
Už na začiatku pri vytváraní prvej predstavy o svadbe môžete mať odlišné názory, ktoré zapríčiní rozdielna kultúra a tradície. Ak zistíte, že vaše predstavy, ako by mala svadba vyzerať a prebiehať sú príliš odlišné, máte na výber viacero možností ako túto situáciu riešiť.
A) Môžete sa rozhodnúť riadiť podľa slovenských tradícií, keďže plánujete svadbu na Slovensku. V tom prípade by ste mali oboznámiť rodinu vášho partnera s našimi svadobnými zvykmi a tradíciami a pripraviť pre nich podrobný harmonogram dňa aj s vysvetlivkami, prečo sa robí to a to a čo, ktorá tradícia znamená. Tak budú mať prehľad a nebudú prekvapení, keď sa bude diať niečo pre nich nezvyčajné.
B) Usporiadajte netradičnú svadbu podľa zvykov vašej polovičky. Ak sú ich svadby príliš odlišné od našich, budete vlastne plánovať tématickú svadbu. Informujte o tom pozvaných už pri posielaní svadbobného oznámenia, a keď budete mať pripravený plán svadobného dňa a program pošlite každému hosťovi aj ten. Je dôležité, aby svadobčania vedeli, čo majú očakávať a čo sa bude, kedy diať. Uľahčí to aj vám koordináciu celého dňa a ušetrí množstvo stresu.
C) Zlatou strednou cestou je pripraviť svadbu, na ktorej bude z každého niečo. Túto možnosť však môžete zvažovať len, ak ani jeden z partnerov nemusí dodržať nejaké prísne náboženské tradície, či rodinné zvyky. Ak nie sú vaše zvyky príliš odlišné a striktné, máte veľa možností. Dá sa usporiadať obrad podľa tradícií jedného a program na oslavu podľa zvykov druhého alebo môžete zvyky úplne skombinovať a vybrať z nich, čo sa vám najviac páči. Môže sa stať, že niektorá zahraničná tradícia sa vám bude páčiť viac ako naša a tak ju nahradíte a naopak. Takisto odporúčam hostí popredu informovať, o tom, čo sa bude na svadbe diať a kedy. Okrem toho im môžete program nechať aj na stole vedľa menoviek, aby mohli do neho nazerať aj počas večera.
Naplánovať priebeh svadobného dňa, zostaviť program, vytvoriť harmonogram celého dňa a zorganizovať všetkých prítomných tak, aby bol každý kde treba a kedy treba, je dosť náročné samo o sebe. Preto, ak chystáte svadbu, kde sa bude spájať viac kultúr a tradícií, odporúčam, aby ste si najali svadobnú agentúru, ktorá všetko potrebné vybaví za vás. Veľmi užitočná bude najmä svadobná koordinátorka, ktorá vám pomôže počas celého svadobného dňa riešiť všetky vzniknuté situácie, organizovať hostí, informovať ich, komunikovať s dodávateľmi, moderovať, skrátka postará sa, aby všetko prebiehalo, tak ako má a vy ste sa nemuseli kvôli ničomu stresovať.
Ďalšími vecami, ktoré budete pravdepodobne riešít je jedlo. Tak ako svadobné tradície aj stravovanie môže byť odlišné. Pri plánovaní medzinárodného menu začnite tým, že každý z vás zostaví menu podľa seba, potom si ho porovnajte a urobte kompromis. Dohodnite sa, ktoré jedlá vyložene nechcete, zistite špeciálne diéty vašich hostí (ktoré dodržujú zo zdravotných, náboženských, či iných príčin). Keď si spravíte prehľad v tom, kto čo jedáva alebo nejedáva, môžete začať zostavovať svadobné menu. Určite do neho začlente nejaké národné jedlo oboch krajín, aby mali hostia možnosť ochutnať. Napríklad môžete ako predjedlo pripraviť malinké porcie bryndzových halušiek a žinčice pre cudzincov a pre domácich zas ochutnávku zahraničného jedla.
Veľkým problémom pri svadbe s cudzincom môže byť jazyková bariéra. Dnes je síce bežné, že ľudia vedia po anglicky, nie je to však pravidlo. Najmä pri starších členoch rodiny je veľmi pravdepodobné, že nebudú ovládať angličtinu, pokiaľ to nie je ich rodný jazyk. Potom je problémom nielen vzájomná komunikácia medzi hosťami, ale aj moderovanie svadby, či samotný obrad. Ak váš partner nevie po slovensky, budete potrebovať na obrad tlmočníka, zistite si na úrade alebo vo farnosti, ktorá bude obrad zabezpečovať, či tlčníka poskytnú oni alebo si musíte niekoho nájsť sami. Obrad na slovensku totiž musí prebiehať po slovensky a ak niekto zo snúbencov neovláda jazyk, musíte mať prekladateľa, ktorý bude všetko opakovať v jazyku vášho partnera. Ak viete, že niektorí vaši hostia neovládajú ten druhý alebo nejaký medzinárodný jazyk, zabezpečte tlmočníka aj na svadobnú oslavu. Ten môže prekladať počas programu a zároveň pomáhať hosťom sa vzájomne dohodnúť. Ak vaša koordinátorka ovláda oba jazyky, môže vám s tým pomôcť ona.
Aby ste sa však mohli vôbec zobrať potrebujete vyriešiť isté formálne náležitosti. Tie sú dostatočne komplikované aj pri bežnom domácom sobáši, pri svadbe s cudzincom alebo dokonca svadbe dvoch cudzincov u nás, je to však ešte trochu zložitejšie. :)
Tu sú veci, ktoré potrebujete vedieť a doklady, ktoré musíte predložiť:
Cudzinec potrebuje: rodný list, doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva, doklad o štátnom občianstve, doklad o pobyte, potvrdenie o osobnom stave, úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o ovdoveného cudzinca, právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného cudzinca a doklad, ktorým možno preukázať totožnosť. Pri tom doklad o spôsobilosti na uzavretie manželstva, doklad o štátnom občianstve, doklad o pobyte a potvrdenie o osobnom stave nesmú byť staršie ako 6 mesiacov. Doklady musia byť úradne preložené do slovenského jazyka a apostilované.
Štátny občan Slovenskej republiky potrebuje: rodný list, občiansky preukaz (alebo doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte a doklad o rodnom čísle), úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné.
Následne na matrike príslušnej podľa trvalého pobytu snúbenca - občana SR (alebo oblasti, kde sa bude konať obrad) vyplníte žiadosť o uzavretie manželstva a zaplatíte správny poplatok, ktorý môže byť nasledovný:
Uzavretie manželstva medzi štátnym občanom SR a cudzincom - 66 EUR
Uzavretie manželstva medzi cudzincami - 165,50 EUR
Uzavretie manželstva, ak ani jeden zo snúbencov nemá na území SR trvalý pobyt - 199 EUR
Verím, že sa vám podarí zvládnuť všetky možné situácie a pripravíte nádhernú svadbu, ktorá prebehne bez problémov, a ktorú si naplno užijete nielen vy, ale aj všetci vaši hostia. :) Ak by ste však predsa len potrebovali pomôcť s plánovaním, či prípravami, navštívte našu stránku http://svadbypodlaely.sk/kontakt/ a kontaktujte nás.