Úvahy jeho prvého muža, ktorými by riešil ekonomické problémy Európy však podľa mňa presiahli pocit trápnosti viac, ako jeho spopularizovaný záujem o cudzie perá. Vzniklo osem nápadov z ktorých niektoré svedčia o úplnej strate historickej kontinuity sociálneho vnímania či triviálnej ľudskej spolupatričnosti a iné hrubým spôsobom dehonestujú snaženie uchovať život na tejto planéte dlhšie, ako to pre seba potrebuje pár starých bohatých egoistov. Tu je citovaných osem krokov k spokojnej budúcnosti podľa českého receptu:
Európa sa musí zbaviť neproduktívnej sociálnej trhovej ekonomiky, ktorá je podkopávaná zelenou ideológiou
Európa by si tiež mala uvedomiť, že ekonomická adaptácia istý čas potrvá a je potrebná trpezlivosť, o ktorú by sa v prvom rade mali snažiť politici
Zvyšovanie daní nie je vhodným riešením, ale redukcia vládnych výdavkov
Doktrína globálneho otepľovania a zelená legislatíva sú neodbytnou a plazivou politikou
Je potrebné zbaviť sa nadmernej centralizácie, harmonizácie a štandardizácie v Európe
Umožniť štátom eurozóny opustiť ju a vrátiť sa k vlastnému peňažnému usporiadaniu
Fiškálna únia nie je budúcnosť a politické zjednocovanie je protidemokratická ambícia
Európa by sa mala vrátiť k demokracii, ktorá môže existovať iba na úrovni národných štátov, nie na úrovni celého kontinentu
Sociálna trhová ekonomika bola jedným z dôvodov uchovania najdlhšie trvajúceho obdobia bez vojen a krvavých prevratov na území Európy. Slovo „neproduktívny" v tomto kontexte uráža množstvo práce vykonanej nie za účelom zisku, ale za účelom zachovania humánnych princípov pre každú vrstvu. V socializme zrodený kapitalista nepochopil, že aj sociálny zmier, stabilita a pokoj má vysokú ekonomickú hodnotu pre každého, kto šťastie nemeria iba obsahom vlastnej peňaženky. Ignoruje fakt, že ak sa zbavíme všetkého, čo neprináša okamžitý zisk a vytesníme obrovskú skupinu ľudí na dno slušného bytia, následne je historicky overené, že takáto akcia privodí veľmi nepríjemné spoločenské udalosti, ktoré rozvrátia všetky vzťahy. Rovnováha sa nastolí nie konsenzuálnym prerozdelením zdrojov, ale rabovačkami, vojnami, znárodňovaním, revolúciami... so všetkými hroznými vecami, ktoré už deti učia v dejepise.
„Zelená ideológia" straší iba v hlavách, ktoré nevychádzajú spomedzi múrov klimatizovaných kancelárií a nevidia extrémy v klíme, čo stále častejšie ničia hodnoty, životy a majetky. Povodne, tornáda, zosuvy sú už aj v miestach, kde sa predtým nevyskytovali a extrémy sú čoraz častejšie. Už aj laik vidí, že sa deje čosi nedobré a hľadať spôsob, ako to ovplyvniť je povinnosťou mysliaceho človeka.
Zjednocovanie Európy vníma ako strašiaka iba generácia starých atamanov v politike. Globalizácia je fakt a ak má Európa čeliť obrovským konkurentom z Ázie a Ameriky, nemôže si byť dovoliť pomalá, rozhádaná a atomizovaná. Ináč neprežije. Nebudú žiadne národné štáty. Budú len kolónie. Osem bodový český program je cesta prežitého myslenia. Srší z nej pocit krátkych horizontov, egoizmu, samoľúbosti a malichernej ziskuchtivosti na úkor vyšších cieľov. Chcelo by to priatelia už inú generáciu myslenia.