Výzva v názve nemá nikoho presviedčať, aby pracoval v zahraničí. Na druhej strane, ak nie ste spokojný so svojim uplatnením na Slovensku možno je to tá najlepšia voľba. Samozrejmosťou by však mala byť náležitá príprava, aby sa človek vedel o seba postarať.
Koho sa informácie v článku môže týkať?
Každého, kto pracujete v zahraničí, alebo o práci v zahraničí uvažujete a plánuje použiť zarobené peniaze na Slovensku.
Čo sa od pondelka zmenilo?
Zmenila sa centrálna parita, teda stredový kurz slovenskej koruny voči euru. Ten bol v roku 2005 stanovený na úrovni 38,4550 SKK/EUR. Slovensko chce prijať euro do roku 2009, musí preto splniť určité podmienky (maastrichtské kritériá). Jednou z nich je aj pohyb kurzu v rozmedzí ±15% okolo centrálnej parity, čo znamená, že sa koruna nesmela posilniť na viac ako 32,6868 SKK/EUR. Určite vám neunikli informácie o intervenciách NBS, ktorá sa snaží posilňovanie koruny brzdiť.
Očakávalo sa, že v roku 2009 budeme meniť koruny na eurá maximálne za spomenutých 32,6868 SKK/EUR. Avšak slovenská ekonomika rástla rýchlejšie ako sa očakávalo a po korune začal byť veľký dopyt. Svoju úlohu zohrali aj zahraničné investície.
Pod týmto tlakom došlo od pondelka 19. marca k tomu, čo sa stalo zatiaľ len v dvoch krajinách EÚ. Po schválení príslušnými orgánmi EÚ sa posunula centrálna parita slovenskej koruny voči euru na novú hodnotu 35,4424 SKK/EUR.
Čo z toho vyplýva pre tých, ktorí pracujú v zahraničí?
Až doteraz sa dalo predpokladať, že NBS nedovolí až do roku 2009 aby euro kleslo pod úroveň 32,6868 korún. Posun centrálnej parity však umožnil, že koruna môže pri dodržaní maastrichtských kritérií v najbližších dvoch rokoch posilniť ešte o ďalšie 2,50 Sk, teda až na úroveň 30,1260 SKK/EUR. Ak by sa tak stalo, mohli by ste pri výmene 10000 eur dostať až o 25000 Sk menej, ako pri výmene pri terajšom kurze. Ak bude koruna aj naďalej posilňovať, s každou zmenou kurzu získate za rovnakú sumu eur stále menej korún. Odkladanie výmeny vás preto bude stáť peniaze.
Čo robiť, aby ste zbytočne neprichádzali o peniaze?
Tá najjednoduchšia a asi najúčinnejšia metóda na zabránenie stratám pri posilňovaní koruny je, zameniť zarobenú cudziu menu čo najskôr na slovenské koruny a tie až do ich použitia vhodne investovať.
Výnimkou by mohla byť možnosť v zahraničí zúročiť peniaze výhodnejšie. Aby to však bolo naozaj výhodnejšie, výnos by musel byť vyšší nie len o koľko sa posilní koruna, ale aj o výnos, ktorý by ste mali pri investovaní na Slovensku.
Ja pracujem v Anglicku a zarábam libry, prečo by ma malo zaujímať euro?
Posilňovanie koruny voči euru väčšinou znamená aj jej posilňovanie voči iným menám, teda aj britskej libre. Preto aj váš zárobok v librách je ohrozený a mali by ste sa proti tomu chrániť.
Vývoj kurzu SKK vôbec nemusí byť taký, ako doteraz a hovorí sa aj o tom, že koruna je nadhodnotená. Ekonomické ukazovatele a záujem o korunu však naznačujú, že by sa kurz mal uberať rovnakým smerom, ako v posledných rokoch, teda k ďalšiemu posilňovaniu. Možno v roku 2009 neskončí na 30 SKK/EUR, ale asi od toho nebude ďaleko.