Skutočne sa blíži koniec sveta?

Televíziu sledujem skutočne len občas, ale včera večer ma nesmierne zaujal jeden program, ktorý vysielali niečo po 22 hodine na discovery.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

K televízií sa počas roka dostanem skutočne len občas, pretože moja práca je dosť vyčerpávajúca, a keď sa večer vrátim domov, tak som rada, že stihnem niečo navariť, spraviť poriadok v byte a aspoň na chvíľu vidieť svoje vnúčatá. Na upratovanie mi ostáva čas už len počas víkendov.

Teraz, keď som však na PN, tak mám odrazu čas na všetko, na manžela, na deti, na vnúčatá, dokonca aj na vypekanie koláčikov, a na sledovanie televízie. Včera večer sme si s manželom pozreli správy a potom manžel sledoval akýsi film, ktorý si zohnal na dvd. Potom som si začala pozerať programy v televízií ja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavnou postavou dokumentu, ktorý som sledovala bol Leonardo Da Vinci, známy maliar, ktorý žil na prelome 15. a 16. storočia. V tomto období používali maliari na maľovanie obrazov tvrdé ceruzky a olejové farby. Podľa vedcov, ktorí skúmajú jeho obrazy a snažia sa získať čo najviac informácií o jeho živote je zrejme, že Leonardove obrazy sú vyjadrením života a smrti človeka.

Tmavé farby majú byť predzvesťou konca sveta - "všade bude tma a čierňava". Pozornosť bola v dokumente sústredená na obraz Mona Lisa. Obraz symbolizuje ženu, ktorá pôsobí veľmi priateľským a spokojným dojmom. Na zobrazenie použil farby od tých najbledších až po celkom čiernu. Týmito farbami chcel vyjadriť zrodenie každého človeka. Ak sa narodí malé bábätko, odrazu je svet krajší, akoby lepší, je celý jasný, svetlý, a taký je vrch obrazu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa presúvame nižšie, tak prechádzame na vývoj človeka, od maličkého bábätka, cez jednotlivé vývinové štádia, až do štádia zrelosti, zrelosť má znázorňovať tvár, ktorá je spokojná, milá, prívetivá, jemne usmiata. Len zrelý, spokojný a vyrovnaný človek môže pôsobiť týmto dojmom.

Jemne poodhalené prsia naznačujú, že jedného dňa každý zistí, že už nie je malým dieťaťom, ale človekom, ktorý chce všetko poznať. Kľukaté cestičky a potoky, ktoré sú v pozadí znázorňujú rôznorodosť ciest, ktoré si človek v živote môže vybrať.

Ruky jemne položené jedna cez druhú značia, obdobia, kedy sa chce človek usadiť. Hľadanie si partnera, výber toho najlepšieho, založenie vlastnej rodiny, splodenie deti, kúpa vlastného domu, výber vhodnej práce, to všetko znázorňujú ruky položené jemne jedna cez druhú. Vrchy sú symbolom životným vzostupov, ale rieky pod nimi znázorňujú pády, ktoré môžu každého z nás postihnúť. Človek tak rýchlo ako vyletí hore, rovnako rýchlo môže spadnúť na celkom samé dno.Čo však vedcov prekvapil je fakt, že na tomto obraze sa nenachádzajú nijaké živé zvery v pozadí, či kvitnúce kvety. Sú to totiž symboly života. Žeby chcel práve týmto obrazom vyjadriť fakt, že človek nakoniec zvíťazí nad celou prírodou a podmaní si ju? Alebo je to znak toho, že pred koncom už nebude čas na nič?

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa ale pozrieme nižšie, uvidíme len čierňavu, ktorá je čoraz viac čiernou. A práve čierna znázorňuje koniec, koniec, ktorý postihne každého z nás. Je to čierno o ktorom nikto z nás nevie, čo sa za ním skrýva.

.... a ostane len tma a čiernota.....

Originál obraz, ktorý namaľoval Leonardo je len jeden, replík je však veľmi veľa, a milovníci umenia si svoje kancelárie radi ozdobia práve týmto skvostom aj keď nie originálnym. Obraz Mona Lízy totiž nesmierne púta pohľady mnohých ľudí.

Katarína Malovcová

Katarína Malovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obycajna zena ktora rada cita knihy rozneho zanru a momentalne vyplna volny cas pisanim blogu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu