
Súčasná ministerka Martina Lubyová nedávno prišla s návrhom na zmenu zákona o vysokých školách. Tento návrh našiel svojich podporovateľov aj v opozícii, no jej zástupcovia žiadali v priebehu legislatívneho procesu výrazné zmeny. Nedočkali sa. A preto včera predložil predseda strany Spolu - občianska demokracia, Miroslav Beblavý, v spolupráci s členmi mládežníckej organizácie Mladí SPOLU, Tomášom Hajduškom a mojou osobou, komplexný súbor pozmeňovacích a doplňujúcich návrhov práve k spomínanému návrhu ministerky.
Zmena modelu financovania
Z tohto súboru návrhov Vám v nasledujúcich riadkoch poviem o jednom konkrétnom, podľa môjho názoru najzásadnejšom, návrhu. Ten sa týka financovania verejných vysokých škôl. V súčasnosti je na Slovensku zaužívaný tzv. daňovo-dotačný model. Dotácie sú podľa tohto modelu určované na základe niekoľkých kritérií - najmä podľa počtu vedeckých výstupov, študentov a počtu absolventov.
Navrhujeme lepšie financovať kvalitu
Náš návrh sa snaží uprednostniť kvalitatívnu stránku vysokoškolského vzdelávania. Po jeho schválení, by sa okrem už spomínaných kritérií prihliadalo aj na údaje o výške príjmov absolventov, ich osobné hodnotenie kvality výučby a na možnosti uplatnenia po skončení štúdia. Zbieranie a vyhodnocovanie týchto dát by bolo pod gesciou Ministerstva školstva.
Namiesto financovania priemeru podporme lepších
Pre mňa ako pre terajšieho študenta vysokej školy je súbor týchto pozmeňovacích a doplňujúcich návrhov nádejou na zvýšenie kvality vysokého školstva na Slovensku. Právna úprava, tak ako ju máme nastavenú dnes, núti školy zameriavať sa najmä na počet študentov, a to ešte nehovorím o počte absolventov, ktorí sú v niektorých prípadoch “dotlačení” k úspešnému absolvovaniu len preto, aby si škola finančne prilepšila.
Verím, že tieto opatrenia z dielne poslancov strany Spolu prinesú zlepšenie kvality vysokých škôl, a to najmä prostredníctvom zvýšenej finančnej podpory tých najperspektívnejších študijných odborov.