Slovensko a kríza

Expert na manažment tvrdí, že nejestvujú čisto ekonomické krízy. Všetko sú to vraj len krízy z rozpadu morálnych hodnôt v živote spoločnosti. Môže Slovensko vlastnými silami zastaviť u seba takýto trend?  Na kom vlastne záleží definovanie morálnych hodnôt krajiny? Dá sa nájsť cieľ ktorý je  prijateľný aspoň pre väčšinu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Po Zamatovej revolúcii sa so slovenskou spoločnosťou udiali zmeny. Výrazne sa prehĺbili sociálne rozdiely. Množstvo majetku sa v drvivej väčšine neodvíjalo od zručností a vzdelania, ale od dravosti a bezohľadnosti. Postupne vychádzajú na svetlo kauzy v ktorých sa Slovensko dozvedá, ako sa „morálne autority" z politiky, kultúry a hospodárskych inštitúcií doslova hlava - nehlava trhali o „spoločný" majetok a osobný profit bol zásadným merítkom ich činnosti. Zvyšku spoločnosti tlačili do hlavy kaleráby o nutnosti osobnej snahy čestne kapitalisticky zarábať v málo zasahujúcom a vlastníctvom neoplývajúcom demokratickom štáte. Naša krajina sa dostala do situácie, že nemáme vzory. Personálna špička sa recykluje v krajine tak rýchlo, že iba mení miesta a názvy bez toho, aby menila spôsoby. Boli zlikvidované autority, hodnoty a kritériá správneho života a všadeprítomná snaha je spochybniť a relativizovať každý možný pevný bod. V takejto situácii môže byť aj zlodej a gauner celebritou. Zdá sa, že samoočistný mechanizmus demokracie- slobodné voľby vôbec nefungujú. Apatia, ktorá v spoločnosti vládne nemá ani jasné východisko, čo by vyhovovalo väčšine. Ak bolo niekedy cieľom zvrhnúť komunistov, potom vstúpiť do Európskej únie, teraz takýto jasný bod na obzore akosi chýba. Kto pomenuje cieľ? Nespokojnosť so stavom môže iba narastať a slučka, ktorú uťahuje „parazitujúca" časť smotánky môže škrtiť zdieranú vrstvu stále viac. Rovnako viac bude narastať aj časť spoločnosti, ktorá už nebude mať čo stratiť ani v zmysle majetku, ani v zmysle morálnych zábran.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mojím osobným názorom ako čeliť takejto situácii, ktorá sa v histórii opakuje pravidelne je, podporiť občiansku formu demokracie. Výrazná angažovanosť tretieho sektora, občianskych hnutí a komunít môže dať spoločnosti pozitívny impulz rôznorodosti a snahy veci meniť a angažovať sa. Volené verejné funkcie by mali byť platené iba u plne zamestnaných. Poslanci a celý servis by mali dostávať iba náhradu ušlej mzdy. Treba minimalizovať možnosť ryžovať z „verejného" majetku tým, že ho bude minimum a všetky verejné zákazky pôjdu cez elektronické aukcie. Voľby by mali byť povinné a každý občan by sa ich musel zúčastniť. Prístup k všetkým informáciám verejnej správy by mal byť samozrejmosťou. Výchova k občianskej angažovanosti musí byť prioritou spoločnosti. Terajší stav smeruje k úplnej dekadencii politického spektra.

Tomáš Makatúra

Tomáš Makatúra

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Môj blog je miesto, kde zdieľam moje myšlienky so svetom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu