Ignorácia právneho štátu

Písmo: A- | A+

Pokiaľ predstaviteľ štátnej moci nechápe, že zákon nie je on, ale že je zákonu podriadený, tak nepochopil základné princípy a hodnoty, na ktorých stojí štát, ktorý riadi.

Ministerstvo školstva pod vedením Dušana Čaploviča popiera základné princípy právneho štátu. Ako vyplýva z faktov uvedených v článku uverejnenom v SME 15. 11. 2013, ministerstvo prehralo súdny spor a je povinné zaplatiť žalobcovi, súkromnej obchodnej spoločnosti, sumu presahujúcu 200-tisíc eur, a to vrátane úrokov z omeškania.

Pokiaľ ministerstvo argumentuje tým, že povinnosť stanovenú právoplatným rozsudkom nesplní z dôvodu, že  s výrokom súdu nesúhlasí a že jednoducho trvá na tom, že je v práve, tak niečo nie je v poriadku.

Základom právneho štátu, ku ktorému Slovensko smeruje (áno, zatiaľ stále smeruje), je dodržovanie právnych predpisov, a to vrátane orgánmi štátnej moci.

Predstavitelia štátnej moci opakovane preukazujú ignoráciu voči základným zásadám moderného demokratického štátu a chovajú sa tak, akoby jediné pravidlo, ktoré v spoločnosti platí, je právo silnejšieho.

Nie je podstatné, prečo si ministerstvo myslí, že žalobca nie je v práve. Všetky argumenty mohlo ministerstvo uplatniť v súdnom procese, ako svoju procesnú obranu. Ale pokiaľ už súd raz vydá vo veci rozsudok, žiaden minister, či iný predstaviteľ štátnej moci, nemá z titulu svojej pozície právo rozsudok ignorovať, nech sú dôvody akékoľvek.

Podobné správanie, aké zvolilo ministerstvo, sa uplatňuje v obchodnom styku medzi gaunermi a mafiánmi, ktorí vám najskôr za poskytnuté služby nezaplatia a potom vás vysmejú, že ich nezaujíma, že máte v ruke právoplatný rozsudok, pretože žalovaná obchodná spoločnosť je dávno vytunelovaná, a teda exekútor nič nevymôže.

Pokiaľ predstaviteľ štátnej moci nechápe, že zákon nie je on, ale že je zákonu podriadený, tak nepochopil základné princípy a hodnoty, na ktorých stojí štát, ktorý riadi.

Právny štát neznamená len to, že v krajine je právny poriadok, ktorý platí pre všetkých. Právny štát znamená aj to, že existuje reálna vymáhateľnosť jednotlivých práv. Pokiaľ občan nemôže svoje zákonom priznané právo realizovať, tak toto právo vlastne nemá. Preto pri hodnotení, či Slovensko spĺňa predpoklady právneho štátu, je taktiež nutné posúdiť, aká je miera v možnosti občanov zákonom priznané práva prakticky realizovať.

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu