Rady pre svadobných hostí: Čo si obliecť na svadbu

Písmo: A- | A+

Ste pozvaní na svadbu a neviete, čo na seba? Vybrať vhodné oblečenie nie je jednoduché. Svadba je predsa len slávnostná udalosť a na vzhľade si treba dať záležať. Rozhodujte sa podľa toho aká je Vaša úloha (družička, svedok, hosť).

Oblečenie hosť na svadbe

Ak idete na svadbu ako družička, mali by ste si dať na šatách a celkovom vzhľade záležať. Budete na očiach pomerne často, keď budete sprevádzať nevestu, tak nech nevyzeráte ako šedá myška. Niektoré nevesty chcú, aby ich družičky vyzerali všetky rovnako a tak sami vyberú šaty, ktoré si máte obliecť. Tým vám dosť uľahčia rozhodovanie. Ak nemáte také šťastie a výber je na len na Vás, je dobré poradiť sa s nevestou, prípadne ak je družičiek viac, stretnite sa všetky a dohodnite sa. Opýtajte sa nevesty, akú má predstavu, či už o štýle alebo farbe šiat, prípadne o celkovom výzore. Možno plánuje špeciálnu tému alebo motív, ktorý bude dominovať na svadbe a ako družičky by ste sa mohli zladiť do tejto jej predstavy.

Páni – družbovia, či svedkovia by mali prísť samozrejme v obleku (čo platí pre všetkých pozvaných mužov), ktorý by mal štýlovo ladiť s oblekom ženícha. Ak si nevesta želá, aby boli zladené družičky, potom by mali byť aj družbovia, a to nielen vzájomne, ale aj so šatami družičiek. Je zvykom, že sa doplnky k odevu, ako viazanka/motýlik, či vreckovka na saku zladia k farbám svadobnej kytice. Ak je kytica biela, farbu by mala určiť nevesta, a k tejto farbe sa potom doladia šaty družičiek. Samozrejme, na väčšine svadieb si asi pár neportpí na takéto detaily. V tom prípade je voľba farieb na vás. Ak idete za družičku a viete, kto bude váš družba, s ktorým budete tvoriť na svadbe pár, je dobré sa dohodnúť na istom zladení (napríklad košeľa a šaty v tej istej farbe).

Ak idete na svadbu ako blízka rodina niekoho z budúcich manželov, mali by ste rovnako venovať zvýšenú pozornosť pri výbere odevu a úprave zovňajška. Ide predsa o významnú udalosť vo vašej rodine a tak treba dať najavo, že je to pre vás dôležité aj svojim vzhľadom. Čiže voľte slávnostnejšie oblečenie. U mužov je to v podstate celkom jednoduché, lebo platí vždy to isté pravidlo – oblek, elegantná košeľa, kravata/ motýlik, prípadne vesta a spoločenská obuv. Ak chcete, môžete sa vyhrať s detailami, ako manžetové gombíky, vreckovka vo vrecku saka, či rôzne doplnky (hodinky alebo šperky). Ženy môžu zvoliť rôzne večerné róby, či už splývavé alebo s bohato riasenou sukňou.

Ak ste bežný svadobný hosť, máte vo výbere celkom voľnosť. Šaty na svadbu, ak ste hosť vyberiete podľa jednoduchého pravidla, a to- niečo elegantné a nie biele. Na svadbu sa veľmi nehodia nohavice, ale keď máte veľký problém obliecť si šaty, môžete vyskúšať široké nohavice s elegantným topom.
Čo sa týka šiat, môžete zvoliť v podstate akýkoľvek strih, podľa toho v akých sa cítite najlepšie. Ak je to svadba v lete, príjemnejšie vám bude v kratších šatách. Ak chcete veľa tancovať, nevyberajte si šaty s dlhou vlečkou, bude vám zavadzať. Ak sa chystáte na svadbu pod holým nebom, vhodné sú šaty z ľahkých materiálov. Ak sa svadba koná v zime, vyberte si niečo s hrubšieho materiálu a nezabudnite na niečo do čoho sa môžete zabaliť, či už elegantná vestička, svetrík alebo šál.
Na farbe šiat nezáleží, pokiaľ nie sú biele, v lete môžete zvoliť kľudne aj niečo pestré a vzorované. Dĺžka šiat tiež nie je predpísaná (Samozrejme, ak nemáte na pozvánke uvedený predpísaný dress code, potom ho treba dodržať!), ale príliš minimalistické šaty alebo veľmi obtiahnuté a vyzývavé kúsky, nie sú vhodné. Nesnažte sa to zbytočne prehnať s eleganciou. Spoločenské šaty s veľkou kruhovou sukňou (tortové) vyzerajú nádherne a sú aj veľmi elegantné, ale nemusíte ich mať za každú cenu. Najdôležitejšie je, aby ste sa v šatách a celkovom vzhľade cítili pohodlne, lebo v tom budete musieť vydržať celý večer, možno aj noc, podľa toho, ako dlho sa na svadbe zdržíte. Vyberajte si šaty, ktoré vám pristanú, či už strihom alebo farbou, ktoré zakryjú prípadné nedostatky a odhalia, čo je na vás pekné. Vyberajte aj podľa praktickosti – ak chcete veľa tancovať, neberte si nasilu obrovské šaty, ktoré sú možno krásne, ale nepraktické. Môže sa stať, že vám budú zavadzať alebo vám v nich bude príliš teplo a miesto toho, aby ste sa na svadbe bavili, budete trpieť v nepohodlných šatách.
Čo je určite nevhodné sú legíny pod šaty, prípadne s nejakým dlhým tričkom. Tomu sa radšej vyhnite! Takisto sú tabu rifle a to aj v prípade, že ste prišli len na obrad alebo po ňom zagratulovať novomanželom. Aj v tomto prípade treba zachovať trochu elegancie.

Doplnky na svadbu

Pokiaľ ide o doplnky na svadbu platí, že v jednoduchosti je krása. Netreba prísť ovešaní ako vianočné stromčeky. Ak máte jednoduché šaty, môžete si dovoliť výraznejšie doplnky, ak sú však už vaše šaty sami o sebe dosť zaujímavé, voľte radšej niečo nenápadné. Jemný náhrdelník, či náramok, malé náušnice prípadne prstene. Náušnice vyberajte aj podľa účesu, aký zvolíte. Ak ste si vyčesali vlasy dohora, môžete si dať výraznejšie náušnice, potom ale vynechajte náhrdeník alebo siahnite po niečom nenápadnejšom. Šperky by mali byť zladené v jednej farbe – teda, nemiešajte zlatú a striebornú, ak sa tomu môžete vyhnúť. K spoločenským šatám patrí malá kabelka, môže to byť listová kabelka do ruky, či variant s úzkym ramienkom na plece.
Topánky by ste mali mať na opätku, ale v prípade, že vás z nich bolievajú nohy alebo v nich neviete chodiť, vyberte si radšej elegantné balerínky alebo inú nízku obuv. Ak si obúvate topánky s otvorenou špičkou alebo sandále, silónky nechajte doma. Vyhnete sa zbytočnému faux pas.

Viac informácií o svadbe a rady pre svadobných hostí nájdete na stránke www.svadbypodlaely.sk. Prajem vám šťastnú ruku pri výbere oblečenia na najbližšiu svadbu, ktorej sa zúčastníte a dúfam, že sa na nej poriadne zabavíte. :)

Skryť Zatvoriť reklamu