
Infarkt postihuje srdcový sval, kde krvná zrazenina upchá cievu koronárneho krvného riečiska. Liečba infarktu je náročná a aj na Slovensku nájdeme špecializované oddelenia invazívnej kardiológie. Na našom území je ich päť, zatiaľ čo v susedných Čechách ich už majú päťkrát viac. Problémom je opäť deficit financií.
V školách nám vtĺkali do hláv, že vždy je lepšia prevencia než liečba. Keď už cítime bolesť za hrudnou kosťou pálivého, zvieravého alebo tlakového charakteru, keď nás zalieva studený pot a pocit na zvracanie, závrate a strach nám nedovolia myslieť na nič iné než na smrť, je už neskoro dokonca aj na nitroglycerín pod jazyk.
Myslíte si, že preháňam? Nie. Prípady z praxe sú dôkazom, že niektorí pacienti ani netušia, že prekonali srdcový infarkt. Prídu si na „preventívku" a idú si oči vyočiť. Krivky na EKG jasne ukazujú neprirodzenú arytmickosť srdca.
Náš najdôležitejší orgán potrebuje primeranú starostlivosť. Avšak tá neznamená, že schody vedúce do práce či rýchly beh na MHD nám zabezpečia pravidelný a predovšetkým zdravý tlkot srdca. Obdobie prinášajúce stres a nepravidelnú stravu nie je záťažou iba na naše nervové či chuťové bunky, ale obzvlášť na orgán, ktorý pumpuje krv už od 5. týždňa nášho embryonálneho vývinu.
Aby sme sa dožili aspoň 3 a pol-miliardového zmraštenia srdcového svalu, čo dokazujú výskumy umierajúcich ľudí v priemernom veku, dávajme pozor na svoje srdcia. Venujme im dostatok pohybu, spánku, čerstvého vzduchu, zdravej stravy, ale aj hojnosť lásky a porozumenia. Veď naše srdce si to za svoju vytrvalosť naozaj zaslúži.