Skutočne sa blíži koniec sveta? Druhá časť

Asi ste si viacerí všimli, že som môjmu poslednému článku dala názov "Skutočne sa blíži koniec sveta?" Presne, ako napísal jeden z diskutujúcich, rozpísala som si dva články a omylom som tomu neprávnemu dala tento názov. Článok o konci sveta je až tento, a ospravedlňujem sa mojim čitateľom za chybu, ktorú som naposledy spravila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Sledovala som v televízií dva zaujímavé programy, ktoré sa oba týkali Leonarda DaVinciho. V oboch sa hovorilo o jeho obrazoch, o tom, čo nám chcú ponúknuť. Jeden článok bol o Mona Lise, to bol ten minulý, a ten druhý, je práve tento, ktorý čítate.

V prvej časti o Leonardových obrazoch vedci spoznávali jeho obrazy a zamýšľali sa nad otázkou, prečo použil také farby aké použil, prečo v každom jednom jeho obraze sa vyskytujú jemné farby, najmä biela, ale každý jeho obraz je doplnený aj čiernou farbou. Čierna mala byť symbolom smrti, smrti, ktorá si počká na každého z nás.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci tvrdia, že Leondardo predpokladal, že koniec sveta sa blíži, že tak ako kedysi svet postihla potopa a zachránil sa len Noe, ktorý si postavil archu podľa Božej vôle, a v ktorej prežil len on a jeho rodina a z každého druhu zvierat len to najlepšie, tak to isté príde opäť. Preto v jeho obrazoch vždy vidíme modrú, ktorá znázorňuje rieku obmývajúcu všetko naokolí.

Keby v období, keď žil Leonardo existovali psychológovia, bol ich vraj pravidelne navštevoval. Podľa odborníkov, ktorí skúmali jeho obrazy a snažili sa zistiť čo najviac informácií o jeho živote bol Leonardo nielen veľký umelec, ale aj veľký samotár, ktorý celé noci prebdel a venoval sa práve počas nocí maľovaniu svojich obrazov. Najradšej vraj tvoril počas silných búrok, ktoré ho nesmierne fascinovali a inšpirovali. Venoval sa však aj literatúre a práve vďaka tomu zistil množstvo informácií o stvorení sveta, o potope, a o všetkom, čo sa od stvorenia sveta udialo. V knihách však našiel aj informáciu o tom, že príde koniec sveta, a že keď sa bude koniec sveta blížiť, budú sa diať rôzne zvláštne veci na nebi aj na zemi. A práve z toho mal veľký strach. Mali byť vojny, hlad a bieda, more malo zaplaviť krajinu a mal prísť Spasiteľ.

Skryť Vypnúť reklamu

A vedci sú presvedčení, že práve my žijeme v dobe, kedy sa toto vštko má stať a naplniť, a vraj Leonardo všetky tieto úkazy vykreslil vo svojich obrazoch. Nielen potopy, ale aj hlad, ľudí, ktorí neustále trpia, obrovské rozdiely medzi ľuďmi - jedny sú hore, druhý dole, jedny chudobný druhý bohatí, prírodné živly, katastrofy.... Lenže toto všetko tu bolo po celé stáročia, len s tým rozdielom, že všetko sa postupne stupňuje a zhoršuje. Aj keď je možné, že ho k tomu inšpirovala práve literatúra, a pritom nebol žiadnym prorokom alebo niečim podobným. Všetko sú to len úvahy.

Ja si tiež myslím, že jedného dňa koniec sveta príde, ale či to bude o týždeň, o mesiac, o rok, alebo sto či tisíc rokov, to si netrúfam povedať. Ale tak, ako všetko bolo stvorené, tak musí všetko opäť zmiznúť. Všetko má svoj počiatok a aj koniec....

Katarína Malovcová

Katarína Malovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Obycajna zena ktora rada cita knihy rozneho zanru a momentalne vyplna volny cas pisanim blogu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu