Naši priatelia - príživníci

Ako získať výnos takmer 150% ročne a dobrý pocit, že pomáhate ľuďom v núdzi...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Keď som začínal v Anglicku, svoje prvé výplaty som dostával v šekoch. Poriadne ma naštvalo zistenie, že banka mi ich preplatí len na môj účet, ktorý som samozrejme ešte nemal otvorený. Výplatu som v ruke mal, ale pre všetkých okrem mňa to boli len kusy papiera, za ktorý by mi v obchode nedali ani fľašu sódy. Zmenáreň šekov bola jediná možnosť, ako vymeniť tento papier za skutočné peniaze.

Čo to však stálo?
5 libier za vystavenie členskej karty a 10% z hodnoty každého preplateného šeku.

Neviete si predstaviť, ako som sa po troch týždňoch tešil, keď som si ostatné šeky vkladal na novootvorený účet v banke, BEZPLATNE!
10% možno nevyzerá hrozne, ale ak vám to strhnú z toho, čo má byť už všetko vaše ... Predstavte si ale, že by vám zamestnávateľ dal výplatnú pásku s čistou mzdou napr. 15000 Sk. S páskou by ste museli ísť do zmenárne a tam by vám namiesto vašich 15000 vyplatili len 13500 Sk. Boli by ste spokojný?

Niečo také na Slovensku nenájdeme, ale máme tu čosi iné.
Staršia pani potrebuje zaplatiť nedoplatok za elektrinu. Nemá jej kto požičať, preto zoberie zlatý prsteň a odnesie ho do záložne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koľko ju táto pôžička bude stáť?
Za mesiac 12% z požičanej sumy. Pretože sa jej ťažko šetrí na vyplatenie prsteňa, ale nechce oň prísť, každý mesiac zaplatí aspoň úrok. Po pol roku je to už stálo 72% zo sumy, akú jej požičali a stále svoj prsteň nemá doma. Po roku, keď už zaplatila 144% to nakoniec vzdáva. Nemá ani prsteň a pôžičku preplatila skoro o polovicu.

Čo tieto dve situácie spája?
Človeka v núdzi, ktorému nikto nechce, alebo nemôže pomôcť. V takej chvíli príde "podnikateľ", ktorý to využije.
Človek v núdzi je rád, že mu niekto ponúkne pomoc a podnikateľ je rád, že dobre zarobí. Obaja sú spokojní aj keď jeden z nich určite viac. Veď kam sa hrabú nebankové subjekty s ročným výnosom 30%.
Ale kde je morálka?

Má niekto právo zarábať 144% ročne na ľuďoch v núdzi?

Ja som našťastie služby záložne ešte nemusel využiť, ale ak by som nutne potreboval peniaze a nebola by iná možnosť, bol by som rád, že mi niekto pomôže. Za akúkoľvek cenu. Preto aj moja odpoveď, že to morálne nie je asi nebude celkom jednoznačná.

A vaša?

Nenapadlo vám teraz otvoriť si záložňu a začať "pomáhať" ľuďom? ;-)
Tento článok však nebol mienený ako návod na výnosné podnikanie, ale skôr ako podnet na zamyslenie. Dokázali by ste niekoho zdierať a tváriť sa ako jeho najlepší priateľ?


Tým, ktorí sa chystajú do Anglicka sa možno ešte bude hodiť pár tipov na otvorenie bankového účtu.

Peter Marci

Peter Marci

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Absolvent pracovného pobytu Vo Veľkej Británii, snažiaci sa pomôcť ľuďom, ktorí to chcú skúsiť tiež. Zoznam autorových rubrík:  AnglickoFinancieSrandičkyPráca v zahraničíHudbaZ uliceSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu