7 spôsobov ako ušetriť na svadobnej oslave bez straty na kvalite

Písmo: A- | A+

Hostina alebo oslava po obrade je určite najdrahšou položkou pri plánovaní svadby, Musíte zabezpečiť priestor, občerstvenie, výzdobu, darčeky pre hostí, tlačoviny, program, hudbu, fotografa a kameramana, ... Ak máte obmedzený rozpočet, ale chcete pripraviť peknú oslavu pre všetkých svojich priateľov a rodinu, tých 7 rád vám pomôže ušetriť, ale zachovať si istý štandard.

 
1. Všetko na jednom mieste

Ak chcete na svadobnej oslave naozaj ušetriť, mal by vás zaujímať každý detail. Skôr ako zarezervujete miesto, kde sa bude oslava konať, preverte si, čo všetko na tomto mieste za svoje peniaze dostanete. Vyberajte také miesta, kde máte k dispozícii všetok inventár. Skontrolujte ako vyzerajú stoly, stoličky, aké obrusy sú k dispozícii, a zistite si, čo všetko vám môžu ponúknuť = svietniky, sviečky, obrúsky, návleky a mašle na stoličky, ozdobné obrusy a pod. V niektorých reštauráciach alebo hoteloch vám celú sálu (okrem kvetov) nazdobia, niekde naopak, nemáte k dispozícii ani obrusy. Ak máte všetko potrebné na jednom mieste, je to pre vás omnoho výhodnejšie ako keby ste jednotlivé veci museli objednávať od ďalších dodávateľov. Okrem toho, keď je pekná sála, už nepotrebuje veľa dozdobovať.

Svadobná sála
Svadobná sála (zdroj: http://goo.gl/wJ69Sz)

2. Zdvojujte

Aby ste ušetrili, použite ten istý predmet dva krát. Napríklad čísla stolov napíšte na vázy, dary pre hostí využite zároveň ako menovky (napíšte meno na darček), takisto môžete zdvojiť aj úlohy = napríklad DJ môže byť zároveň aj moderátor, prípadne využite výhodné balíčky zdvojených služieb napríklad DJ + fotograf, fotograf + kameraman a pod.

Svadobné menovky, darčeky pre svadobných hostí
Svadobné menovky, darčeky pre svadobných hostí (zdroj: http://goo.gl/z9rtSW)

3. Nakupujte od neviest

Nie všetky dekorácie sú len na jedno použitie. Množstvo neviest po svadbe predáva veci, ktoré už nevie využiť a pritom sú ako nové, lebo sa požili len raz. Pozrite si rôzne svadobné bazáry na fórach ako mojasvadba.sk a možno sa vám podarí nájsť presne to, čo hľadáte ale o polovicu lacnejšie. Takto môžete nakúpiť napríklad použité vázy, svietniky, stuhy na stoličky, či obrusy, ale dokonca aj svadobné šaty alebo oblek.

Svadobný bazár
Svadobný bazár (zdroj: http://goo.gl/nZlcri)

4. Vyrobte si sami

Neznie to síce veľmi lákavo, ale niektoré ručne robené svadobné doplnky vyzerajú naozaj úžasne a ušetríte tým množstvo peňazí. Ak sa vám chce púšťať do ročne robenej svadby, môžete toho vyrobiť naozaj veľa od papierovéch kvetov do váz na stoloch, či kytice pre nevestu až po pozvánky. Ak si na výzdobu netrúfate, alebo na to nemáte čas, môžete vyrobiť drobnosti ako darčeky pre hostí (napríklad domáce sušienky, záložky do knihy a pod.), menovky, čísla stolov alebo drobné doplnly ako vejáre na letnú svadbu. Množstvo užitočných návodov na ručne robené svadobné dekorácie a doplnky nájdete na našom blogu http://svadbypodlaely.sk/blog/.

Ručne robené svadobné dekorácie a doplnky
Ručne robené svadobné dekorácie a doplnky (zdroj: http://goo.gl/a9GOaZ)

5. Využite známosti

Kedy najlepšie využiť známosti, ak nie pri príprave svadby? Porozmýšľajte, kto z rodiny, priateľov a známych vie niečo, s čím by vám pomohol. Možno vám teta miesto svadobného daru upečie koláče, brat vám spraví grafický návrh na pozvánky, strýko vám ich vo firme zadarmo vytlačí a mama najlepšej kamarátky vám dá kvety z ich kvetinárstva so zľavou. Nikdy neviete, kde sa kto objaví. Preto skôr, ako začnete oslovovať obchody, oslovte najskôr vašich najbližších. Vypíšte zoznam základých vecí, ktoré by ste potrebovali ako kvety, torta a zákusky, DJ, fotograf, tlač oznámení a pod. a ten pošlite všetkým kamarátom a rodine. Možno máte v rodine DJ a fotografa, o ktorých ste nevedeli a keď ich pozvete na svadbu, spravia vám to zadarmo.

Svadobný fotograf
Svadobný fotograf (zdroj: http://goo.gl/9ru8S9)

6. Oslovte poloprofesionálov
Ak zháňate hudobníkov, či tanečnú skupinu na čepčenie, skúste osloviť niekoho, kto sa tým neživí. Napríklad záujmové skupiny a krúžky, alebo študentov umeleckých škôl. Títo ľudia môžu byť rovnako dobrí ako profesionáli, ale spravia vám omnoho lepšiu cenu.

Folklórna skupina na svadbu, čepčenie
Folklórna skupina na svadbu, čepčenie (zdroj: http://goo.gl/FyXbS3)

7. Buďte online

Byť online je v dnešnej dobe základom. A pri svadobných prípravách sa vám to zíde viac, ako si myslíte. Nielen, že niektoré veci v eshopoch zoženiete lacnejšie ako v kamenných predajniach (napríklad obrúčky), ale zároveň vám všetko pošlú priamo domov. Okrem toho vám množstvo peňazí ušetrí aj posielanie online pozvánok. Na internete nájdete zadarmo množstvo vzorov na svadobné pozvánky, ktoré si môžete stiahnuť a potom ich rozposielať emailom. Nikoho z vašich priateľov to neurazí a vám to ušetrí peniaze za tlač a poštovné. Takisto potvrdenie účasti si nechajte poslať mailom. Vytlačiť môžete dať len niekoľko kusov pozvánok, pre rodinu, ktorá nepoužíva internet.

Online svadobné prípravy
Online svadobné prípravy (zdroj: http://goo.gl/WNMDwX )

Verím, že vám tieto tipy a rady pomôžu a podarí sa vám pripraviť krásnu svadbobnú oslavu aj s malým rozpočtom. Prajem veľa šťastia. :)

Skryť Zatvoriť reklamu