Spoplatňovanie VŠ - skutočne zlý krok?

O tejto téme som na blogu čítal už všeličo, najviac ma zaráža tzv. zvýhodňovanie bohatých. Rád by som sa pokúsil vysvetliť, prečo považujem spoplatnenie VŠ štúdia za správne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

V jednom článku som videl porovnaný pomer priemerný plat/školné, kde autor po tomto porovnaní kruto odsudzoval budúcu výšku školného u nás. Problém je ale v tom, že tu boli porovnané škandinávske krajiny a Rakúsko so Slovenskom. Má nám byť ale vysokoškolský systém v týchto krajinách príkladom?

Podľa mňa nie. Pomyslite, prosím vás, na nejakú prestížnu univerzitu svetového mena. Čo vás napadne? Mňa Harvard, Princeton, MIT, Yale, Stanford... Na všetkých týchto univerzitách sa platí školné okolo 40 000 dolárov ročne. Myslí, že keby sme to porovnali so slovenskými 7 - 20 tisíc sk vzhľadom na platy, vyšlo by, že všetky tieto prestížne univerzity sú mnohonásobne drahšie. Dôležité ale je, že tam študujú tí najlepší študenti, ktorí náslende nachádzajú dobré uplatnenie na trhu práce, teda štúdium sa im vyplatí. Tieto univerzity poskytujú študentom pôžičky v prípade, že si štúdium nemôžu dovoliť, nie je teda diskriminovaná menej zarábajúca časť obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že som nespomenul žiadne univerzity v EÚ? Napadne ma Oxford alebo Cambridge. Zase žiadna z rakúska, nemecká, alebo škandinávska univerzita. Aj v Anglicku sa platí niekoľko-násobne vyššie školné ako v už spomínanych krajinách. Preto si myslím, že porovnávanie tohto pomeru je zavádzajúce, pretože Slovensko nie je zďaleka tak bohatá krajina ako Rakúsko.

Za najväčší problém slovenských VŠ sa označuje nedostatok peňazí. Odkiaľ ich ale zobrať? Dôchodcom? Základným školám? Nestavať diaľnice? Zvýšiť dane?

 VŠ nie sú ani dnes zadarmo. Platia ich všetci, nie len tí, čo na nich študujú a neskôr z toho majú najväčší úžitok. Nemali by si práve kvôli osobnému úžitku platiť VŠ štúdium sami? Prečo by im na to mali prispievať aj pracujúci ľudia bez detí, ktorým to, že ma štúdium prispievajú cudzím ľuďom nič neprinesie? Ak študent na zaplatenie školného peniaze nebude mať, dostane pôžičku. Čo je na tom nespravodlivé? Podľa mňa nič, ja vnímam VŠ štúdium ako investíciu do života - ak obetujem čas a prostriedky, prinesie mi to v budúcnosti úžitok. Kto to tak nevníma a chcel by študovať z dôvodu predĺženia mladosti alebo získania titulu, nemal by podľa mňa na VŠ vôbec ísť. Ak chce vzdelanie a budúci úžitok, nech je na seba ochotný vziať nna seba riziko a zobrať si pôžičku. To pokladám za omnoho spravodlivejšie ako celospoločenské prispievanie.

Adam Marek

Adam Marek

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

študent, ktorého zaujíma veľa vecí - matika, angličtina, občas programovanie, tenis, hokej... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu