Kto chce kam... nech ide mimo špičku, má čas

Dnes som sa dopočul o fantastickej novele zákona, ktorá by mohla zabrániť študentom/ dôchodcom uplatňovať zľavy na cestovanie vlakom, teda, iba počas špičky. Vraj, aby sa zabránilo tlačeniciam a ostalo miesto pre „ostatných ľudí“. Zatiaľ je to našťastie iba v štádiu špekulácie. A keď už sa tak špekuluje, človek sa ani nepretrhne, aby zistil, že to možno nie je dobrý nápad. Aspoň od momentu, keď nahliadneme za fakt, že zmyslom života je pohodlné usadenie zadnice na kvalitné, mäkkučké a najmä neobsadené sedadlo vo vlaku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Každá právna norma, ktorá je zavedená a reálne platná, musí A) niekoho ochraňovať/ zvýhodňovať, B) niekoho znevýhodňovať a C) musí byť nejak uvedená do praxe (na Slovensku väčšinou aj D) niekto sa na tom musí dobre nabaliť). V tomto zmysle je každá norma konflikt. Takže, ak má niekto nárok na zľavu a ide počas špičky, má smolu, zľava neplatí. A niekedy človek proste musí. Čo napríklad so študentami, čo dochádzajú do školy na ôsmu? Nuž... každý deň, na pár hodín, nie ste študent. Nie ste ZŤP. Teda, vo vlaku. To sú znevýhodnení, kategória B.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kategória A je trochu komplikovanejšia. Mohli by sme očakávať menšie tlačenice, to je fajn. Ale iné benefity v podstate pre cestujúcich nie sú. Z pohľadu cestujúceho - trochu málo na takúto normu. Kto získava? Samozrejme, že dopravca. Okrem určitého finančného bonusu v podobe cestovných lístkov ľudí, ktorým sa neuplatnia zľavy, dostanú ešte niečo. Argument. Možnosť schovať sa za slová – veď cestujte počas špičky. A samozrejme, nie vždy to ide, dokonca to možno častejšie nejde, než ide – čo môžeme často povedať aj o vlakoch, mimochodom. Okrem toho, tá špička nespadla z neba, je daná kultúrne.

Takže ide o alibizmus a niečo, čo má snahu o kontrolu, o zúženie, skôr než o poskytnutie väčšieho spektra možností. Je to nenápadné štuchnutie medzi rebrá s výrazným doporučením, ktorým vlakom by som dnes mal ísť. V normálnej situácii by sa našiel nejaký konkurenčný dopravca, ktorý zabezpečí počas špičky lepšiu alternatívu (nezamýšľaný dôsledok kategórie C), ale akosi nečakám, že sa to stane. Takže – kreatívna, ale neveľmi férové vyústenie konfliktu, vlastného akejkoľvek právnej norme. Možno, a aj to len možno menšie tlačenice za pomasírovanie rozkroku železniciam. Alebo, ak chcete, sociálny štát, ktorý od 07:00 do 09:00 a od 16:00 do 19:00 funguje iba v obmedzenom režime s názvom „Dane a smrť“.

SkryťVypnúť reklamu

(zdroj: http://tvnoviny.sk/sekcia/ekonato/archiv/zeleznice-a-ministerstvo-vysvetlovali-neprijemnu-novinku.html )

Matej Makovický

Matej Makovický

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, skoro som skončil ako novinár, ale našťastie som sa z toho stihol včas prebrať, takže som ostal pri sociológii, čomu nikto nerozumie (za čo nemôžem nikoho viniť). Ľudia sú skvelí, ale aj smutní. Anton Pavlovič, ty to vidíš. Zoznam autorových rubrík:  Spoločenský ventilNázory a výmyslyVýplody mojej chorej mysleNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu