Fakt sme divní! Stonehenge máme aj na Slovensku

Písmo: A- | A+

Anglický Stonehenge je svetoznámy. Býva opisovaný ako tajuplné miesto, jeden z najdôležitejších pravekých monumentov vo Veľkej Británii. Celé jeho tajomstvo súvisí s tým, že sa presne nevie za akým účelom bol postavený. V skutočnosti Stonehenge príliš magicky nepôsobí. V strede pola sa týči niekoľko kameňov, ktoré vyzerajú oveľa menšie ako na pohľadniciach.

Z obidvoch strán miesto lemuje diaľnica. Z najbližšieho väčšieho mesta Salisbury vás ku kameňom odvezie turistický autobus za 11 libier. Z chrapľavých reproduktorov sa počas cesty ozýva, že si máte vychutnať jedinečný pohľad na očarujúcu prírodu. Krajinu naokolo tvoria malebné polia, trochu bizarne pri ceste pôsobí družstvo s veľkým množstvom váľajúcich sa prasiat. Dookola Stonehengu je plot. Priamo ku kameňom turistov už nepúšťajú. Za 7 libier sa dostanete poza oplotenie a môžete si spraviť fotku aj bez plotu. Inak uvidíte z vonku to isté aj bez zaplatenia vstupného.

Stonehenge sa staval v niekoľkých fázach, z ktorých prvá začala okolo  3100 p.K. a posledná okolo 1500 p.K. a isté obdobie slúžil aj ako pohrebisko. Ročne navštívi Stonehenge až 800 tisíc návštevníkov. Vo všeobecnosti si Angličania toto miesto vážia ako počiatok svojej národnej histórie a dočítate sa o ňom v každom turistickom sprievodcovi o Británii.

Miesto podobné anglickému Stonehengu máme aj na Slovensku. Rozdiel je iba v tom ako sa k takejto národnej pamiatke správame. Kostolec pri Ducovom leží 7 km od Piešťan. Je to kamenný výbežok, kopec na vrchu ktorého sú pozostatky osídlenia zo starších období.  Prvé pochádzajú už z doby 22 000 p.K. Známa Moravianská venuša bola objavená vo vedľajšej dedine. V piešťanskom múzeu si môžete pozrieť mamutie kly a predmety, ktoré boli odkryté v táborisku lovcov mamutov. Na Kostolci sa našli nálezy aj z obdobia 4000 p.K. V mladšej dobe bronzovej okolo r. 1100 p.K. tam existovalo významné hradisko s vybudovaným valom a priekopou, sídliskom s výrobnými zariadeniami.

k5.jpg

Významnú úlohu plnil Kostolec v období Veľkej Moravy v 9. - 10. storočí. Kedy tam bolo vybudované veľmožské sídlo. Dvorec s obytnými časťami bol určený vtedajšej vládnucej vrstve a slúžil ako riadiace stredisko aj pre okolité obce. Súčasťou dvorca bola vybudovaná palisáda z dubových kolov, kostolík - rotunda a malé pohrebisko.

Kostolec jednoznačne patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky veľkomoravskej kultúry u nás. Je to čarovné miesto. Z Kostolca je nádherný výhľad na okolie. Dovidieť z neho na hrad Tematín aj Čachtický hrad.

Posledné dni zapĺňali stránky novín diskusie o kontroverzných sochách. Zdôrazňoval sa  význam odkazu Veľkej Moravy ako počiatku našej štátnosti a dôležitosť tohto obdobia pre národ.

Na nasledujúcich fotkách si môžete pozrieť, ako si v skutočnosti vážime naše národné bohatstvo. Kostolec sa rozpadáva čoraz viac, cez nepokosenú trávu už ani nevidno na pozostatky starovekého obydlia. Z informačných tabúľ si o histórii nič neprečítate, tak sú už vyblednuté. Návštevnosť turistov sa rovná bodu nula. Celé je to, že vraj o nedostatku finančných prostriedkov. Za nepatrnú časť z nákladov (270-tisíc eur) na sochu Svätopluka na hrade by sa dal Kostolec celý obnoviť a bolo by to prejavom reálnej úcty k našej národnej histórii a nie iba prázdne gestá, ktoré k ničomu nevedú.

 

k2.JPG

k1.jpg

 

k6.JPG

 

k4.JPG

 

k8.JPG

k3.JPG

Výhľad z Kostolca:

kost1.jpg

 

kost2.jpg

 

PS: Ak by ste sa na toto čarovné miesto chceli prísť pozrieť, tak z Piešťan smer Moravany n. Váhom. Za Moravanmi je po chvíľi vidieť kopec a hore Kostolec. Je lepšie odbočiť vpravo na Hubinu a hneď za zátačkou pri kameňolome odparkovať. Zarastenú v kríkoch môžete nájsť turistickú značku. Cesta hore trvá asi 15 minút a kopec je celkom strmý.

Ku  Kostolcu sa dá dostať  hore aj autom z druhej strany cez Ducové, ale to doporučujem iba ak máte auto terénne..je tam iba poľná cesta.

Skryť Zatvoriť reklamu