reklama

Divadelný festival Kasiopeafest 2019 v Budmericiach

Kasiopeafest  je  netradičný  ochotnícky  divadelný  festival,  ktorý v roku 2019  oslávil  už  svoje  siedme narodeniny. V areáli kaštieľa v Budmericiach sa stretávajú divadlá z celého Slovenska, aby počas celého víkendu hrali divadlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Kasiopeafest už sedem rokov prichádzajú divadlá zo všetkých kútov Slovenska, aby odprezentovali svoje divadelné umenie. Tento projekt, ktorý organizuje Občianske združenie Kasiopea, je zameraný na kultúrno-umelecký turizmus s cieľom osloviť čo najširšie spektrum obyvateľov a návštevníkov. Spolu s obcou Budmerice majú záujem oživiť tradíciu ochotníckeho divadla v celoslovenskom meradle, predstaviť obyvateľom z okolia aj širokej verejnosti tému kultúry zo strany ochotníckeho činoherného predstavenia. Kasiopeafest je prehliadka divadelných a iných umeleckých vystúpení počas troch dní. Festival nezobrazuje žiadnu konkrétnu tému, ide o sprístupnenie divákovi momentálnu ochotnícku divadelnú scénu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Divadelný festival Kasiopeafest získal v roku 2015 certifikát od Slovenských rekordov, ktorý ho označuje ako najväčší ochotnícky divadelný festival na Slovensku v počte účinkujúcich.
 

Siedmy ročník sa konal opäť v areáli kaštieľa v Budmericiach. Svoje pozvanie prijalo 16 divadelných a iných umeleckých súborov. Divadlá prišli z Veľkých Levár, Drahoviec, Bratislavy, Lozorna, Ľubele, Partizánskej Ľupče, Modry a z Cífera. Okrem divadelných vystúpení festival skrášlili aj hudobné kapely Kubo a Miro, Slniečko, Polemic a Na dorotyném. 

Na festivale sa šírila skvelá rodinná atmosféra s dobrou náladou a zábavnými komédiami. Tak ako každoročne predstavenie hodnotila odborná porota v zložení Ľubo Majtán, Roman Bella a Zdenka Bodnárová, ktorí mali s každým divadelným súborom krátky workshop, či zhodnotenie ich predstavenia. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hymna Kasiopeafestu v podaní Budmerického divadla
Hymna Kasiopeafestu v podaní Budmerického divadla 

Komédie sa v areáli historického kaštieľa ozývali až do neskorých nočných hodín. Na svoje si prišiel aj detský divák, či už na veľmi lenivom Janovi, zábavných aj statočných zvieratkách alebo si poskákal na skákacom hrade. Na tých väčších čakal muzikál s krásnymi piesňami od Lucky Bílej, situačná komédia z Liptova, príbeh o ideálnom mužovi a žene, politické satiry, nezvyčajné pytačky, Stand up comedy alebo sa mohli potešiť v bufete u Felina, či na veselých paničkách cíferských. 

Divadelné predstavenia okrem workshopov prerušovali hudobné skupiny. Veľmi kvalitným objavom bola budmerická skupina Kubo a Miro, ktorá sa neskôr nazvala Hrobček, dodali, že hrajú po česky preto, aby sa dostali na väčší trh :). Nasledovalo Píščanské Slniečko, ktoré ľudí očarili svojimi humornými textami a tvrdým nárečím. V sobotu hral Polemic, ktorý roztancoval celú Lindavu, sú známi široko-ďaleko a srdeční zároveň. Na koniec celého festu zahrala skupina Na dorotyném, ktorí spievajú vlastné a jedinečné pesničky o Budmericách. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Koncert skupiny Polemic (Kasiopeafest 2019)
Koncert skupiny Polemic (Kasiopeafest 2019) (zdroj: Matej Haršány)

Porota a hlas ľudu na konci festivalu ocenili najlepším divadelným predstavením Lupčianske Netradičné divadlo z Partizánskej Ľupče za inscenáciu O ženách a mužoch, ktorú napísal aj zrežíroval Jaroslav Janíček. Najlepšiu réžiu dostali divadelníci z Ľubeľského ochotníckeho divadla, konkrétne režisérka Jana Mlynarčíková za bláznivú situačnú komédiu o nečakanom náleze kufríka plného peňazí. Najlepší mužský herecký výkon dostal spevák aj herec zároveň Filip Čechovič z divadla Dobreta. Stvárnil hlavnú postavu v muzikále Inak to nebude, ktorý aj sám režíroval. Najlepší ženský herecký výkon dostal nezvyčajne Dušan Caja za postavu papulnatej Lenky v komédii Veselé paničky cíferské od Cíferského ochotníckeho divadla. Najlepší detský herecký výkon dostala Laura Pochylá za postavu vdovy Škubancovej, Janovej mamy v podaní Divadla z domčeka v rozprávke O lenivom Janovi. Extra cenu ako objav Kasiopeafestu dostal Martin Úradníček za jeho prvotinu na doskách v inscenácií Monológy v podaní LuNetrDla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Divadelný festival Kasiopeafest nám aj našim verným fanúšikom vliezol úplne do srdca, každoročne sa snažíme, aby ľudí odtrhol na víkend od každodenných starostí a vyčaril úsmev na tvári. Avšak bez akejkoľvek podpory by to neišlo. Chceme sa veľmi poďakovať všetkým ľudom, ktorí prišli na festival pozrieť, porotcom, všetkým divadlám a iným umelcom, ktorí nám ukazujú svoje umenie. Osobitná vďaka patrí všetkým sponzorom a pomocníkom, ktorí sú:

Obec Budmerice, BSK - VÚC, Nadácia ZSE, Nadácia Revia, Peter Matejík - HM Mont, Filip Bednárik, Félix Lovás - Sport bar, Audio HM, Aquapark Trnava, Záhradníctvo Dušan Kuchta, Kŕmne zmesi Budmerice, Kaderníctvo Zdenka, Monika Matejíková, Štefan Čambal, Zdenka Valková, Miška Valková, Slovenská ľudová majolika, Bar Koruna - Kaper, Kvetinárstvo pod vŕbou, Penzión Lindava, Zuzka Koníková, Evička Krajčovičová, Kultúrne centrum Budmerice, Miro Baxa, Jurajov dvorček, Zuzka Kafúnová, Laci Krechnyak - splav Malého Dunaja, Lubo Gábriš, Mariana Dekor, Janka Gajdyová, Deky od Natálky, Absol PK, Pizza HAM, Durgala&Budinský, Olymp gym - Majo Soukup, Laco Nagy, Milan Moravčík, Ida Olšová, Judita Hašáková, Ľuboš Boško, LB Design, Mici a Mňau, Lunetrdlo, JDS Budmerice, Matičiarky, Obec Doľany, Obec Jablonec, Slávo Pocisk, Jožko Savkuliak, Zuzka Morávková, Marek Uváček, Eva Nemcová, SOZA, Miško Haršány, Vlado Puko a Palino Papajo, Roman Stojkovič, Palo Nahálka, Peťka Hamzová, Babka Jelemenská, Darina Madajová, Zdenka Hlavatá, Gabika Somorovská, Martin Myslík, Marcel Križanovič, Dominika Horváthová, Klaudia Hricová, Lubo Majtán, Roman Bella, Zdenka Bodnárová, Miňo Vávra, Marta Bednáriková, Fedor Malík & Syn, Roman Farkaš, Jožko Hlavenka, Lukáš Latinák, Polícia SR - Obvodné oddelenie v Modre. Ďakujeme!!!

Marcel Olša

Marcel Olša

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Učiteľ geografie a matematiky, ktorý spoznáva krajinu Zem v celej svojej komplexnosti a zložitosti :) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu