Ochrancovia manželstva, života a takých tých vecí

Biskupi v poslednej dobe vyzývajú akosi často. Najnovšie znenie sa točí okolo jediného: Manželstvo je zväzok muža a ženy. Poznám aj krajšie, aj pravdivejšie vety, ale táto je v súčasnosti kľúčová. Smeráci aj Kádéháci aj iní vtáci si sadli, dohodli sa na protislužbe a zaviazali sa, že takto to bude a basta. A teraz teda v ústave pribudne pár nových slov so - zrejme - výraznejším významom, než by sa mohlo zdať. Konferencia biskupov podporuje takúto chrumkavú, novú ochranu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Presnejšie, ide o toto:

Ústava SR sa zároveň rozšíri o dve vety: 'Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru'. Ústava SR v súčasnosti o manželstve hovorí: 'Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.' " (1)

Nechcem teraz analyzovať politické bahno okolo. Mňa zaujíma podstata samotného vyhlásenia. Začnime od toho, ako to bolo doteraz: že sa niekto tvári, že chráni deti a mladistvých, to je pravdepodobne v poriadku, veď, koniec koncov, ide o budúcich platičov daní a z biologického a sociálneho hľadiska sú v tejto spoločnosti ešte „noví", patrí im bonus. Ťažko povedať, či tento ochranca náhodou vo voľnom čase neponúka týmto chráneným deťom metaforickú čokoládovú tyčinku, ak nastúpia do auta... ale dajme tomu, mladým ochranu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém ale vidím v celom tomto koncepte „ochrany". Je zvláštny. Čokoľvek, čo je chránené, je chránené pred niečím, pred nebezpečenstvom, hoci iba potenciálnym. Také lesy, napríklad - J&T síce môžu, ale iní si len tak nemôžu prísť, odlesniť pozemok a postaviť si tam, ja neviem, vilovú štvrť.

Čo je teda nebezpečné pre manželstvo?

(Mám chuť napísať ako odpoveď slovo „homosexuáli" ukončiť celý článok, ironicky sa škľabiac.)

Mladiství, tam to je celkom jasné, čo by mohlo narušiť ich existenciu: napríklad rodič-tyran, pedofil či počúvanie Rytmusa. Otázka manželstva je ale trochu komplikovanejšia. Ohrozuje „žitie na psiu knižku" manželstvo? Ohrozujú rozvody manželstvo? Ohrozuje ho "zväzok" dvoch mužov alebo dvoch žien? Tu je vyhlásenie veľmi vágne... ochrana, fajn, ale pred čím?

SkryťVypnúť reklamu

Iste, „ochrana" by sa dala chápať ako synonymum slova „zvýhodnenie". Tzn. myslíme si, že manželstvo je zväzok muža a ženy, preto existujú určité výhody. Ale tam, kde je niekto zvýhodnený, je stále niekto znevýhodnený. Hore uvedené spôsoby už privilegovaným spôsobom manželstva nie sú. A tam sa vraciame ku spoločenskej diskusii. V tomto momente nám nepriateľa pomenuje cirkev, ako to už má občas vo zvyku, v časti spomínanej výzvy. Alebo skôr oficiálneho modlitebného manuálu pre ochranu rodiny.

Veď tých, ktorí stoja na čele našej krajiny tak, aby pri tvorbe zákonov nepodľahli tlakom ľudí, ktorí odmietajú kresťanské hodnoty, na ktorých stojí naša kultúra. " (2)

SkryťVypnúť reklamu

Inak povedané, kto nie je kresťan, môže ísť do Švédska, Holandska, alebo kam chce, v tejto kultúre nemá miesto. Dôvod? Naša kultúra je podmienená kresťanskými hodnotami. To je, prosím pekne, TÁ blbosť, ktorá celé toto divadlo spôsobuje. Kultúra s kresťanstvom spätá je (viac v minulosti než teraz, toť môj názor), ale nie IBA s kresťanstvom, pretože kultúra je súbor významov, ktorý sa neustále mení. Čo takto, ja neviem, osvietenské ideály slobodného človeka, ľudské práva? Človek nie je predsa vylúčený z kultúry iba preto, že nezdieľa všetky významy.

Na dôvažok:

V situácii, keď sa v legislatíve mnohých európskych štátov šíri rodová ideológia, sa obraciame na všetkých katolíkov, aby sme za upevnenie rodín a manželstiev obetovali tohoročné pôstne obdobie. Modlime sa, aby všetci vo svedomí poznali pravdu, že prirodzenosť je Božím darom a nie osobným rozhodnutím človeka. " (3)

SkryťVypnúť reklamu

Takže, odteraz chránime prirodzenosť za cenu osobných rozhodnutí. Najbližšie ochránime nevyholené podpazušie, lebo to je tiež prirodzené. Hlavne, aby sme chránili, pretože bez pocitu ohrozenia padne celá kultúra. A celý štát.

(1) http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/smer-a-kdh-sa-dohodli-rodinu-ochrania-spolocne-607265
(2) a (3) http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20140227025

Matej Makovický

Matej Makovický

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, skoro som skončil ako novinár, ale našťastie som sa z toho stihol včas prebrať, takže som ostal pri sociológii, čomu nikto nerozumie (za čo nemôžem nikoho viniť). Ľudia sú skvelí, ale aj smutní. Anton Pavlovič, ty to vidíš. Zoznam autorových rubrík:  Spoločenský ventilNázory a výmyslyVýplody mojej chorej mysleNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu