
Podľa Ministerstva Spravodlivosti a zverejnených správ v čínskych médiách sa Harabin s Petríkovou mali na ostrove stretnúť s miestnymi predstaviteľmi justície.
V čínskej správe o stretnutí Harabina s Luo Baomingom guvernérom Hainanu sa píše, že slovenská delegácia bola oboznámená s ekonomickým, sociálnym rozvojom a s rozvojom turistického ruchu na ostrove. Podľa tejto správy Harabin sa na stretnutí vyjadril, že je veľmi rád, že mohol takýto nádherný ostrov navštíviť. Ocenil úspech Číny pri príprave výstavy Expo v Shangai a že sa teší na posilnenie spolupráce s Hainanom v oblasti justície, turizmu a kultúry.
O stretnutí Harabina s Dong Zhiliangom predsedom Najvyššieho ľudového súdu v Hainane informovalo aj Ministerstvo spravodlivosti. Podľa internetovej stránky čínskeho súdu hostia boli najskôr oboznámení s povahou ostrova Hainan ako medzinárodne obľubeného turistického miesta. Dong Zhiliang ďalej v stretnutí hovoril o výmenných pobytoch čínskych sudcov vo Fínsku a Rakúsku a dúfa, že takáto spolupráca sa vytvorí aj so Slovenskom. Harabin poďakoval za vrelé privítanie a vyjadril nádej v prehĺbenie justičnej spolupráce s Čínou.
Stále mi však uniká podstata cesty našej delegácie do Číny. Pokiaľ bolo zámerom cesty inšpirovať sa praktikami čínskej justície, tak to sa nemuseli radšej ani vracať naspäť. Taktiež je naivné si myslieť, že Harabin s Petríkovou robili v Číne osvetu o dodržiavaní ľudských práv a zásad spravodlivého súdneho procesu. Malé Slovensko môže byť Číne úplne ukradnuté. Čína možno rozposiela pozvánky na návštevu všetkým západným krajinám. A ak náhodou niekto takéto pozvanie prijme, využije to na svoju propagandu. V čínskych správach, ktoré boli dostupné na internete sa o stretnutiach Harabina s čínskymi predstaviteľmi vždy písalo najmä o pokroch a úspechoch Číny. Nič bližšie o Slovensku iba to, že Harabin si veľmi cení takéto pozvanie a dúfa v hlbšiu spoluprácu.
Tak sa znovu pýtam, aký účel plnila táto cesta pre Slovensko okrem toho, že účastníci zájazdu mali zaujímavú exkurziu.
Ako uviedlo SME Ministerstvo spravodlivosti nezverejnilo náklady, ktoré s touto cestou boli spojené. O tom, že je to prejav maximálnej ignorancie voči občanom svedčí fakt, že tí, ktorí sú pri moci akosi zabúdajú odkiaľ ich mandát pochádza. Podľa Ústavy zdrojom štátnej moci sú občania, ktorí ju vo voľbách preniesli na svojich zástupcov. A preto je úplne legitímne dožadovať sa informácii, ktoré s výkonom tejto moci súvisia.
A na záver stojí za povšimnutie, že aj podľa predošlých správ o pobyte našej delegácie v Číne väčšinu stretnutí viedol Harabin a Petríková ako Ministerka spravodlivosti sedela bokom. Základným znakom demokratickej spoločnosti je rozdelenie moci. Moc výkonná je oddelená od moci súdnej, aby nedochádzalo k jej zneužívaniu. Tak sa mi ale zdá, že u nás toto rozdelenie moci je viac formálne a reálne prepojenie medzi je jednotlivými zložkami je viac ako štandardné.
Čínske video Harabin na stretnutí s Luo Baomingom (vľavo vidno sedieť zvyšok našej delegácie)