
Jeho hlavný odkaz znel: Facebook je v poslednom čase preľudnený a pretosa jeho výkon spomaľuje. Na príčine je aj množstvo neaktívnychužívateľov. Ak túto správu do dvoch týždňov nepošleš pätnástim priateľom, bude to znamenať, že nie si aktívny užívateľ a tvoje konto bude zmazané! Užívatelia Facebooku si preto môžu klásť otázku: skutočne sa majú obávať o svoje fotografie a kontakty?
NIE - Ľudom, ktorí sa aspoň trochu orientujú v počítačoch, je to jasné ihneď. Kontrola aktívnosti sa totiž skutočne nerobí pomocou toho, že užívateľ spamuje svojich blížnych. Ak prevádzkovateľ služby, napríklad freemailového serveru, chce mazať neaktívne kontá, pozerá sa na posledný čas samotného prihlásenia. Teoreticky by vlastne ani nemal vedieť, či posielate nejakú správu alebo nie - ako je to v skutočnosti, prenechám skutočným odborníkom.
Tento exemplár hoaxu je pritom jeden z najstarších a najvariabilnejších. Rôzne jeho verzie už postihli niekoľkých poskytovateľov free mailu a sociálnych sietí - MSN, Hotmail, MySpace. Na samotnom Facebooku, odkiaľ pochádza tento odchytený exemplár, koluje už dva roky a ako vidno, stále úspešne. V jednotlivých vlnách sa na fóre Facebooku objavujú otázky, či je to pravda. Nanešťastie, z oficiálnych miest na ne nikto nereaguje a tak vysvetľovanie ostáva na ostatných užívateľov.
Povedzme si preto zlaté pravidlo mailového kontaktu: Za hromadné rozposielanie pošty nedostanete žiadnu odmenu a za nerozposlanie vám nehrozí žiadny trest.
Celý trestný register chameleónskeho vydierača si môžete pozrieť na stránke Snopes.com.
Panic Room je miestom, kde končia všetky obskúrne maily, ktoré strašia, sľubujú a presviedčajú. Keďže nie všetci používatelia počítačov sú natoľko zorientovaní (prípadne príliš nerozmýšľajú), občas im treba zmosta doprosta vysvetliť, prečo je ten a ten mail kapitálna hlúposť. Ak máte vo svojom archíve nejaký obzvlášť vypečený kúsok, prípadne vám ho nejaký známy čerstvo pošle, nehromžite, nenadávajte, ale pošlite mi ho na vivisekciu.