že jej vinníci ešte na verejnosti najviac vyskakujú a bez hanby vykrikujú, že iní ukradli viac.
Obyčajný občan môže len znechutene ignorovať voľby, sčítanie ľudu, nahlúplych politikov lezúcich cez médiá do domácností ako nákaza, alebo sa priučiť násilným pouličným manifestáciám. Nepomôže to na dlho.
Pomôcť môže iba radikálne utiahnutie opasku smerom od občana k politikom. Čím menej peňazí dostanú a čím budú viazané účelnejšie, tým radikálnejšie je možné obmedziť dlhoprstých a skorumpovaných. Politici sklamali. Spoločnosť sa nerozvíja preto, lebo dnes je výhodnejšie kradnúť v politike, ako slušne podnikať a zodpovedne pracovať. Pod kradnutím myslím aj vytváranie organizovaných systémov prúdenia peňazí z daní do konkrétnych vreciek cez vopred politicky nastavené kanály za činnosti, ktoré by si každý dokázal zabezpečiť sám v rôznorodom trhovom prostredí za najvýhodnejšiu cenu a prijateľnú kvalitu. Potrebujeme kvóty pre počet politikov- ani vo firmách nemôže byť počet dobre platených manažérov vyšší, ako utiahne výrobná časť podniku, tak prečo to tolerujeme v riadení verejnej správy?. Treba kritériá, aby sa k odborným rozhodnutiam dostávala iba ľudia, ktorí na to majú odborne a morálne predpoklady- kto raz zlyhal, nesmie sa vrátiť.
Netreba nám demonštrácie na uliciach, ak nájdeme spôsob, ako urobiť demonštráciu v platení systému. To naše peniaze udržiavajú v chode aj samožravý spôsob riadenia verejnej moci, ktorý stráca akékoľvek zábrany, aby z nich bral čoraz viac na seba a dával čoraz menej na veci, pre ktoré sme mu ich poslali my- občania tejto krajiny.