Ideológia ako splachovacie zariadenie

Dnes to bude trochu viac o teórii. Odkedy sa banskobystrický kraj mierne skotlebizoval, začal som viac premýšľať nad spoločenským negatívnym myslením. Akoby bolo v poslednej dobe módne žiť "proti" niečomu, a teraz nemám na mysli len politický extrémizmus, ale napríklad aj vitariánstvo, hnutia proti očkovaniu či rovnaké iniciatívy proti farmaceutickým firmám. A mnohé iné diskurzy, ktoré akoby bojovali proti vcelku bežným veciam. A ako človek, ktorý je mäso, je očkovaný proti niekoľkým chorobám a keď je chorý, dá si nejakú tú tabletku, som toho názoru, že tieto hnutia páchajú viac zla, než dobra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: zdroj: http://bit.ly/17I2Wby)

V prvom rade si musíme uvedomiť jednu vec: súčasný svet je pre jedinca nemožné pochopiť úplne - so všetkými tými ekonomikami, filozofiami, kvantovými fyzikami, Rytmusom a Justinom Bieberom je to vec vcelku nemožná. Ale snažíme sa aspoň o to, aby nám to celé dávalo zmysel a aby sme boli schopný rozlíšiť to dobré, to zlé, to pravidvé a to nesprávne, napriek tomu, že ide o veci relatívne. A tu vstupuje ideológia - ide o ozmyselnenie toho, čo okolo seba vidíme.

Zároveň vieme, že svet má svoje problémy, a s nimi sme nespokojní. Preto hľadáme vysvetlenie a následne riešenie. Politika je krásny príklad - preto toľká podpora nových strán v ČR, ktoré sa oháňajú, ako skoncujú s korupciou a odoberú moc politikom, preto Kotleba, ktorý skoncuje s cigánskymi parazitmi, či ako ich to volá. Dôležité je práve to „anti-" zmýšľanie, túžba s niečím skoncovať, ktorá smeruje k nejakému inému, pohodovému stavu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento článok píšem 19. novembra, v svetový deň toaliet, a nedá mi nespomenúť si na filozofa Slavoja Žižeka1, ktorý odhaľuje vzťah medzi formou záchoda a národnou ideológiou. Ak použijeme túto analógiu, tieto „anti-" smery sú radikálnou francúzskou gilotínou na exkrementy. Jednoducho, všetko, čo je pos***é, treba rýchlo nejak vyriešiť. A aby sme si radikálne riešenie odôvodnili, potrebujeme ideológiu, naratív, v ktorom to celé bude dávať zmysel.

Zablúdil som na web http://www.svetkolemnas.info/ - tam som si prečítal, že Václav Havel bol iba bábkou, ale napríklad aj členom slobodomurárov, alebo niečoho takého, prečítal som si, že farmaceutické firmy predávajú nefunkčné lieky. Vo všeobecnosti - prečítal som si absurdne znejúce spochybnenia reality, ktoré mi okamžite predostreli riešenia a vysvetlenia, ako z toho von. Nedali mi možnosť sa nad exkrementom zamyslieť a trošku sa v ňom pošťúrať dlhou paličkou. Inak povedané, síce netvrdím, že napr. farmaceutickým spoločnostiam nejde o zisk a že sa mu nesnažia trochu pomôcť, ale že by držali celý svet v šachu? Robustný záver nie je, pretože výkal zmizol vo vodnom víre logiky buď-alebo.

SkryťVypnúť reklamu

Dobre, takže máme znôšku vecí, ktoré znejú ako blbosti, ale čo ak...? Ibaže to nie je všetko - máme aj hrsť ľudí, ktorí si tieto informácie zúrivo obhajujú. Kotlebovi verní. Anti-očkovací bylinkári. Vitariáni. Traja pátrači a tajomstvo slobodomurárskej konšpirácie. Ich pravda je tá jediná a ostatní pravdu nemajú, sú príliš slepí. A čo je horšie - takéto skupiny, vďaka určitým argumentom, ktoré nie je dovolené spochybniť, celkom jednoducho rozširujú svoje rady, ktoré vo voľnom čase nič nespochybňujú. Len poslúchajú a ako vieme, to môže doapdnúť rôzne - od hádok na internete, cez rozbíjanie fasád McDonaldov až po „menšiu vojničku".

SkryťVypnúť reklamu

Svet nie je fajn, to vo svojej snahe o ozmyselnenie vidíme sami. Ale nie je ani úplne prehnitý... alebo, ešte lepšie, ľudský svet nie je exkrement, ktorý treba spláchnuť. Volajte ma Aristoteles, ale zlatá stredná cesta funguje - ak nám niečo v tej mise pláva, je možné to považovať sa fajn vec a nechať to tam plávať, je možné to automaticky spláchnuť a začať mobilizovať ostatných s tým, že veľká potreba je niečo, čo pre človeka nie je prirodzené, ale možno najlepšie riešenie je dať si na nos štipec a bližšie sa na to pozrieť.

1http://www.youtube.com/watch?v=FJ73hLQ64Ng - nemáte za čo.

Matej Makovický

Matej Makovický

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, skoro som skončil ako novinár, ale našťastie som sa z toho stihol včas prebrať, takže som ostal pri sociológii, čomu nikto nerozumie (za čo nemôžem nikoho viniť). Ľudia sú skvelí, ale aj smutní. Anton Pavlovič, ty to vidíš. Zoznam autorových rubrík:  Spoločenský ventilNázory a výmyslyVýplody mojej chorej mysleNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu