
Čínska strana bola v informovaní o vzácnej štátnej návšteve dôslednejšia. Správy o stretnutí Harabina a Petríkovej s čínskymi predstaviteľmi sa objavili vo viacerých čínskych médiách.
Zdá sa, že po každom stretnutí bola vydaná jedna oficiálna štátna správa a ďalšie média ju v takmer nezmenenej podobe prebrali.
Tak napr. Fenghuang Wang o stretnutí Petríkovej a Wu Aiying včera napísal, že čínska strana informovala hostí o úspechoch čínskej socialistickej demokracie a právnom systéme, ktorý po reforme priniesol významné pokroky a že čínska vláda kladie dôraz na hospodársky rozvoj a sociálnu harmóniu. Harabin a Petríková predstavili slovenský systém práva, o ktorom sa už ale ďalej v správe nepíše.

O stretnutí Harabina s Cao Jianming generálnym prokurátorom vyšla rozsiahlejšia správa. Internetová stránka Najvyššej prokuratúry informuje, že na úvod stretnutia bolo zdôraznené, že slovenská delegácia bola vrelo privítaná a i keď Slovensko a Čína sú od seba veľmi vzdialené, spája ich medzi sebou majú tradičné, hlboké priateľstvo. Spolupráca nadväzuje na diplomatické vzťahy zo 60. rokov a v priebehu posledných rokov sa iba prehĺbila. Čínska strana znovu informovala slovenskú delegáciu o úspechoch a reformách čínskeho právneho systému. Cao Jianming vo svojom prejave vyjadril nádej, že táto úspešná návšteva Harabina a ministerky Petríkovej iba posilní vzájomnú spoluprácu v súdnictve medzi krajinami a vytvoria sa ešte pevnejšie základy spolupráce.

Oficiálne stránky čínskeho Najvyššieho ľudového súdu dnes informovali aj o stretnutí Harabina a Petríkovej s Wang Shengjun prezidentom Najvyššieho ľudového súdu. Na úvod, tak ako aj v predošlom stretnutí bolo zdôraznené, že slovenská delegácia vedená Harabinom bola vrelo privítaná. Wang Shengjun vyjadril znovu presvedčenie, že táto návšteva iba utuží vzájomnú spoluprácu v súdnictve. Čínska strana aj na tomto stretnutí prezentovala významné pokroky v čínskom súdnictve za uplynulé obdobie. Wang Shengjun vyhlásil, že Čína je v období rýchleho hospodárskeho a sociálneho rozvoju a tak súdnictvo musí čeliť novým výzvam.
Ako vidno z týchto správ čínska vláda kladie dôraz, aby pri každom stretnutí boli zdôraznené pokroky a rozvoj, ktorý dosiahla. Ani v jednej správe neboli bližšie spomenuté princípy fungovania slovenského právneho systému.
Otázne je, aký účel plnila táto cesta z pohľadu Slovenska a zostáva len dúfať, že prehĺbenie vzájomnej spolupráce v súdnictve po tejto návšteve nebude až tak intenzívne, ako avizovala čínska strana.
Foto1: www.chinapeace.org.cn
Foto2: www.court.gov.cn