Keby som mala vybrať päť, ktoré by sa dali v praxi aplikovať v takom znení, v akom ich ponúkajú Obyčajní ľudia a za ktoré by skutočne oplatilo tak vehementne bojovať, asi by som mala problém. Pri niektorých je aj bez hlbších odborných znalostí zrejmé, že v praxi by mali iba minimálny efekt a sú takpovediac mimo realitu.
Zo širokej ponuky vyberám:
„Vláda v záujme ochrany práv zamestnancov, štátu v snahe napomôcť k ozdraveniu podnikateľského prostredia zavedie pravidlo, kedy podnikateľovi svojvoľne neplatiacemu mzdy, dane a faktúry, bude môcť byť vydaný 10-ročný zákaz podnikať."
Tak najskôr čo je myslené pod pojmom „svojvoľne". To, že podnikateľ má voľný kapitál a svojvoľne ho nepoužije na zaplatenie faktúr, vyplatenie miezd zamestnancom, prípadne sa rozhodne si to risknúť s daňovým úradom? Ako dlho by mohol takto „svojvoľne" zmýšľajúci podnikateľ existovať? Ak nezaplatíte daň v riadnom termíne papier od exekútora vám príde, ani sa nenazdáte. Pokiaľ sa „svojvoľne" rozhodnete ignorovať požiadavky veriteľov na zaplatenie faktúr, môžete to spraviť možno raz. Viac krát s vami nikto obchodovať nebude. Úmyselné nevyplatenie miezd zamestnancom rieši Trestný zákon § 214 a po naplnení skutkovej podstaty ide o trestný čin. A okrem toho, ako dlho by zamestnanci boli ochotní tolerovať takéto „svojvoľné" rozhodovanie ich zamestnávateľa?
Pokiaľ si obchodná spoločnosť neplní svoje záväzky, väčšinou to nie je preto, aby si len tak z roztopaše hromadila voľné zdroje na účte a vytešovala sa z kopenia upomienok za nezaplatené faktúry, ale preto lebo je insolventná. To znamená, že výška jej záväzkov prevyšuje výšku zdrojov, ktoré má k dispozícií. Takže tento návrh by v realite príliš veľa vecí nezmenil.
„Vláda v snahe napomôcť k ozdraveniu podnikateľského prostredia, zavedie pravidlo, kedy podnikateľ, ktorý do 90 dní po splatnosti neuhradí faktúru svojmu dodávateľovi, si ju nebude môcť dať do nákladov a zároveň bude musieť štátu vrátiť uplatnený odpočet DPH z tejto faktúry."
Ďalšia nelogická požiadavka, ktorá nič nerieši a hlavne nedáva zmysel. A už vôbec nie v prostredí, kde najčastejším dôvodom neplnenia finančných záväzkov je insolventnosť.
„Vláda postupne upraví legislatívu k čo najjednoznačnejšiemu určeniu výšky trestov či sankcii, sledujúc zámer minimalizácie priestoru na možné korupčné správanie."
Pri tejto požiadavke príliš nerozumiem, čo majú „Obyčajní ľudia" na mysli. Zákonné ustanovenia trestného práva upravujú skutkové podstaty trestných činov a následne sú stanovené výšky trestov a spôsob ich určenia súdom. Chceli touto požiadavkou azda povedať, že je potrebné novelizovať Trestný zákon a Trestný poriadok? Ako poslanci NR SR disponujú legislatívnou iniciativou a nič im nebráni, snáď okrem chýbajúcej znalosti oboru, vypracovať legislatívny návrh nového znenia predpisov trestného práva.
„Vláda v snahe predchádzania dedičským sporom pri dedení nehnuteľnosti, zákonom určí povinnosť, aby sa dedičia počas dedičského konania vždy museli dohodnúť na jednom z nich, ktorý zdedí nehnuteľnosť, ktorá je súčasťou dedičstva a vyplatí z nej ostatných dedičov. V prípade, ak sa dohodnúť nevedia, prípadne o nehnuteľnosť nejaví záujem žiadny z dedičov, potom notár nehnuteľnosť vydraží a poukáže získané peniaze dedičom podľa ich dedičského nároku."
Zákonom bude určená povinnosť, že sa dedičia musia dohodnúť, ktorý dedič vyplatí ostatných. Tento návrh je celkovo dosť vtipný. Tak najskôr, ako zákon vynúti povinnosť, že sa s niekým dohodnem. Dohoda je založená na voľnosti, na slobodnom rozhodnutí. Zákon môže určiť pravidlá ako bude o veci rozhodnuté, ale nemôže mi prikázať, aby som sa slobodne rozhodla. Spory vyplývajúce z dedičského konania často nevznikajú preto, že by sa strany nevedeli dohodnúť, ale preto, že ani jedna zo strán nemá dostatočné množstvo finančných prostriedkov na vyplatenie ostatných dedičov.
A takto by sa dalo ďalej pokračovať. Ale už ma nebaví rozmýšľať o nezmysloch. Skôr sa zamýšlam nad tým, ako sa bude dať v najbližších štyroch rokoch vplyv tohto zvláštneho telesa v parlamente eliminovať bez toho, aby bol doktnutý ich silný pocit nenahraditeľnej dôležitosti. Lebo ako sa ukázalo, v takej situácii sa vedia správať veľmi "obyčajne".
PS: "Vláda vedomá si nastávajúcej demografickej krízy, v snahe o motiváciu žien k materstvu a v snahe uľahčiť život mladým rodinám, zákonom zaviaže banky, aby v prípade, keď rodina vychováva dieťa mladšie ako 3 roky, musela banka automaticky vyhovieť rodine, ak požiada o odklad splátok."
Tento návrh hodnotím ako geniálny nápad na zvýšenie pôrodnosti...
Aktualizácia 19:20 o PS.
Kompletné pripomienky Matoviča, tak ako boli zverejnené 28. 7. 2010 na sme.sk: