V Krásnej Hôrke to vraj zase vrie. Miestna osada sa bojí nového majiteľa pozemkov pod nelegálne postavenými chatrčami. Doteraz sa majiteľa nebáli- stačilo sa povyhrážať a on spustil uši a platil dane z nehnuteľností. Pozemky im predať nechcel, ale Kotlebovi ich vraj daroval. To je už iná káva, skoro rasistická. Môže byť vlastníctvo pozemkov pod osadou rasistické? Na Slovensku určite. Zabratie pozemkov na nelegálnu výstavbu a následné užívanie rasistické nie je, ale problém nastáva, ak sa vlastník ozve. Je zbytočné hovoriť nahlas to, čo vedia vo všetkých slovenských realitných kanceláriách- nehnuteľnosti v blízkosti osád sú za slušnú cenu nepredajné. Tieto parcely sa razom stanú zemou nikoho s ťarchou na vlastníkovi, ktorý sa často nesmie brániť, aby sa nestal „rasistom". Je viac ako jasné, že to takto ďalej nepôjde. Zákony musia platiť pre každého. Vlastník musí mať oporu v štáte ktorý berie od neho dane, opakujem - dane, nie výpalné (lebo za dane by sa mala odviesť práca v prospech výkonu štátnej moci)...
Veľmi pochybujem, že nútenie osadníkov k vykupovaniu nelegálne zabraných pozemkov by skončilo úspechom. Tu nepomôžu splátkové kalendáre a pôžičky- kde nič nie je, ani smrť neberie. Integrácia celej komunity do majoritných sídel by tiež zrejme nedopadla dobre a je spojená s obrovským rizikom nepokojov na oboch stranách. Problém rastie- úmerne demografii.
Riešením sa ukazuje to, čo sa kedysi s takým opovrhnutím zatratilo- koncentrácia neprispôsobivej časti osadníkov do ich vlastných sídel. Tieto by mali byť na vysporiadaných pozemkoch so základnou infraštruktúrou, komunitným centrom a osobitným sociálnym režimom. Nehovorím o getách, rezerváciách či gulagoch- hovorím o priestore z ktorého sa bude dať slobodne odísť a nebude založený na okupovaných pozemkoch, nelegálnych stavbách a chýbajúcej infraštruktúre. Môže umožniť rozvoj špecifickej komunity s odlišnou mentalitou vo vlastnej réžii a s využitím vlastnej inteligencie, ktorá sa už teraz intenzívne dožaduje príležitosti ukázať svoje kvality. S takýmto usporiadaním by bolo oveľa účinnejšie smerovanie peňažných tokov, ktoré sa v súčasnosti strácajú v spleti málo osožných projektov.
Horúce pozemky tohto typu rastú po Slovensku ako huby po daždi. Civilizované riešenie nie je strčiť hlavu do piesku, či neustále vrieskať o rasizme bez toho, aby sa zohľadnil problém racionálne a objektívne. Vec by sa rýchlejšie pohla, ak by nejaká osada vyrástla v blízkosti parlamentu, alebo rodinného sídla straníckeho potentáta...ale tam by určite s výkonom práva štátne úrady neváhali.
10. máj 2012 o 09:00
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 553x
Horúce pozemky pod Krásnou Hôrkou
Sme naozaj zvláštna krajina. Zákony platia selektívne, ľútosť retroaktívne, vlastnícke vzťahy podľa okolností. Mnohí majitelia sa nevedia domôcť svojho majetku zabraného inými, lebo výkonná štátna moc nereaguje, alebo reaguje len na politickú objednávku.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(12)