Prvé spoločné Vianoce

Písmo: A- | A+

Je samozrejmosťou, že každý chce tráviť Vianoce s rodinou. Ale, čo keď máte zrazu novú rodinu? Väčšina párov trávi vianočné sviatky oddelane, každý so svojimi rodičmi a blízkymi. Po svadbe je však situácia trochu iná, lebo už aj váš partner a jeho rodina sú vašou rodinou. Vy chcete tráviť sviatky s vašimi rodičmi a rovnako aj partner. Ako teda stráviť prvé spoločné Vianoce?

Prvé spoločné Vianoce ako manželia
Prvé spoločné Vianoce ako manželia (zdroj: http://forzaveyhan.com/first-christmas-together-ornament.html)

Samozrejme, na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď alebo nejaké pravidlo, ktorým by sa mali riadiť všetci novomanželia. Záleží len na vašom rozhodnutí, ako strávite prvé sviatky po svadbe. Nikto vás nebude súdiť, ani keď sa rozhodnete osláviť Vianoce zvlášť, každý u svojich rodičov. Ak však hľadáte inšpiráciu, tu je niekoľko možností ako to vyriešiť.

V prípade, že ste obaja z toho istého mesta a aj vaše rodiny v ňom žijú, máte to pomerne jednoduché - časť večera môžete stráviť s jednou časťou rodiny a druhú časť s druhou. Ak v tom istom meste žijete aj vy dvaja, môžete jednoducho obe rodiny pozvať na sviatky k vám. Ak ste zvyknutí na Vianoce v kruhu rodiny, samým dvom by vám bolo smutno. Keď budete mať deti, pravdepodobne sa rozhodnete tráviť sviatky sami (so svojou novou rodinou).

Komplikovanejšiu situáciu majú páry, ktoré pochádzajú z rôznych miest. V prípade, že bývate v meste, v ktorom býva aj rodina jedného z vás, uľahčí vám to rozhodovanie - skrátka budete na Vianoce s nimi a druhú rodinu navštívite pošas nasledujúcich dní. Ak však vy dvaja bývate úplne inde, je rozhodovanie trochu zložitejšie - a tento prípad je dnes pomerne častý. Manželia sa spoznajú na škole, každý ale pochádza z iného mesta a spoločnú domácnosť si založia v meste, kde vyštudovali alebo úplne inom meste, kam prídu za prácou. Niekedy je to aj v inom štáte. V tomto prípade je rozhodovanie naozaj ťažké, možností je mnoho. Môžete stráviť prvé Vianoce spolu - sami dvaja, alebo najskôr u jedných rodičov a potom cestovať k druhým (a ďalši rok to vymeniť, aby to bolo spravodlivé), alebo skúsiť pozvať všetkých k vám.

Zaujímavou otázkou sú aj tradície. Každá rodina má vlastné mierne odlišné vianočné zvyky, najmä, ak ste každý z inej časti Slovenska (alebo ak je váš partner cudzinec). Odporúčam, aby ste sa nesnažili nasilu presadiť vaše rodinné tradície, ale radšej si vytvorili vlastné spoločné. Môžete spojiť zvyky oboch rodín, od každého si vybrať, čo vám najviac vyhovuje, či pridať nejaké úplne nové - vaše vlastné zvyky.

Držím vám palce pri plánovaní sviatkov a verím, že akokoľvek sa ich rozhodnte stráviť, budú vaše prvé spoločné Vianoce šťastné. :)

Skryť Zatvoriť reklamu