Tento týždeň sa v Paríži stretli svetoví lídri na samite o umelej inteligencii (AI) organizovanom OECD. Po prvom celosvetovom podujatí k AI v roku 2023 v Londýne išlo o najväčšiu konferenciu zameranú na nové výzvy v oblasti umelej inteligencie. Až 60 lídrov vrátane Francúzska, Číny a Indie dospeli k zhode, že v určitom bode je potrebná primeraná regulácia AI tak, aby zostala zameraná na človeka, bezpečná a etická. Ich zhoda bola pretavená do podpisu spoločného memoranda o umelej inteligencii.
Avšak ani „duch Paríža“ nedokázal vytvoriť na konferencii absolútnu jednotu. USA a trochu prekvapujúco aj Spojené kráľovstvo odmietli memorandum podporiť. Briti argumentovali obavami o národnú bezpečnosť a Američania, v súčasnosti silne ovplyvnení podnikateľmi z digitálnych platforiem, argumentovali nadmernou reguláciou a ohrozením ich konkurencieschopnosti.
Prekvapivo aj EÚ urobila ústupok. Smernica o zodpovednej AI bola od začiatku v centre Európskej stratégie v oblasti umelej inteligencie. Avšak kvôli nedostatočnému zosúladeniu s existujúcim Zákonom o umelej inteligencii a kritike nielen zo strany USA, ale aj členských štátov EÚ, ju Komisia na poslednú chvíľu stiahla zo svojho pracovného programu. A to aj napriek tomu, že zákon bol predstavený práve ako nástroj na stanovenie medzinárodných noriem na vývoj bezpečných AI modelov a ochranu ich používateľov.
Ako alternatívu predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nový investičný plán vo výške 200 miliárd eur na rast investícií do projektov umelej inteligencie. Zdroje by mali byť vyčlenené z aktuálneho rozpočtu a doplnené súkromnými zdrojmi signatárov iniciatívy o ďalších 150 miliárd EUR. Členské štáty boli vyzvané, aby tiež nezostali pozadu a pripravili národné plány podpory. Uvidíme, ako sa toho chytí Slovensko, ktoré sa navyše čoskoro ujme predsedníctva komisie AI pri OECD!
V kombinácii s ohláseným zjednodušením pravidiel prostredníctvom Kompasu konkurencieschopnosti a Balíka zjednodušení, tzv Omnibus Package, existuje šanca na potenciálny obrat v negatívnom vývoji globálnej konkurencieschopnosti EÚ. Stále je však potrebná vyvážená a citlivá deregulácia, ktorá nepoškodí žiadnu zo zainteresovaných strán, podniky, spotrebiteľov ani životné prostredie. To si bude vyžadovať úzku spoluprácu so všetkými zainteresovanými stranami.