Fakt sme divní! Stonehenge máme aj na Slovensku

Anglický Stonehenge je svetoznámy. Býva opisovaný ako tajuplné miesto, jeden z najdôležitejších pravekých monumentov vo Veľkej Británii. Celé jeho tajomstvo súvisí s tým, že sa presne nevie za akým účelom bol postavený. V skutočnosti Stonehenge príliš magicky nepôsobí. V strede pola sa týči niekoľko kameňov, ktoré vyzerajú oveľa menšie ako na pohľadniciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (111)
Obrázok blogu

Z obidvoch strán miesto lemuje diaľnica. Z najbližšieho väčšieho mesta Salisbury vás ku kameňom odvezie turistický autobus za 11 libier. Z chrapľavých reproduktorov sa počas cesty ozýva, že si máte vychutnať jedinečný pohľad na očarujúcu prírodu. Krajinu naokolo tvoria malebné polia, trochu bizarne pri ceste pôsobí družstvo s veľkým množstvom váľajúcich sa prasiat. Dookola Stonehengu je plot. Priamo ku kameňom turistov už nepúšťajú. Za 7 libier sa dostanete poza oplotenie a môžete si spraviť fotku aj bez plotu. Inak uvidíte z vonku to isté aj bez zaplatenia vstupného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stonehenge sa staval v niekoľkých fázach, z ktorých prvá začala okolo 3100 p.K. a posledná okolo 1500 p.K. a isté obdobie slúžil aj ako pohrebisko. Ročne navštívi Stonehenge až 800 tisíc návštevníkov. Vo všeobecnosti si Angličania toto miesto vážia ako počiatok svojej národnej histórie a dočítate sa o ňom v každom turistickom sprievodcovi o Británii.

Miesto podobné anglickému Stonehengu máme aj na Slovensku. Rozdiel je iba v tom ako sa k takejto národnej pamiatke správame. Kostolec pri Ducovom leží 7 km od Piešťan. Je to kamenný výbežok, kopec na vrchu ktorého sú pozostatky osídlenia zo starších období. Prvé pochádzajú už z doby 22 000 p.K. Známa Moravianská venuša bola objavená vo vedľajšej dedine. V piešťanskom múzeu si môžete pozrieť mamutie kly a predmety, ktoré boli odkryté v táborisku lovcov mamutov. Na Kostolci sa našli nálezy aj z obdobia 4000 p.K. V mladšej dobe bronzovej okolo r. 1100 p.K. tam existovalo významné hradisko s vybudovaným valom a priekopou, sídliskom s výrobnými zariadeniami.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Významnú úlohu plnil Kostolec v období Veľkej Moravy v 9. - 10. storočí. Kedy tam bolo vybudované veľmožské sídlo. Dvorec s obytnými časťami bol určený vtedajšej vládnucej vrstve a slúžil ako riadiace stredisko aj pre okolité obce. Súčasťou dvorca bola vybudovaná palisáda z dubových kolov, kostolík - rotunda a malé pohrebisko.

Kostolec jednoznačne patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky veľkomoravskej kultúry u nás. Je to čarovné miesto. Z Kostolca je nádherný výhľad na okolie. Dovidieť z neho na hrad Tematín aj Čachtický hrad.

Posledné dni zapĺňali stránky novín diskusie o kontroverzných sochách. Zdôrazňoval sa význam odkazu Veľkej Moravy ako počiatku našej štátnosti a dôležitosť tohto obdobia pre národ.

SkryťVypnúť reklamu

Na nasledujúcich fotkách si môžete pozrieť, ako si v skutočnosti vážime naše národné bohatstvo. Kostolec sa rozpadáva čoraz viac, cez nepokosenú trávu už ani nevidno na pozostatky starovekého obydlia. Z informačných tabúľ si o histórii nič neprečítate, tak sú už vyblednuté. Návštevnosť turistov sa rovná bodu nula. Celé je to, že vraj o nedostatku finančných prostriedkov. Za nepatrnú časť z nákladov (270-tisíc eur) na sochu Svätopluka na hrade by sa dal Kostolec celý obnoviť a bolo by to prejavom reálnej úcty k našej národnej histórii a nie iba prázdne gestá, ktoré k ničomu nevedú.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Výhľad z Kostolca:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

PS: Ak by ste sa na toto čarovné miesto chceli prísť pozrieť, tak z Piešťan smer Moravany n. Váhom. Za Moravanmi je po chvíľi vidieť kopec a hore Kostolec. Je lepšie odbočiť vpravo na Hubinu a hneď za zátačkou pri kameňolome odparkovať. Zarastenú v kríkoch môžete nájsť turistickú značku. Cesta hore trvá asi 15 minút a kopec je celkom strmý.

Ku Kostolcu sa dá dostať hore aj autom z druhej strany cez Ducové, ale to doporučujem iba ak máte auto terénne..je tam iba poľná cesta.

Silvia Mancelová

Silvia Mancelová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

právnička Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu